
У теперішній нелегкий час, коли ворог люто плюндрує наші землі, нищить культурні пам’ятки, спалює українську літературу, нам життєво необхідно зберегти все те, що ще можна зберегти. І неймовірно тішить, що Україна не сама зі своєю бідою, а має таку потужну підтримку світу. Польща у час війни проявила себе чи не найбільшим братнім народом, адже допомагає нам боротись на всіх фронтах, зокрема і на культурному.
У рамках міжнародної співпраці 23-24 липня на запрошення старости повіту Ленчно Криштофа Невядомського (Krzysztof Niewiadomski) та війта ґміни Красне Вільгельма Возняка (Wilhelm Woźniak) (Жешув) Польщу відвідала делегація представників Стрийщини з метою благодійного показу фільму «Стрий. Легенда». До складу делегації ввійшли: депутати Стрийської районної ради Іван Петрівський та Світлана Сличко; продюсер та актор фільму, голова ГО «Агенція регіонального розвитку «Перспектива Стрийщини» Юрій Комарницький; акторка фільму, письменниця, голова ГО «Мистецька толока» Зоряна Кіндратишин.
Захід відбувся під патронатом Стрийської районної ради та громадських організацій: гуманітарний штаб БФ «Рідня», ГО «Агенція регіонального розвитку «Перспектива Стрийщини», ГО «Мистецька толока» та польських партнерських організацій: Міхал Пельчарський – заступник старости повіту, Магдалена Куца – начальник відділу промоції, культури та туризму, Беата Ціслінська – інспектор з промоції та туризму, президент «Школи роду» Оксана Король, Вільгельм Возняк – Війт гміни Красне, Іренеуш Шпєвла – директор міського будинку культури м. Красне, Катажина Порада – президент Товариства жінок Красне, Георгіна Ґедларовець – координатор співпраці між НУО.
З перших хвилин нашого перебування на теренах міста – побратима Стрия Ленчно ми змогли відчути всю силу співчуття та підтримки поляків українському народові. Наша делегація була запрошена на триденний фестиваль сільських господинь Ленчно та Пікнік польського продукту (Вітаньово). В рамках фестивалю і відбувся перший показ фільму «Стрий. Легенда». У такий час це дуже важливо для обох народів. Кінострічка допоможе нам краще зрозуміти один одного, підтримати українських біженців на території Польщі. Бути єдиними перед лицем віковічного ворога. Адже події історичного фільму 14 століття, Галицько-Волинського королівства, розгортаються на території, яка стала колискою для двох братніх народів: українського і польського. Це захоплююча історія про створення славного королівського міста Стрия на території Речі Посполитої.
Ще два роки тому, коли проект лише розпочався та проходили перші дні зйомок, ми навіть уявити не могли, що згодом цей фільм отримає субтитри польською мовою та ми будемо демонструвати його у різних містах Польщі. Проте «Стрий. Легенда» – не просто казка про заснування нашого міста, це велика скриня культурних, релігійних та історичних надбань рідного краю. Це та невмируща спадщина, яка має бути передана нащадкам. Це частинка душ та сердець кожного, хто долучився до її створення. У зйомках фільму взяли участь 5 воїнів ЗСУ, а загалом – 270 акторів.
Було неймовірно радісно побачити повний зал глядачів, які направду тепло зустріли, щиро реагували та позитивно відгукувались про фільм та ідею єднання польського та українського народу.
Перед показами фільмів було спільно висаджено два «Дерева Перемоги» – магнолії, що є частиною проекту «Стрий – місто магнолій» громадського діяча Стрия, а зараз майора ЗСУ, Михайла Шмігельського. Як висловився староста Ленчна Криштоф Невядомський, що ця перша стрийська магнолія в їхньому повіті символізує польсько-українську дружбу. Тож нехай цвіте вона рясно та довго!
Звісно, цей візит не обійшовся без обміну подарунками. Наша делегація підготувала кожному з організаторів щось особливе та пам’ятне, виготовлене від щирого серця та з глибокою вдячністю польському народові. Марта Остапович розробила ескізи мечів екслібріс до фільму «Стрий. Легенда» і саме на цих листівках ми змогли залишити автографи на добру згадку нашим друзям.
Ще один з подарунків – це чудова картина «Вечірня насолода», намальована талановитою 13-річною стриянкою Оленкою Гучко, яку ми подарували війту Красного Вільгельму Возняку.
Представники влади польських міст запевнили нас у подальшій співпраці та всебічній підтримці різноманітних проектів спрямованих на підтримку України та її Збройних сил.
24 липня делегація Стрийщини відправилась до гміни Красна (Жешув). Так як показ фільму планувався на вечір, ми мали гарну нагоду завітати до Любліна. Прогулянка старим містом виявилась дуже цікавою та пізнавальною. Ми змогли не лише доторкнутись до історії цього славетного міста, але й переконатись у великій підтримці України: тут на багатьох будівлях можна побачити жовто-блакитні прапори, у невеличких торгових ятках – багато виробів з українською символікою. На перший погляд, здавалося б, дрібнички, проте цей вияв братньої любові глибоко торкнувся сердець.
Зустріч у Красному для нас зініціювала та організувала наша неймовірна Оксана Король. А за сприяння та допомогу у цьому заході висловлюємо щиру подяку Стрийській міській раді та міському голові Олегу Канівцю.
Зазначу, що Оксана Король не лише зіграла роль богині Лади у фільмі, а й спільно з Юрієм Комарницьким, Зоряною Кіндратишин, Ольгою Березою та Любов’ю Пікас працювала свого часу над сценарієм. З початком війни виїхала до Польщі і була неймовірно рада презентувати «Стрий. Легенда» у своєму новому товаристві. «Ви не просто продемонстрували фільм, ви привезли мені маленьку частину рідного Стрия», – такими словами пані Оксани та теплими обіймами з новими друзями завершилась наша дводенна подорож. Проте, це не просто подорож. Це дні заради єднання двох народів. Це єднання заради перемоги.
Зоряна КІНДРАТИШИН.
Leave a Reply