
У Стрию назріває серйозний скандал між вуличними музиками з табличками «НА ЗСУ». Впевнена, ви неодноразово бачили на різних майданчиках міста одиноких гітаристів чи групи музикантів, які співають, за їхніми слова, для бійців на фронті. Перевірити правдивість цих слів практично неможливо. Все відбувається, що називається – на довірі.
У жодному разі ми не звинувачуємо усіх в шахрайстві. Та для того, щоб розібратися, як має діяти механізм волонтерства й допомоги ЗСУ на музичному фронті, ми звернулися за коментарем до автора і виконавця Михайла Золотухи, який зі своїми колегами та вихованцями не один місяць проводять вуличні благодійні концерти.
Михайло Золотуха каже: «Це дуже добре, що ваша газета звернула увагу на цю проблему. Я зі своїм колективом влітку потрапив у пастку липових волонтерів, які вже на перших виступах на вулиці підійшли до нас, сказали, що знають про реальні потреби бійців-земляків і з нашою допомогою зможуть закривати всі запити з передової. Ми всі зібрані кошти колегіально перераховували, фіксували суми і передавали цим псевдо-волонтерам. Якось я запитав про долю коштів, на що отримав незрозумілу відповідь. Після моєї наполегливості, ця особа розповідала про те, що купила туалетного паперу на 4 тис грн, ще якісь дрібнички. Але ж ми збирали по 30-40 тисяч грн і думали, що купимо щось вагоме, справді необхідне. Я попередив, що ми більше не будемо віддавати зібрані гроші й вимагаємо реального звіту або ж повернення коштів. Якщо особа не схаменеться, ми готові писати заяву до поліції.
Згодом ми отримали офіційний дозвіл від Стрийської міської ради на проведення благодійних концертів і зароблені кошти одразу відносимо в банк та перераховуємо на спеціальний благодійний рахунок. Таким чином розпорядником коштів стає міська рада, яка за благодійні надходження купує автомобілі на фронт, амуніцію та інші речі, реагуючи на офіційні листи-запити від командирів. Або ж вирішуємо і певну суму передаємо офіційним волонтерським організаціям. Ось після концерту в суботу, 8 жовтня, 10 тис грн віддали ГО «Майдан Стрийщини» на ліки для наших захисників.
Як радник міського голови Олега Канівця з питань культури, маю повноваження перевіряти музикантів-«грачів», які, користуючись ситуацією, заробляють кошти на довірі перехожих. Жоден з них не міг мені пояснити, на яке ЗСУ він збирає гроші, не мали ніяких документів волонтерських чи запитів від командирів, чи бійців. Пояснюють, наприклад, що швагрові не вистачає 5 тисяч на тепловізор чи ще щось. Як перевірити правдивість цих слів? …
Був випадок коли «бабушка-колаборантка» викликала поліцію на нас. Ми в Стрию маємо визначене місце біля пожежно-рятувальної служби. Там інші наші колеги-музиканти також мають офіційний дозвіл виступати. Поруч міський ринок і жвава торгівля, тож знаходиться багато небайдужих людей, які жертвують кошти для захисників. Так от, приїхала поліція, бо, бач, цій товаришці заважає музика. Ми показали дозвіл, всі наші фінансові звіти й поліція поїхала. Розуміємо, що це їхня робота. Та через таких російськомовних «бабушек» і війна йде».
Як бачимо, обов’язково потрібно навести лад, бо виходить, як у тому прислів’ї: «кому війна, а кому мати рідна». Коли вирішуєте дати гроші – поцікавтеся, на що і куди вони «підуть», а головне – чи мають право вуличні музиканти ставити біля себе табличку «НА ЗСУ», коли збирають гроші для особистих потреб. У мирний час нормально, коли творчі люди реалізовують себе у такий спосіб і перехожим веселіше, та зараз війна й потрібно всі зусилля сконцентрувати на прискоренні перемоги, а не розпорошувати зусилля. Люди теж втомилися упродовж цих місяців донатити, бо доходи в кожного впали.
Справді, одні всіма силами допомагають захисникам, а інші руйнують всі закони моралі. Для одних війна — це біль, страждання, смерть, а для інших — спосіб нажитися та використати можливість набити свої кишені грошима. Будьмо пильними і допомагаймо тільки тоді, коли переконані в офіційності волонтерських організацій.
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply