14 ТРАВНЯ — ДЕНЬ МАТЕРІ

“МОГО КОСТИКА БІЛЬШЕ НЕМАЄ…”

Напевно, не знайдуться слова, якими можна висловити підтримку і вдячність кожній матері, яка чекає сина з війни  чи з полону, і тим більше важко підібрати слова втіхи для мами, яка втратила сина.  Ми зустрічалися кілька разів з пані Марією після похорону її старшого сина Костянтина. Чорна хустина і заплакані, порожні очі – це те, що супроводжуватиме згорьовану жінку ще довго. Я слухала про її Костика, внуків, невістку, велику  і дружну родину, яку об’єднав біль втрати, й переживала це горе разом з нею. Кажуть, радість множиться, а горе ділиться на усіх, хто його щиро розділяє. Давайте розділимо горе матері на усіх, щоб пам’ять про сина викликала не сльози, а гордість за його мужність і жертовність. Низький уклін усім матерям в особі пані Марії, хто нині в чорній хустині складає руки в молитві за упокій душі сина.

Звістку про загибель сина Костянтина мама Марія отримала, перебуваючи за кордоном, в Італії. Сльози, біль, відчай охопив жінку. Дорога в Україну здавалася вічністю. У скронях пульсувала одна думка – мого Костика більше немає…

МАМА

Мене звати Марія Богданівна Яцик. Я одна з дітей родини Яцик, де найвідомішим представником роду став Петро Яцик (1921-2001 р.р.). Він двоюрідний брат моєму батьку Богдану Яцику (1930-2001 р.р.). Петро Дмитрович був відо­мим меценатом, філантропом. Відомий своїм вагомим внеском у фінансування українознавства за кордоном та в Україні.

Представники роду Яцик ніко­ли не сиділи, склавши руки, і за­вжди вирізнялися патріотизмом. Петро Яцик під час Другої світової війни співпрацював з воїнами УПА.

Моя мама, бабуся сина Кос­тянтина, також в юному віці спів­працювала з партизанами, як і вся молодь села Нижнє Синьовидне.  Був завжди присутній бійців­ський дух і бажання кращого жит­тя для свого краю у наших пра­щурів. Варто згадати про «Дзво­нарів».

Мої батьки – Богдан Григоро­вич Яцик і Анна Іванівна Яцик в дитинстві нам розповідали про визвольний рух повстанської ар­мії, про людей, яких ми не бачили, але чули про їхню боротьбу за рідний край. Мій дід Григорій Васильович Яцик (1898-1974 р.р.) неодноразово розповідав про свою участь в австро-угорській вій­ні 1914-1918 р.р.  Воювати дове­лося в горах Альпах. Під час одно­го з боїв він з побратимом із За­карпаття ховалися за скелею від куль. Дідусь запропонував схо­ватися за іншим каменем та той залишився у схованці. Тоді мій дід все ж відповз в іншу схованку і че­рез якусь мить снаряд влучив у те місце, де знаходився закарпа­тець. І він загинув, а дід Григорій отримав поранення в ногу, яке потім все життя йому дошкуляло.

За професією я медпрацівник. Працювала фельдшером-ла­борантом у Стрийській міській санстанції. Від природи наділена гарним голосом. Була учасницею хору медичних працівників м. Стрия. Нині заробітчанка в Італії, як тисячі українок.

СИН КОСТЯ

4 лютого 1985 року народився довгоочікуваний первісток Кос­тянтин Юрійович Степанов у сім’ї військового офіцера, який тоді служив у Монгольській Народній Республіці м. Чойр.

Змалку Костик ріс жвавим, допитливим, добрим хлопчиком. Дитинство проходило у сімейній гармонії і любові. Коли народився його молодший брат Андрій, він дуже зрадів і його двомісячного тягнув з ліжка бавитися  «няціком» (м’ячиком).  Мама розповідає, що ледве встигла схопити немовля. І додає, що вже тоді було видно його задатки затятого футболіста.

Костик був настільки щирим і уважним, що годував тримісячно­г­о Андрійка печенням, хоч ледь не задушив братика. Мама каже: «За ним треба було мати не два, а чотири ока».

Мама Марія згадує, що його допитливість вражала, яким чи­ном можна було у міській кварти­рі знайти великий цвях «сотку», зірвати міцну пластмасову заглуш­ку в розетці і запхати туди цвях? А відповідав: «Я не знаю». Маму тоді обійняв страх, що ж буде ро-бити, коли підросте.

