«ІНВЕСТИЦІЙНА НЯНЯ» У СТРИЮ – ЦЕ РЕАЛЬНО

У структурі Стрийської міської ради у 2020 році після виборів міського голови та в ході реформи децентралізації почалися кардинальні зміни у різних сферах життя громади. Зокрема, створено відділ інвестиційної політики та міжнародного співробітництва.

Новий перспективний напрямок роботи очолила Любов ГОЛУБІЦЬКА (на фото). Окрім неї у відділі ще двоє працівників. Серед основних засад роботи – створення сприятливих умови для розвитку міжнародних зв’язків та проведення політики в сфері  інвестиційної   діяльності на наших теренах.

– Любове Михайлівно, розпочнемо з азів. Мета створення відділу інвестиційної політики та міжнародного співробітництва у Стрийській міській раді?

Якщо коротко, то з метою залучення інвестицій. Стрий – унікальне місто за своїм географічним розташуванням. Локація на перетині шляхів сприяє транспортній логістиці, як для залізниці, так і для автоперевезень. Перед війною ми велику роботу проводили у питанні відновлення аеропорту. Розглядали його, як вантажний хаб. У нас дуже багато проектів, реалізацію яких зупинила війна.

– Стрияни, які після навчання залишилися, наприклад, у Львові, Києві, Харкові, приїжджаючи в рідне місто, скептично ставляться до його перспектив, називаючи провінцією. Кажуть: інвестиції й Стрий – це як порівняти «Запорожець» з «BMW». Апелюйте їм.

Я категорично не погоджуюся з такими скептиками. До речі, я не стриянка, а з м. Борислава і маю з чим порівняти. Попрацювавши тут з початку створення відділу, закохалася в Стрий і бачу його перспективи. Ми розпочали з того, що створили інвестиційний паспорт Стрия. Взялися за написання проектів, які успішно подали у Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР), один з них – це реконструкція стадіону «Сокіл». Бюрократичну систему ніхто не відміняв, тому процес оформлення документів залишається тривалим. Від ідеї до реалізації маємо витримати всі вимоги та норми. Подавали проекти на Конкурси регіонального розвитку.  Особисто  писала проект на закупівлю установки, що «задуває» ями на дорогах. Вивчала, як вона функціонує, на якому паливі, всі нюанси. Тепер вона працює на наших дорогах.

Ще один напрямок нашої роботи – це міжнародне співробітництво. Перед війною почали поновлювати зв’язки з містами-побратима, зокрема у Польщі й Німеччині. Зараз ми продовжуємо напрацювання і розширюємо географію потенційних партнерів. Передали матеріали про Стрий та пропозиції співпраці в м. Інсбрук (Австрія) й м. Еш (Люксембург), до речі, міський голова Олег Канівець особисто  їздив у Люксембург і презентував потенціал Стрия. Цьому передувала велика робота з підготовки матеріалів, самої презентації, переписка з урядом міст.  Інвестиційний паспорт Стрия переклали англійською мовою й також його надсилаємо. Напередодні Дня міста Стрия інтенсивно вели переписку з польськими делегаціями, які побоюючись, все ж приїхали до нас. Оскільки війна, й святкувань, як таких, не було, вони мали змогу ознайомитися безпосередньо на місці з пропозиціями співпраці, побувати на тих майданчиках, де в перспективі можуть бути залучені інвестиції. Багато спілкувалися і вони матимуть, що обдумати, приїхавши додому в Польщу. Наша основна мета співпраці з іноземними партнерами – це, перш за все, обмін досвідом. Ми теж маємо, чим поділитися, чогось навчити.

Перед війною ми цікавилися співпрацею з польськими архітектурними бюро. Обговорювали конкурси, проекти облаштування міського простору, скверів, яких бракує в Стрию. На папері вже маємо розроблено кілька цікавих в архітектурному плані локацій.

– Через неможливість фінансування проектів і, відповідно, їх втілення в життя у воєнний час, чим зараз займається очолюваний Вами відділ?

