ЕНТЕРОВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ

Дуже багато вважають, що захворювання кишечника завжди пов’язане з дією хвороботворних бактерій. Насправді це не так: досить часто шлунково-кишковий тракт уражається вірусами, зокрема  ентеровірусні інфекції.

Ентеровірусні інфекції – це групи захворювань, які виникають через потрапляння до організму РНК-вмісного вірусу, багато з яких є патогенними для людини. Зазвичай ентеровірус проявляється загальною інтоксикацією організму і на сьогодні є доволі розповсюдженим.

Як же можна вберегтися від зараження та що робити, якщо інфекція все ж спіткала людину?

Заразитися на ентеровірус можна від хворої людини або ж від носія, який не є хворим, а є ли­ше переносником інфекції. Най­частіше на ентеровіруси хворіють діти. Передається він фекально-оральним та харчовим шляхом, тому й кажуть, що людина отруїла­ся під час вживання їжі. Часто за­раження відбувається через за­ражені овочі та фрукти, які були погано вимиті. Ентеровірус по­трапляє на плоди під час поливу стічними водами, а потім нам на стіл. Також ентеровірус може пе­редаватися через брудні руки побутовим шляхом.

Інкубаційний період хвороби триває від 2 до 7 днів. Симптоми є досить різноманітними. Голов­ними з них є:

  • підвищення температури тіла, яка може досягати 39-40°С і три­вати впродовж декількох днів;
  • головний біль;
  • нудота;
  • блювання;
  • діарея;
  • біль у животі;
  • шкірні висипання.

Загалом мова йде про симп­томи інтоксикації організму, які можуть проявлятися з різним сту­пенем інтенсивності.

При появі перших ознак енте­ровірусу слід звернутися за кон­сультацією до лікаря.

Найперша профілактика енте­ровірусної інфекції – дотриман­ня правил особистої гігієни та санітарно-епідеміологічних норм з приготування та вживання їжі. Треба не забувати про важливість миття рук з милом, про не­обхідність ретельного миття ово­чів, фруктів, ягід перед їх вживан­ням, про термічну обробку харчо­вих продуктів. Слід привчати до чистоти своїх дітей, проводити роз’яснювальну роботу в дитячих садочках та школах.

Щодо більш глобальних про­філактичних засобів, то вони включають в себе знезараження стічних вод, дотримання сані­тарного контролю над продукта­ми у закладах громадського хар­чування, контроль над про­мисловими відходами та по­трап­лянням їх до стічних вод. Всі ці заходи повинні проводитися на державному, регіональному та місцевому рівнях.

Найбільше треба покладатися на себе та не допускати потрап­ляння вірусу до організму через немиті руки чи продукти. Енте­ро­вірусів є дуже багато, одні з них є досить безпечними, інші є при­чиною важких небезпечних хво­роб.  Тож краще не ризикувати та вживати всіх можливих профі­лактичних засобів з уникнення зараження.

Н. ЯВОРІВ, лікар-епідеміолог  Стрийського районного віділу ДУ «ЛОЦ КПХ МОЗ України.