У садочку виявив талант до малювання. Вже у старшій групі­ якось намалював фашистську свастику, літак і серп з молотом. Мамі довелося червоніти перед вихователькою й виправдо­ву­ватися за таке зображення. Так що дисципліна була у Костика не на найвищому рівні.

Шкільні роки розпочалися в 1991 році в молодших класах Стрийської гімназії ім. А. Шеп­тицького. На той час це був най­кращий навчальний заклад, який відновив свою давню славу, а са­ме її випускники були відомі лю­ди на початку й в середині ХХ століт­тя. Згадаймо, Степан Бандера  – Провідник ОУН-УПА, адвокат і політик Володимир Охримович, композитори – Олександр і Фі­ларет Колесси, Нестор Нижан­ків­ський і багато інших провідних діячів національно-визвольно­го руху 30-50 р.р. минулого століт­тя проти польських, німецьких та більшовицьких окупантів.  Ось в такому середовищі в Кос­тянтина формувалася націо­нальна свідомість, мораль­­­ні цінності, патріотичний дух.

Восени 1995 року Костик пе­рейшов у старшу гімназію ім. А. Шептицького. Дисципліна і напо­легливе навчання, опанування іноземних мов і природничих наук почали формувати його харак­тер. Мама згадує, що із задо­воленням ходила на батьківські зібрання, тому що ніколи не доводилося червоніти за своїх синів. Гарно вчився і активно за­ймався спортом. У 1999 році в Стрийській ДЮСШ почав за­йматися футболом. Неодноразо­во виступав у команді за честь своєї гімназії на змаганнях серед шкіл Стрия.

Ніколи не байдикував, не мар­нував час. Після уроків забігав додому поїсти, перевдягнутися та поспішав у спортивну школу на заняття улюбленим футболом. Брав участь в обласних турнірах з футболу серед дитячо-юнацьких спортивних шкіл, інтернатів.

Поспішав дорослішати, тому після 9-го класу гімназії вступив у художнє училище, де навчався на спеціальності «художні вироби з дерева». Навчання давалося лег­ко. Викладачі хвалили Костянти­на. Його роботи з дерева були не просто красиві, якісні, а й доско­налі. Мати пишалася ним, бо ба­чила, що має «золоті» руки і насна­гу до творчої праці.

Окрім цього, прагнув заробля­ти гроші, щоб батькам було лег­ше. Та навчання і спорт були у пріоритеті. На літніх канікулах не байдикував, а шукав підробіток, щоб бути самостійним. А в неділю після церкви поспішав на стадіон, грав у футбол за різні команди Стрийщини і Сколівщини, ФК «Радар», ФЕ «Нежухів», за ко­манди сіл Нижня Стинава і Угер­сько.

Під впливом молодшого бра­­та Андрія пішов разом з ним у ВПУ № 35 здобувати ще одну пер­спективну професію. Згодом цей диплом дав йому поштовх до навчання в Івано-Франківсько­му інституті нафти і газу. Після закін­чення його призвали у армію. Строкову службу проходив у 95-ій ОАЕМБр м. Житомира.

Мав професію снайпера-роз­відника. На службі теж мав най­кращі відгуки від командирів. Опанував навчальну стрільбу, стрибки з парашутом (включаю­чи нічні), тактичні заняття, руко­пашний бій і навчання між різного роду військами, де він відмінно себе проявляв. За це мама отри­мувала неодноразово подяч­ні листи від командування вій­сько­вої частини.

Та були й такі моменти під час служби, як недоброзичливе став­лення до хлопців із західних ре­гіонів України. За те, що він із Львівщини, отримав прізвисько «кава Галка». На що Костя скеп­тично дивився й в розмові з рідними зазначав: «недалекі москалі».

Була історія, яку Костянтин розповів мамі. Офіцер (кровний росіянин) заставив його розбира­ти та збирати автомат під низьким столиком, а сам в цей момент стри­бав по ногах. Хоча чоботиська бу­ли, як то кажуть, 45-го розтопта­ного, юнак йому сказав: «Ви мені такі приємні процедури робите». Така радянщина в армії тільки підсилювала ненависть до тих, хто ставив себе вище від українців. Хоч службу Костянтин проходив зраз­ково, та через його принци­повість й загострене почуття спра­вед­ливості йому часто «пхали палки в колеса» і в результаті у характеристиці одним реченням перекреслили перспективу по­дальшої служби у збройних і си­лових структурах (армія, полі­ція).

Звільнившись зі строкової служби, він працював по спеці­альності. Згодом поїхав в Чехію на роботу, щоб самостійно опла­чу­вати своє навчання в універси­теті. Разом з братом Андрієм гра­ли у футбольному клубі с. Пукеничі. Тоді ж познайомився зі своєю майбутньою дружиною – Юлею Левицькою.

