ДЕНЬ ЗНАНЬ У ВИЩОМУ ПРОФЕСІЙНОМУ УЧИЛИЩІ №34

Державний навчальний заклад «Вище професійне училище № 34 м. Стрий» має давню історію. Свій початок бере з 1944 року, коли  було засновано ФЗУ-1 як навчальний заклад для підготовки фабрично-заводських підприємств Стрия та Стрийського району. Тоді на  території училища знаходився лише один навчальний корпус – стара будівля колишньої Української гімназії. Навчалося 52 учні за трьома робітничими професіями: слюсар з ремонту вагонів; помічники машиністів; кондуктори.

У 1946 р. ФЗУ-1 перейменували в ЗУ-2. Навчання в училищі проводилось за аналогічними професіями, які були в 1944 році. У 1954 р. ЗУ-2 перейменували в ТУ-3. В училищі в цей час нараховувалось 240 учнів, яких готували за наступними спеціальностями: машиністи парових машин; механізатори сільського господарства; електромеханіки; радіомеханіки; бухгалтери. У1958 році ТУ-3 перейменовано в ТУ-5. Упродовж цього періоду в училищі нараховувалось вже  300 учнів, які здобували такі професії: механіки автомобільного транспорту; електромеханіки; дизелісти, сантехніки, вентиляційники; монтажники нафтових і хімічних промислів; монтажники залізобетонних конструкцій.

У 1963 р. ТУ-5 реорганізовано в МПТУ-34. Кількість учнів становила 580 осіб. Базовим підприємством училища став трест «Промхімсантехмонтаж», на підприємствах якого працевлаштовувались випускники. У цьому ж році розпочато будівництво їдальні, спортзалу та актового залу.

У 1984 р. училище реорганізовано в СПТУ № 34. У 1986 р. його очолив Іван Михайлович  Пилипів,  з іменем якого пов’язані найбільш вагомі здобутки навчального закладу. Власне, з ініціативи Івана Пилипіва в 1991 р. реорганізовано СПТУ у ВПУ-34. В училищі відкрито 2 нові факультети – кулінарний та кравецький.

Нині навчальний заклад очолює молодий і перспективний керівник Олег Кизима. У нелегкий та непередбачуваний воєнний навчальний рік у стінах закладу навчатиметься  800 юнаків і дівчат. Попри сумні прогнози, на 1 курс навчання зараховано 90 відсотків від запланованого набору. На деякі спеціальності був серйозний конкурс, а от недобір у 10 відсотків на спеціальність – кравець та електрогазозварник.

Зараз тут опановують такі професії: монтажник санітарно-технічних систем і устаткування, електрогазозварник; слюсар з виготовлення деталей та вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації;  електромонтажник силових мереж та електроустаткування; слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики (електромеханіка); слюсар з ремонту колісних транспортних засобів; водій автотранспортних засобів (категорія В),  водій автотранспортних засобів (категорія С), машиніст крана автомобільного; кравець;  кухар, кондитер, офіціант, бармен.

Отримавши повну загальну середню освіту та робітничу кваліфікацію, кращі випускники продовжують навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» за такими спеціальностями: галузеве машинобудування, харчові технології, технології легкої промисловості, будівництво та цивільна інженерія.

Випускники училища, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», мають можливість вступати до вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації.  Учні забезпечуються стипендією та гуртожитком.

Цьогоріч День знань, попри побоювання сирен, пройшов лаконічно та все ж святково. 1 вересня подвір’я навчального закладу було гамірним, а студенти, викладачі й гості –  зодягнуті у вишиванки.

Хвилиною мовчання вшанували полеглих Героїв, серед яких і випускники училища: Андрій Гук, Роман Магас, Роман Желізняк, Василь Ващишин. До стели пам’яті, яку облаштували в навчальному закладі, було покладено квіти.

Поблагословили учнів на новий навчальний рік священнослужителі: отець-декан, настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці Мирон Гринишин та голова катехитичної комісії Стрийської єпархії УГКЦ о. Андрій Бінас.

Урочистості відвідав міський голова Стрия Олег Канівець з приємною місією – вручив Почесну грамоту училищу в особі директора Олега Кизими за   відданість українській ідеї та допомогу Збройним Силам України.

«Маю за честь сьогодні бути у вашому навчальному закладі та привітати з початком навчального року студентів і викладачів. Побажаю вам наснаги у здобутті ґрунтовних і фахових знань для того, щоб в майбутньому їх реалізувати у відбудові нашої держави. Непростий період ми з вами проживаємо, триває повномасштабна війна з одвічним ворогом України – кривавою росією. Увесь світ нині переосмислює, як глибоко помилявся, толеруючи цій імперії останні десятиліття. Та нам для України жить! Ваше училище одне з найкращих на Львівщині. Багато потрібних професій можна опанувати у  стінах ВПУ-34. Можна тільки подякувати педагогічному колективу за дивовижну любов до своєї справи у такий не простий час. Ви не тільки навчаєте професії молоде покоління, ви жертовно допомагаєте нашим захисникам. Ваш кулінарний факультет годував і продовжує готувати обіди не тільки роті охорони військового комісаріату й Національної гвардії, а й вимушено переміщеним особам, які проживають у вас. На Великдень велику кількість смачних пасок і різних смаколиків  напекли на передову. Сьогодні освячуєте і передаєте для потреб військових автомобіль, який ви придбали для земляків із 65–ого батальйону 103 бригади територіальної оборони. Раніше вже долучалися до придбання автомобіля для 24-ої бригади. Фахівці кравецької спеціальності разом з іншими волонтерами шиють багато необхідних речей для бійців. Механіки обслуговують автомобілі для ЗСУ. З таким колективом ми неодмінно переможемо», – наголосив Олег Канівець.

З Днем знань та початком навчального року привітав учнів і директор ВПУ-34 Олег Кизима. Висловив сподівання, що заплановане очне навчання, яке розпочинають після пандемії та в умовах воєнного стану, не доведеться переривати. Побажав завзятій молоді плідного навчання та реалізації, як професіоналів, вже у мирній Україні.

Сергій Тищенко, в.о. командира військової частини м. Стрия, також привітав хлопців та дівчат з початком навчального року й подякував керівництву училища та усім, хто невтомно наближає  перемогу України, кожен на своєму місці, за вагому допомогу військовим, які ціною власного життя захищають нас та дають змогу вчитися й працювати.

Священнослужителі провели чин освячення автомобіля, а першокурсники Дарина Ковердан і Юрій Рось мали честь надати перший дзвінок, який сповістив про старт нового навчального року і покликав за парти на пам’ятний урок.

                                                   Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*