ДИЗЕНТЕРІЯ – ХВОРОБА «БРУДНИХ РУК»

Стрийський  районний відділ  ДУ  «Львівський обласний  центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України» доводить до відома, що на території м. Стрия  та Стрийського району  склалась нестійка епідемічна ситуація  щодо захворюваності на гострі кишкові  інфекції.

Кишкові інфекції – група інфекцій, що викликає  захворювання травного тракту з основними клінічними проявами, такими як підвищення температури тіла, пронос, блювота.  До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання як черевний тиф, дизентерія, харчові токсикоінфекції, сальмонельоз, гастроентероколіти.

 Дизентерія –  інфекційна хвороба з переважним ураженням прямої і сигмоподібної ободової кишок.

  Джерелом інфекції є хвора людина або бактеріоносій. Найбільшу небезпеку становлять хворі на легкі, стерті та атипові форми дизентерії, якщо вони продовжують працювати в системі громадського харчування, водопостачання або в дитячих закладах. Збудник розповсюджується з харчовими продуктами (частіше шигела Зонне) або водою (шигела Флекснера), рідше – через забруднені руки, іграшки, білизну, інші побутові речі.З їжею мікроби потрапляють у шлунок і тонку кишку, де вони частково гинуть. Решта досягає товстої кишки, занурюється в її слизову оболонку і розмножується. Продукуючи токсини, шигели викликають місцеву запальну реакцію і вражають нервову та серцево-судинну системи. Приєднуються дисфункція кишок і дисбактеріоз. Хвороба залишає нетривалий типоспецифічний імунітет.

Інкубаційний період триває від 12 год до 7 діб. Захворювання починається гостро, частіше з болю в животі та пронос.
Розрізняють гостру і хронічну дизентерію. Гостра форма триває від кількох днів до 3 міс. Перебіг різний – від стертого і легкого до дуже тяжкого. Температура тіла субфебрильна або підвищується до 38-39 °С. У частини хворих виникають блювота  і біль у надчеревній ділянці, а згодом або відразу – переймистий біль у лівій здухвинній ділянці. Шкіра бліда. Язик вологий, з нальотом. Живіт запалий; сигмоподібна ободова кишка пальпується у вигляді болючого, потовщеного тяжа. Пронос буває від 6-7 до 20 разів на добу .
Кал виділяється у великій кількості; він рідкий, пінистий, смердючий. Згодом виділень стає менше, вони втрачають звичайний вигляд, зверху з’являються домішки крові і слизу. Пульс частий, тони серця приглушені, артеріальний тиск знижений.
Перехід у хронічну форму можливий у 1 % хворих і менше. Унаслідок значної інтоксикації і тривалого проносу розвиваються глибокі порушення травлення, гіповітаміноз, анемія, виснаження. Періоди загострення можуть змінюватися тривалими ремісіями.

 Щоб вберегти себе від неприємних сюрпризів, потрібно, найперше, дотримуватися правил особистої гігієни: ще і ще раз мити руки з милом перед приготуванням їжі й безпосередньо перед її вживанням! Не вживати немитих фруктів та овочів, не купувати їх на стихійних ринках та  в місцях не пристосованих для торгівлі, а також у випадкових людей.
Не пити сирої води, а тим більше води із сумнівних джерел водопостачання. Дотримуватися термінів та температурного режиму зберігання харчових продуктів.

І найголовніше…

 Якщо, попри все, ви все ж таки захворіли: у вас нудота, блювота, пронос, біль у животі, слабкість –  не займайтеся самолікуванням, у цій ситуації єдиний порадник  і рятівник для вас – лікар. Ваше здоров’я залежить тільки від вас. Сподіваюсь, що наші поради допоможуть уникнути неприємних сюрпризів та бажаю здоров’я вам та вашим дітям!

Н. ЯВОРІВ

Лікар-епідеміолог  Стрийського районого центру

                                ДУ «Львівський ОЦ КПХ МОЗУ» .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*