АКТУАЛЬНА ТЕМА

ПЕРЕМОЖЕМО КАЦАПІВ, ТОДІ Й ВИРІШИМО ЦЮ ПРОБЛЕМУ

Так, прокоментував  часопису «Гомін волі» Єпарх Стрийський Владика Тарас Сеньків. Священнослужитель порадив шукати відповіді щодо дати святкування Різдва у коментарях Блаженнішого Святослава.

«Питання є актуальним, але торкається не окремих дат,  а цілого календаря, тому його вирішення в часі війни не виглядає доцільним через протилежність поглядів. Буде в нашому інтерконфесійному народі згода, всі українські церкви її почують і дійдуть спільної згоди. Як поступить УПЦ МП? Я не знаю. Особисто я –  за перехід усіх на Григоріянський календар. Але у людей існує багато «але», які пов’язані не з релігійними переконаннями і вони, на жаль, у багатьох досить примітивні, а з банальними псевдорелігійними звичаями. Переможемо кацапів, а тоді вирішимо і цю проблему», – зазначив Владика Тарас.

Наталія КАРПЕНКОВА.

ЛИШЕ «РАЗОМ ІЗ ПРАВОСЛАВНИМИ БРАТАМИ» – ГЛАВА УГКЦ ПРО СВЯТКУВАННЯ РІЗДВА 25 ГРУДНЯ

Глава Української греко-католицької церкви архієпископ Святослав (Шевчук) не заперечує можливості перенесення святкування Різдва з 7 січня, але вважає, що така календарна реформа «на цей момент ще не готова». Про це церковний єпарх сказав в інтервʼю Радіо Свобода.

За його словами, поки дуже мало людей підтримують перехід на новий стиль. Натомість в Україні немає тієї достатньої кількості, яка б дала привід розпочати календарну реформу.

«Питання календарної реформи поки що розділяє. Ми мали нагоду ґрунтовно розмірковувати на Синоді наших єпископів в Україні, і поки що бачили, що відсоток людей, які розуміють і готові це зробити, є ще доволі невеликим, немає тієї критичної кількості, яка б дозволила це зробити. А з іншого боку, справді ми хочемо такого типу реформу робити разом із нашими православними братами, щоб наша календарна реформа не призвела до ще однієї лінії якогось поділу між нашими церквами… Тому в найближчій перспективі можливості такої реформи я поки що не бачу, але ми працюємо над тим, щоб наші люди «дозрівали». Ми бачимо, що такі розмови ведуться теж і на рівні вселенського християнства. Мова йде теж про необхідність реформи не лише нерухомих свят, а навіть і Пасхалії, бо не тільки Різдво ми хочемо святкувати з усіма християнами разом, але також і Пасху, бо Пасха є найбільшим християнським святом. Тому екуменічний вимір такої реформи очевидний сьогодні для всіх, і ми хочемо бути частиною цього процесу», – наголосив глава УГКЦ.

Раніше предстоятель Православної Церкви України Епіфаній припустив, що українці впродовж наступних 10 років, у своїй більшості, можуть перейти на святкування Різдва 25 грудня. Митрополит Київський і всієї України наголосив, що особисто підтримує перехід святкування Різдва за новоюліанським календарем, проте процес має відбутися поступово. Він зазначив, що українців «уже намагаються ділити і за мовою, і за релігією».

Українська православна церква (ПЦУ), а також Українська греко-католицька церква (УГКЦ) наразі святкують використовуючи для богослужіння юліанський календар, який має різницю в дожині року і тому на 14 днів відірвався від прийнятого в Українській державі календаря. Наприклад, коли в юліанському календарі 25 грудня то в державному календарі – 7 січня.

КОЛЯДА ПЕРЕТВОРИТЬСЯ НА ГІМН ПЕРЕМОГИ УКРАЇНИ – ПРЕДСТОЯТЕЛЬ УГКЦ

На переконання предстоятеля Української греко-католицької Церкви Блаженнішого Святослава, ми всі потребуємо різдвяної радості й маємо на неї право.

«Народження Спасителя між нами, навіть у воєнних обставинах, — це небесна радість, не створена людиною задля розваг, а подарована Богом із небес. Саме тому радість Різдва ми покликані прийняти і нею ділитися», — заявив Блаженнійший Святослав в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Він пригадав розповіді своєї бабусі про досвід воїнів УПА у криївках, які завжди святкували Різдво та колядували.

Відповідаючи на запитання, чи доречно у воєнний час на площах міст ставити ялинку, предстоятель УГКЦ зазначив: «Нам треба вміти радіти і прикрашати ялинку навіть у час війни, але шукати відповідний для цього спосіб, щоби вона не перетворилася на місце розваг, а стала осердям солідарності та взаємопідтримки, простором для спільної коляди».

Торкаючись  важкої й болючої для українців теми відсутності світла і тепла під час цьогорічної зими, зокрема доречності освітлення ялинки й інших декорацій, владика Святослав вказав на важливість розуміння суті різдвяного світла. «Не так електричні лампочки на ялинках повинні світитися, як наші обличчя, серця та уми. Тоді ми знайдемо спосіб, як освітлити простір нашого села чи міста навіть за браку електроенергії. Багато разів нам бракувало чогось, але ми все одно вміли радіти та святкувати», — переконаний він.

«Різдво — це великий простір взаємної солідарності та підтримки. Ми ходимо від хати до хати, щоб побажати добра, щоби зло зникло з наших домівок і сердець. Добре слово має свою велику силу», — ствердив архиєрей.

У час Різдва, продовжив думку предстоятель УГКЦ, ми не тільки співаємо, але й жертвуємо чимось.

«Не можна комерціалізувати коляду — це нагода комусь вчинити добро: сумного потішити, нагого одягнути, змерзлого зігріти, голодного нагодувати, того, хто втратив рідну домівку, прийняти у свій дім», — заохотив до благодійності архиєрей.

Розмірковуючи над тим, як створити різдвяний простір для захисників України, які святкуватимуть на передовій, Блаженніший Святослав розповів, що знає чимало колядників, що готують вертепи й інші дійства, з якими поїдуть на фронт. А відтак закликав: «Колядуймо, готуймося до коляди! Колядуймо разом із нашими воїнами, тоді станемо сильнішими. Коляда перетвориться на гімн перемоги України, перемоги світла над темрявою, перемоги українців над російським агресором і окупантом».

За словами владики, у совєтських обставинах коляда була навіть своєрідною формою суспільно-політичного протесту проти безбожницької комуністичної влади. Тому цілком можливо, що в умовах теперішньої війни вона може перетворитися на особливий духовний гімн, який надасть нам сили, розвіє смуток, залікує рани.

«Ми не можемо весь час жити в депресивному смутку. Господь Бог із небес посилає нам свого Сина і саме Його народження є причиною великої радості», — наголосив предстоятель УГКЦ.

Джерело: Духовний фронт України https://df.news/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*