АМЕРИКАНСЬКІ БЛАГОДІЙНИКИ ДОПОМОГЛИ ВПОРЯДКУВАТИ УКРИТТЯ В СИРОТИНЦІ

Із трепетом в серці заходжу в стрийський сиротинець, так називають його в народі. Заклад знаходиться зовсім поруч із вокзалом в старовинній австрійській забудові. Із трепетом, бо зустрінусь тут з колективом, вихователями, вчителями і вихованцями цього закладу. Згадала і свої дитячі роки, бо жила зовсім поруч, у сусідньому із сиротинцем  будинку.

Мене  радісно зустрів колектив і директорка закладу шкільної освіти № 15 комбінованого типу Олександра Рванцова. Комбінованого типу, бо є садкова група і група інтернатного типу. Пані Олександра розповіла, що цей заклад створений в 1996  році і з того часу вона  місце роботи не змінювала. Тоді тут виховувалось 47 дітей. Згодом більшість з них було усиновлено.

«Ми завжди  вітаємо, коли на­ших  вихованців  усиновлюють, бо ці  діти користуються усіма права­ми на рівні із рідною дитиною. Так, минулого року у нас усиновили  двох між собою  рідних  дітей. Наш колектив  радий за  них, бо потра­пили в хорошу  сім’ю», – розпові­дає О. Рванцова.

За збігом обставин ми зустрі­лися у сиротинці з першою ви­пускницею закладу Розалією Штоюндою, яка приїхала із схід­ної України  зі своїм сином-під­літком. Щирі обійми з дирек­торкою і слова подяки усьому колективу за те, що дуже  допо­могли їй в складній життєвій  ситуації. Дуже щемливою була зустріч.

Сьогодні у закладі шкільної освіти виховується 10 дітей, най­меншій – 2  рочки,  найстаршій – майже 16. Усі діти із Стрийської  ОТГ.

Ми відвідали дітей  в їх звичних умовах. Найменша дівчинка,  по­бачивши директорку, закричала: «Степанівна  іде!».  У цих дітей  є  все, а подекуди і значно більше, ніж в рідній хаті. Хлопчики й дів­чатка одягнені в новий модний одяг. У спальні дерев’яні меблі: шафи, ліжка з новими матрацами і чиста постіль.

Діти мають свій холодильник, пральну машину, мікрохвильову піч, електричні чайники. Щодо харчування, то Олександра Сте­па­нівна з гордістю говорить, що ме­ню складається за рекоменда­ціями відомого кухаря Є. Кло­потенка, щоб закладати з дитин­ства основи здорового харчуван­ня. Пані Олександра  каже, що  цей заклад на утриманні міської ради, яка сто відсотків профінансувала  вартість харчування в сиротинці.

Діти  навчаються у Стрийській ЗОШ № 8. Крім того, відвідують спортивну школу, зокрема фут­больну секцію, та займаються в дитячій музичній школі. Гарно впорядкована територія сиро­тинця. Олександра Рванцова згадує усіх, хто допомагав у ста­новленні закладу шкільної осві­ти № 15. Це бельгійсько-укра­їн­ський фонд, «Карітас», фонд  «Ми з України».

 Із приходом війни повстали  нові  виклики. Треба було зробити  укриття  на  час  повітряної  тривоги. Олександра Степанівна роз­повідає, що вони зробили кош­торис вартості робіт, який  їм  оплатили благодійники. Вона  розіслала копії у різні міста і навіть за кордон. Так її кошторис потра­пив до односельчанки, яка живе в Італії. Пані  Наталя зацікавила­ся і захотіла допомогти. Вона звернулася до священика греко-католицької церкви у місті Піттсбург, що у США, штат  Пен­сильванія, до отця Ярослава, який  родом із на­ших  країв. Люди охоче відгукну­ли­ся на запит про допомогу. Під час  різдвяних колядок в Піттсбурзі  було про­ве­дено збір допомоги для потреб стрийського сиротин­ця.

Так вдалося облаштувати надійне та комфортне укриття. Продумано все:  додатковий  вихід, надійна підлога і сходи, вентиля­ція. Укриття облаштували за усіма вимогами воєнного часу. Роботи  проводяться відкрито і прозоро.

Так, перед початком робіт  сфотографували, в якому  стані  був підвал, фото в процесі ре­монту і  після  ремонту. Уся ця  ін­формація надається донатам  закладу шкільної освіти в Аме­риці.

У Піттсбурзі (Пенсильванія),  парафіяни з отцем Ярославом і разом із Президентом  Allegheny  Valley Habitatfor Humanity Кетрін Куніхен та виконавчим  директо­ром цього фонду  Джоном Деві­дом Таміджі  продовжують активно допомагати  Україні. Вони і надалі  спілкуються із керівництвом си­ротинця.

«У планах провести ремонт покрівлі, яка не мінялася зо 50 років, – розповідає депутат Стрийської міської ради Воло­димир Бурій. –  Керівництво  міста та депутатський корпус міської ради включили роботи з ремонту  покрівлі в план соціально-еко­номічного розвитку міста на 2023 рік. Кошторис, складений для  цих  робіт в сумі 500 тис. грн не покри­ває необхідних витрат. Ведуться перемовини із благодійниками із Пенсильванії, просимо їх до 1 млн. гривень на виконання покрі­вельних робіт в закладі шкільної освіти № 15.  Якщо кошти зали­шаться, їх буде  витрачено на фа­сад та  огорожу сиротинця.  До ре­чі, дах вже сфотографовано професійним фотографом і від­правлено благодійникам у Піт­тсбург. Ми і надалі будемо працю­­вати  прозоро, документую­чи та   фіксуючи  виконання  робіт, до­тримуючись кошторису та над­силаючи фотозвіти усієї до­кументації. Зараз наповнити бюджет міста дуже складно, бо багато підприємств закрилося, податки не сплачуються. Тому  розраховуємо і на ґранти, і на громади. Так, начальник Управ­ління освіти Лідія Стасенко   ви­йшла на зв’язок із норвезькою компанією, також ведуться пере­мовини про надання допомоги  сиротинцю».

Керівництво  закладу шкільної освіти № 15 комбінованого типу, депутати Стрийської міської ради висловлюють величезну подяку  нашим друзям із Піттсбургу (Пен­сильванія, США), о. Яросла­ву,  Джону Девіду Таміджі та Кетрін Куніхен і усім людям, які долу­чилися до цієї важливої справи та  надають вагому  допомогу  нашому місту в часі війни. Громадські організації і фонди США  надають  величезну допомогу Україні й український народ вдячний їм. Ми показали усьому світу, що ми сильний та волелюбний народ. З допомогою світової громадськос­ті  разом  відбудуємо нашу  Україну, сильну і прекрасну, адже ми усі живемо на маленькій  кулі –  Земля!

     Ольга ПИЛИПІВ.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*