Наприкінці 2013 року рвався їхати в Київ на Майдан. Та травма коліна, яку зазнав на футбольно­му полі, вклала його на опера­ційний стіл. Ледве рідні пере­ко­нали Костю, що  з бандажем і на милицях хіба буде заважати, бо вже тоді події Революції Гідності набирали обертів.

На початку 2014 року, коли ро­сія віроломно почала захоплюва­ти схід України, Костянтин пішов у Стрийський військкомат. Не взяли через травму коліна. Та його це не стримало. Він пішов доброволь­цем до Сколівського військкомату. Воєнком йому теж зауважив, що має травмоване коліно, але до­дав: «Якщо подолаєш полосу перешкод, я відправлю тебе на Схід». Костя мав таке шалене бажання захищати Україну, що попри біль, все здолав. Так опи­нився у 24-ій бригаді, яка воюва­ла у Луганській області.

Мати згадує, що 2014 рік був для неї суцільним пеклом. Дзво­нити не можна було. Син зв’язу­вався не часто. Своє рішення рідним пояснював так, що йому було совісно, коли він людина, яка відслужила в армії, буде від­сиджуватися вдома, а молоді, недосвідчені хлопці гинутимуть.  Сказану ним фразу: «Хто, як не я. Ти ж отримувала подячні листи з армії не просто так. Я відмінно стріляю, знаю тактику бою, як себе вести в екстремальних умовах. Нас цього вчили у ВДВ», – мама запам’ятала на все життя.

Коли мати плакала і запитува­ла: «А якщо тебе вб’ють?», син віджартовувався: «Будеш отри­мувати пенсію за мене». Й на інші аргументи намагався також жар­тувати.

Коли Костянтин був в АТО, вся родина, друзі, брати, знайомі до­помагали з амуніцією, продукта­ми, усім необхідним і коштами. Брат Андрій купив натовські бер­ці, форму. Мама згадує випадок, як син подзвонив і попросив до­зволу нові берці віддати побрати­му, в якого не було, бо поношені незручно давати, а в них був один розмір. Звичайно, ми не були проти. «Я в душі пишалася вчин­ком сина. Мене вразив його дух братерства і єдності на війні», – зазначає мама Марія.

Після служби в АТО Костянтин з Юлею одружилися. У них на­родився первісток, Максимчик. Родина жила в злагоді та любові. Обидві родини батьків допомог­ли новоствореній сім’ї придбати власний будинок. Костя своїми руками оздобив всю оселю. А руки він мав «золоті».

Через кілька років у нього з’я­вилися на світ двійнята  Данилко і Анна. Всі безмежно раділи за таке поповнення в сім’ї. Двері будинку не зачинялися. Постійно відвіду­вали куми, добрі друзі, родичі. Мама каже, що їй це нагадува­ло батьківську хату, коли було зав­жди багато челяді, лунав дитячий сміх, поряд були найрідніші.

Через кілька днів нового, 2022 року Костя поділився думками з молодшим братом Андрієм, що скоріш за все буде війна з росією. І він вже всю свою зимову амуніцію підготував та сховав на третьому поверсі. Андрій не вірив цим сло­вам і запитав, звідки той знає. Брат відповів, що всіх АТОвців ще раніше попередили, що щось бу­де, й треба готуватися…

24 лютого 2022 року о 5.00 го­дині ран­ку росія розпочала пов­номас­штабну війну. Наступного дня Костянтин Степанов був мобілі­зований, як доброволець, хоч, як батько трьох дітей, міг залишитися у  тилу.

Мама знову плакала і просила не йти: «Ти ж і так вже стільки зро­бив для України, що хтось за ціле життя того не зробить. Подумай, у тебе троє маленьких діточок». Син апелював, що воюють й такі побратими, що п’ятеро діток мають. Для матері повторився жах  2014 року.

26 лютого він відправився у військову частину м. Дрогобича, а через кілька днів вже був на фрон­ті. Загинув 10 вересня 2022 року на Харківщині під час виконання бойового завдання. 18 вересня Стрий провів в останню дорогу свого Героя. Поховали  захисника на Алеї Слави на міському цвин­тарі. Посмертно Костянтина Сте­панова нагороджено Орденом за мужність ІІІ ступеня.

Наталія КАРПЕНКОВА.

На фото: п. Марія з синами Костянтином та Андрієм; з най­молодшими внуками. Фото з сімейного архіву.