Справді, проекти нині  чекають  на реалізацію після війни. Та ми продовжуємо генерувати ідеї й формувати їх у письмовому вигляді. Для подальшого залучення інвестицій проводимо аналітику складу земель та визначаємо інвестиційно  привабливі ділянки, схеми яких згодом  будуть оприлюднені  на сайт міської ради.

Зараз для підсилення економіки держави формуємо пропозиції з релокації підприємств зі східної України. Ми зацікавлені у тому, щоб якомога більше підприємств переїхали саме на наші терена. Маємо багато складських приміщень, приміщень різної форми власності, бо немає значення, чи комунальна власність або ж приватна. На сайті міської ради створили спеціальне «віконечко» для всіх бажаючих надати в оренду незадіяне приміщення. Таким чином створюємо електронну базу даних з пропозицій. На сайті вказаний мій номер телефону і всі бажаючі можуть зателефонувати і я надам вичерпну відповідь на усі запитання, які цікавлять.

Відповідно, надаємо доступ до бази даних підприємствам, які планують переїжджати з гарячих точок, вивозити обладнання й шукають нову прописку.  Є пропозиції з обох сторін. Точної цифри назвати вам не можу та це більше 20 з місцевих і близько 50 з тих, хто шукає нове місце для бізнесу. Близько 10 підприємств вже переїхали до нас. Виокремлю підприємство з м. Мелітополя  «Цітіус», що виробляє броньоване скло.   Сімейний бізнес, який ведуть батько з донькою. Це вже їхній другий переїзд через війну. Таке підприємство єдине в Україні. Для початку роботи в Стрию замовили нове обладнання, бо попереднє залишилося на окупованій території. Привезли своїх фахівців з налаштування обладнання. Звичайно, що запрошуватимуть на роботу стриян. Процес триває. Відділ інтенсивно працює в напрямку промоції наших вільних об’єктів  і запрошує на релокацію різні підприємства.

– Чимало розмов у громаді після презентації так званого «Індустріального парку». Ви задіяні у процесі його реалізації в Стрию?

Звичайно. Це дуже перспективний напрямок для залучення інвестицій. Прийнято закон про «Індустріальні парки», який набуває європейського рівня. Для підприємств, які працюють суто в «Індустріальному парку», є, до речі, багато пільг. Тому розробляємо стратегію йото втілення в громаді. Він буде називатися «Долина Стрий» й розташується в так званій промзоні. Готуємо проекти рішення на сесію міської ради. Триває рутинна, копітка, паперова робота, яку оминути не можна. Міська рада виступає ініціатором створення «Індустріального парку» із залученням керуючої компанії. В перспективі очікуємо надходження податків у місцевий бюджет від роботи підприємств у «Долині Стрий». Чим більше буде підприємств, тим більше доходів, які зможемо скерувати на розбудову громади, міста.

– На чому базується успіх інвестиційних пропозицій Стрия?

Я вже зазначала, що розташування міста унікальне. Легко побудувати логістичні шляхи. Відкрита влада. Повірте, я маю з чим порівняти.  В Стрию  все доступно й інвестори, коли приїжджають знайомитися, бачать це.

– Корупції потенційні інвестори не бояться, зокрема міжнародні?

Думаю, що ні. Варто познайомитися та поспілкуватися з міським головою, його заступниками, й думок про корупцію не буде. У нас все прозоро, законно. Суспільство створює стереотипи, журналісти своїми розслідуваннями корупційних схем. Та це не про теперішній Стрий.  Ми навіть передбачаємо створення «Інвестиційної няні». Кожен потенційний інвестор отримує у нас реально всебічне сприяння. Ми готові його за руку водити або ж самі все оформимо, допоможемо, підкажемо, бо, перш за все, зацікавлені, щоб розвивалося місто. Мінімум бюрократії й до нас прийдуть інвестори. Без інвестицій, зокрема міжнародних,  повноцінного розвитку не досягнемо.

– Що вже вдалося втілити в життя відділом інвестиційної політики та міжнародного співробітництва?

