
Зізнайтеся, у вас на антресолях чи стриху, під пилом, зберігаються газети, журнали, які раніше кожна родина передплачувала по кілька видань. Якщо погортати пожовклі від часу сторінки, можна дізнатися, чим цікавилися містяни у далекому, наприклад, 1939 році. Саме з цього року у Стрийському краєзнавчому музеї «Верховина» зберігають акуратно підшиті газети. Є, звісно, ще й давніші.
Сьогоднішнє видання «Гомін волі» є правнуком створеної за радянських часів газети «Ленінським шляхом», відтак – «Будівник комунізму». Перший номер народного часопису побачив світ 10 квітня 1990 року. Його девізом стали слова Івана Франка: «Нам пора для України жить!».
Газета, як людина, змінюється візуально, змістовно, стає досвідченішою та мудрішою, поміркованою та виваженою, й не втрачає юнацького максималізму, дитячої наївності та молодецького запалу. З роками на неї все менше звертають увагу, женуться за новим. Та є місце, де радіють кожній сторінці, бережуть і доглядають, бо знають, що нічого ціннішого, ніж історії, написаної на старенькому газетному папері – не має. Не дарма кажуть: «газета – чернетка історії».
Колись редакція часопису «Гомін волі» гула мов вулик. Газета виходила тричі, потім двічі на тиждень. З роками все змінилося. Та незмінним залишаються люди, які люблять читати місцеву пресу, а отже, є для кого працювати. Очима журналістів газети стрияни бачать, як змінюється місто, які люди тут живуть і працюють, нині воюють, волонтерять і дбають про добробут краю. За тридцять років незалежної України зібрався чималий архів видання. Колектив прийняв рішення передати його в музей, щоб тут газета отримала друге життя.
Директор часопису Ольга Пилипів передала директорові Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Миколі Закусову бережно і акуратно підшиті газети, які віднині стануть музейними експонатами й будуть доступні для вивчення чи прочитання тими, хто вивчає історію рідного краю, хто цікавиться життям наших попередників.
«Нині у музейних фондах маємо цілісну підбірку видання «Радянська Україна». Газетні матеріали – це основне джерело для дослідження історії міста, зокрема, радянського періоду, який ми не можемо просто «викинути». Доволі багато цікавого матеріалу є за період 1939–1940 років. Найгірше становище з виданнями 1990-их років минулого сторіччя. Газети почали трансформуватись, з’явився розподіл ЗМІ на міські та районні. Економічна криза вдарила й по виданнях. Деякий час їх друкували на пакунковому папері. У бібліотеках теж не всі видання збереглися. Завдяки редакційній політиці сучасної газети «Гомін волі» матимемо цілісний архів», – зауважив Микола Закусов.
Музейники радіють, бо у своїх фондах мають унікальні екземпляри нашого видання 50-их і 70-их років ХХ ст. Немає з 1985 до 1996 років, 2011, 2013 і 2015 років. Називають серйозним доповненням архів «Гомону волі», бо не втомлюються повторювати, що газета для них – основне джерело інформації. Радіють, коли приходять студенти, що пишуть наукові роботи, та пересічні люди, які цікавляться власним корінням, шукають назви старих вулиць, конкретні події. Один з крайніх запитів від внутрішньо переміщеної людини, яка шукала родича, дідуся на прізвище Бутрименко, який був серед перших голів Стрийського міськвиконкому. І в газеті «Гомін волі» вона знайшла те, що шукала.
Актуальними і частими є звернення про навчальні заклади, підприємства, які працювали колись в Стрию. Навіть звичайне газетне оголошення дає деколи більше інформації, ніж можна сподіватися.
«Цьогоріч ми планували взятися за оцифровування архівних матеріалів, мали закупити потрібне обладнання, – розповідає Микола Закусов. – На жаль, війна відтерміновує це. Та в перспективі хочемо удоступнити всі видання в цифровій формі. Будемо на музейному сайті локально робити це в окремому розділі «періодичні видання». Цілісно представимо всі газети, причому, не обмежуючись «Гомоном волі», «Будівником комунізму», а включимо туди й міжвоєнні видання, такі як «Думка» чи «Стрийська думка», «Стрийський вісник», який виходив в період Галицької Західно-Народної республіки. Частково такі роботи проводяться у великих бібліотеках. Є оцифровані «Стрийські вісті» й польськомовні видання. Поляки за рахунок грантів вже давно провели таку роботу. У них є цілісні підшивки стрийських газет вже доступні для широкого загалу. Приємно, що сучасний «Гомін волі» також доступний в електронному варіанті, на вашому сайті в pdf версії, що значно полегшує пошук інформації. Для нас, музейників, істориків періодичні видання завжди були в пріоритеті».
Цікавим є факт, що з 1919 по 1927 рік в Стрию не виходило жодної газети. Хоча перша датована 1868 роком. У 1933 році була польськомовна газета і «Стрийська думка» українською мовою. Кажуть, історія рухається по спіралі. Не хочеться, звісно, щоб наш час став білою плямою в інформаційній історії, тому попри вкрай важні фінансові часи для друкованих видань працюємо для наших читачів, для тих, хто нас підтримує морально і любить почитати газету до кави.
Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.
Leave a Reply