
Із трепетом в серці заходжу в стрийський сиротинець, так називають його в народі. Заклад знаходиться зовсім поруч із вокзалом в старовинній австрійській забудові. Із трепетом, бо зустрінусь тут з колективом, вихователями, вчителями і вихованцями цього закладу. Згадала і свої дитячі роки, бо жила зовсім поруч, у сусідньому із сиротинцем будинку.
Мене радісно зустрів колектив і директорка закладу шкільної освіти № 15 комбінованого типу Олександра Рванцова. Комбінованого типу, бо є садкова група і група інтернатного типу. Пані Олександра розповіла, що цей заклад створений в 1996 році і з того часу вона місце роботи не змінювала. Тоді тут виховувалось 47 дітей. Згодом більшість з них було усиновлено.
«Ми завжди вітаємо, коли наших вихованців усиновлюють, бо ці діти користуються усіма правами на рівні із рідною дитиною. Так, минулого року у нас усиновили двох між собою рідних дітей. Наш колектив радий за них, бо потрапили в хорошу сім’ю», – розповідає О. Рванцова.
За збігом обставин ми зустрілися у сиротинці з першою випускницею закладу Розалією Штоюндою, яка приїхала із східної України зі своїм сином-підлітком. Щирі обійми з директоркою і слова подяки усьому колективу за те, що дуже допомогли їй в складній життєвій ситуації. Дуже щемливою була зустріч.
Сьогодні у закладі шкільної освіти виховується 10 дітей, найменшій – 2 рочки, найстаршій – майже 16. Усі діти із Стрийської ОТГ.
Ми відвідали дітей в їх звичних умовах. Найменша дівчинка, побачивши директорку, закричала: «Степанівна іде!». У цих дітей є все, а подекуди і значно більше, ніж в рідній хаті. Хлопчики й дівчатка одягнені в новий модний одяг. У спальні дерев’яні меблі: шафи, ліжка з новими матрацами і чиста постіль.
Діти мають свій холодильник, пральну машину, мікрохвильову піч, електричні чайники. Щодо харчування, то Олександра Степанівна з гордістю говорить, що меню складається за рекомендаціями відомого кухаря Є. Клопотенка, щоб закладати з дитинства основи здорового харчування. Пані Олександра каже, що цей заклад на утриманні міської ради, яка сто відсотків профінансувала вартість харчування в сиротинці.
Діти навчаються у Стрийській ЗОШ № 8. Крім того, відвідують спортивну школу, зокрема футбольну секцію, та займаються в дитячій музичній школі. Гарно впорядкована територія сиротинця. Олександра Рванцова згадує усіх, хто допомагав у становленні закладу шкільної освіти № 15. Це бельгійсько-український фонд, «Карітас», фонд «Ми з України».
Із приходом війни повстали нові виклики. Треба було зробити укриття на час повітряної тривоги. Олександра Степанівна розповідає, що вони зробили кошторис вартості робіт, який їм оплатили благодійники. Вона розіслала копії у різні міста і навіть за кордон. Так її кошторис потрапив до односельчанки, яка живе в Італії. Пані Наталя зацікавилася і захотіла допомогти. Вона звернулася до священика греко-католицької церкви у місті Піттсбург, що у США, штат Пенсильванія, до отця Ярослава, який родом із наших країв. Люди охоче відгукнулися на запит про допомогу. Під час різдвяних колядок в Піттсбурзі було проведено збір допомоги для потреб стрийського сиротинця.
Так вдалося облаштувати надійне та комфортне укриття. Продумано все: додатковий вихід, надійна підлога і сходи, вентиляція. Укриття облаштували за усіма вимогами воєнного часу. Роботи проводяться відкрито і прозоро.
Так, перед початком робіт сфотографували, в якому стані був підвал, фото в процесі ремонту і після ремонту. Уся ця інформація надається донатам закладу шкільної освіти в Америці.
У Піттсбурзі (Пенсильванія), парафіяни з отцем Ярославом і разом із Президентом Allegheny Valley Habitatfor Humanity Кетрін Куніхен та виконавчим директором цього фонду Джоном Девідом Таміджі продовжують активно допомагати Україні. Вони і надалі спілкуються із керівництвом сиротинця.
«У планах провести ремонт покрівлі, яка не мінялася зо 50 років, – розповідає депутат Стрийської міської ради Володимир Бурій. – Керівництво міста та депутатський корпус міської ради включили роботи з ремонту покрівлі в план соціально-економічного розвитку міста на 2023 рік. Кошторис, складений для цих робіт в сумі 500 тис. грн не покриває необхідних витрат. Ведуться перемовини із благодійниками із Пенсильванії, просимо їх до 1 млн. гривень на виконання покрівельних робіт в закладі шкільної освіти № 15. Якщо кошти залишаться, їх буде витрачено на фасад та огорожу сиротинця. До речі, дах вже сфотографовано професійним фотографом і відправлено благодійникам у Піттсбург. Ми і надалі будемо працювати прозоро, документуючи та фіксуючи виконання робіт, дотримуючись кошторису та надсилаючи фотозвіти усієї документації. Зараз наповнити бюджет міста дуже складно, бо багато підприємств закрилося, податки не сплачуються. Тому розраховуємо і на ґранти, і на громади. Так, начальник Управління освіти Лідія Стасенко вийшла на зв’язок із норвезькою компанією, також ведуться перемовини про надання допомоги сиротинцю».
Керівництво закладу шкільної освіти № 15 комбінованого типу, депутати Стрийської міської ради висловлюють величезну подяку нашим друзям із Піттсбургу (Пенсильванія, США), о. Ярославу, Джону Девіду Таміджі та Кетрін Куніхен і усім людям, які долучилися до цієї важливої справи та надають вагому допомогу нашому місту в часі війни. Громадські організації і фонди США надають величезну допомогу Україні й український народ вдячний їм. Ми показали усьому світу, що ми сильний та волелюбний народ. З допомогою світової громадськості разом відбудуємо нашу Україну, сильну і прекрасну, адже ми усі живемо на маленькій кулі – Земля!
Ольга ПИЛИПІВ.
Leave a Reply