Спробую згадати. Так. Підписано тристоронню угоду з Міністерством Оборони України та Львівською обласною адміністрацією щодо використання земель запасу України на користь нашої громади.  Налагоджена співпраця з містами Обухів та Скадовськ для подальшого співробітництва у різних сферах. Підписано ряд меморандумів, зокрема про співпрацю з ТОВ «АЕРОК»,   спрямований на досягнення позитивних результатів у намірах побудувати заводу з  виготовлення автоклавного газобетону; між Компанією «Каріс» ТОВ (Республіка Корея) для посилення  взаємних інвестиційних відносини та співробітництва; з компанією «Ля-п’єц» щодо облаштування скверу по вул. Болехівській. У рамках даної угоди було висаджено 10 магнолій на території лікарні.

Підписано меморандум з містом Львів, у рамках якого є тісна співпраця у різних напрямках. Так, під супроводом Львівської міської ради та обласної адміністрації, готується стратегія Стрийської громади. Таким чином ми економимо значні кошти не залучуючи платних фахівців чи експертів. Стратегія буде формуватися беручи до уваги думки та бачення наших мешканців, депутатів, фахівців з різних галузей та представників місцевого бізнесу.  Підписано угоди щодо роздільного збору відходів.

На конкурс проектів регіонального розвитку був поданий та переміг з найвищим балом, проект закупівлі цифрового рентген апарату С-дуга, для травматологічного відділення. З обласного бюджету залучено близько 1,5 млн грн.  Другим виграшним проектом є закупівля спецтехніки STRASSMAYR для ремонту дорожнього покриття. Таким чином з обласного бюджету було залучено більше 1 млн гривень.

З державного фонду регіонального розвитку було залучено близько 16 млн грн для будівництва тренувального футбольного поля стадіону «Сокіл». Наступним переможним проектом ДФРР є добудова дошкільного навчального закладу в с. Слобідка,  залучено на цей заклад близько 16 млн грн.

У 2022 році на конкурс проектів регіонального розвитку було подано два проекти: «Модернізація хірургічного відділення та впровадження сучасних, відповідних до міжнародних стандартів, методів лікування, шляхом придбання медичного обладнання». Загальна кошторисна вартість проекту – 4 240,400 тис. грн та  «Покращення умов життя у місті шляхом забезпечення громадян, туристів  та маломобільних груп населення послугами сучасних  модульних вбиралень». Загальна кошторисна вартість проекту – 2 360,000 тис. грн.

На участь в конкурсному відборі проектів транскордонного співробітництва було подано проект «Запровадження  транскордонного євростандарту в ознакуванні та ідентифікації інфраструктурних об’єктів для підвищення рівня туристичної привабливості Стрийської територіальної громади», вартістю понад 5 млн грн.

До Міністерства цифрової трансформації  України з метою отримання субвенції підготовлено проект «Створення умов для нових можливостей та надання якісних  послуг шляхом  капітального ремонту приміщення та  придбання обладнання для ЦНАП». Загалом на участь у конкурсі проектів місцевих ініціатив у 2022 році Стрийською територіальною громадою було зареєстровано 57 проектів.

 Подали проект на конкурс, що фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини, оголошеного GIZ  під назвою «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація малого та середнього підприємництва». Подано проектну заявку на фонд «Кусаноне», який проводить Посольство Японії в Україні «Впровадження сучасних малоінвазивних методів оперативного лікування урологічних хворих шляхом закупівлі спеціалізованого обладнання для   урологічного відділення».

 Було подано та отримали перемогу у грантовому конкурсі проектів USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Проект «Модернізація  системи  управління  якістю  клініко-діагностичної лабораторії  шляхом  впровадження  інформаційної  системи» загальною вартістю – 1 223 416 тис. грн  знаходиться в процесі реалізації.

– Як для створеного відділу, що називається «з нуля», перелік вражаючий. Мені залишається подякувати Вам за змістовну розмову та побажати нових ідей і втілення в життя усіх започаткованих проектів.

Дякую Вашому часопису за увагу до нашої роботи. Разом до перемоги!

                                                        Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*