
Останнім часом по телебаченню все частіше з’являються згадки про скажених тварин, які реєструються в містах України і становлять небезпеку для здоров’я та життя людей. Неспокійна епізоотична ситуація зі сказу у Львівській області, активні осередки цієї інфекції існують на території нашого району.
Сказ – гостра інфекційна хвороба, належить за міжнародною класифікацією до особливо небезпечних інфекцій, бо завжди закінчується смертю. Хворобу спричиняють віруси, які уражають центральну нервову систему теплокровних тварин і людини.
Слід відзначити, що людині сказ передається при укусі або обслиненні рани хворою на сказ твариною і характеризується ураженням центральної нервової системи (водобоязнь, судоми, галюцинації, паралічі) і закінчується 100 відсотків смертельним результатом. Людина заражається сказом найчастіше від бездомних тварин. Тварини, які хворі на сказ, мають характерну особливість – вони змінюють свою поведінку, стають агресивні, можуть без будь-яких підстав накинутись на людину. Лисиці можуть без страху вдень забігти на подвір’я, втрачають страх до людей. При виявленні таких випадків слід негайно повідомити ветеринарного лікаря дільниці.
Якщо хвора тварина на вас накинулась, то відбувається наступне: вірус проникає в організм людини у разі попадання слини під час укусу, лизання, дряпання. Тварини заразні ще в інкубаційний період. З рани збудник проникає в центральну нервову систему. Чим ближче до голови місце проникнення вірусу, то воно небезпечніше. Крім нервової тканини, вірус виявляють у слинних і слізних залозах. Особливо небезпечні укуси в голову і шию.
Інкубаційний період при сказі триває від 10 діб до 1 року і більше. У середньому 40 діб. Період перших ознак захворювання характеризується підвищенням температури тіла, загальним нездужанням, головним болем. Хворі збудливі, сон у них неспокійний. Через 1-2 доби з’являється головна ознака захворювання: на тлі підвищеного м’язового тонусу виникають спастичні судоми ковтальних м’язів. Судоми з’являються при згадці про воду, її питті. Пізніше причиною судом можуть бути рух повітря, яскраве світло. Підвищується температура тіла, з’являється тахікардія. Притомність потьмарена, можуть з’являтися слухові і зорові галюцинації. Через 2-3 доби збудження змінюється паралітичною стадією: хворий слабне, судоми зменшуються, після чого настає смерть. Триває захворювання 4-10 діб. Діагноз сказу ставлять на підставі даних про укус тварини і клініки. Швидкого серологічного тесту для виявлення сказу немає.
Успішної терапії сказу не розроблено. Спроби застосувати різні сироватки, хіміотерапевтичні препарати, антибіотики позитивних наслідків не дали. Тому відразу після зараження дуже потрібні первинна хірургічна обробка рани, активна і пасивна імунізація, для чого треба звернутися до травмопункту поліклініки за місцем проживання для імунізації проти сказу.
Якщо тварина відома, то ветеринарним лікарем проводиться медичне спостереження. Якщо тварина невідома, то обов’язково провадиться курс лікування антирабічною вакциною. Вакцинація проводиться під контролем лікаря.
Щоб запобігти негативним наслідкам, які можуть призвести до смерті, дуже важливо своєчасно звернутись до лікаря та при необхідності пройти повний курс антирабічних щеплень.
Н. ЯВОРІВ,
лікар-епідеміолог
Leave a Reply