
«Я прожив дуже довге, складне та водночас яскраве життя. Та, зрештою, чому прожив? Я продовжую жити. Поруч зі мною турботливі люди. Вони полагодили мене і я знову можу звучати, як і колись. Моя лакована поверхня дбайливо протерта і я виблискую, мов щойно від майстра Ігнація Бєзендорфера, – розмірковував старий рояль австрійської фірми Bosendorfer. – Мені добре тут, в Народному домі Стрия, де люблять і шанують музичну творчість, зберігають історію
та плекають всі надбання попередніх поколінь. Я пережив Першу та Другу світові війни. Я навіть старший за сам Народний дім. До моїх клавіш торкалися не одні руки: ніжні дівочі та витончені чоловічі. Поважні стрийські родини Бобикевичів, Бачинських та Нижанківських бережно доглядали за мною. Я був свідком народження нових мелодій. Це не завжди вдавалося одразу, тому переживав творчі муки разом з Остапом Нижанківським. Під впливом західноєвропейської романтичної музики він написав кілька творів для фортепіано, серед яких фантазія «Вітрогони». Ви тільки вдумайтеся, сама Соломія Крушельницька, яка, бувало, гостювала у пароха с. Завадів о. Остапа Нижанківського, любила музикувати зі мною та чарувати голосом гостинних господарів».
Ця художня фантазія насправді про фортепіано, яке нині знаходиться у світлиці «Союзу українок», що в Народному домі Стрия. І подейкують, що раритетний музичний інструмент, випуск якого датується 1841 роком, належав Нижанківським. Як він опинився тут, спробувала розібратися разом з директором Народного дому Олександром Ілечком (на фото).
«Інструмент до нас потрапив у січні 2019 року. А широкому загалу ми його презентували у травні цього ж року, – розповідає О. Ілечко. – Ще в дитинстві я бував у будинку Арети Романівни Глушиш, яка проживала неподалік від мене, і батьки моєї мами товаришували з нею. Там я бачив стародавній рояль і мені навіть дозволяли на ньому грати. І тепер саме він стоїть у Народному домі. Ми його називаємо роялем Нижанківського, та, найімовірніше, він не був його власником, а тільки мав у користуванні. Але те, що руки маестро торкалися цих клавіш – беззаперечний факт».
Історію інструменту досліджує заступниця директора Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» з наукової роботи Зеновія Ханас й «ниточки» фактів привели її до висновку, що першим власником інструменту був Олекса Бобикевич, який у свій час дав у користування рояль о. О. Нижанківському, який жив у с. Завадів, де був парохом.
Зі слів Арети Романівни Олександр Ілечко переповідає, що цей рояль її батьки забирали у с. Завадів на прохання Ольги Бачинської. Вона його придбала у 1890 році. Тоді галицькі інтелігентні родини мали й по два музичні інструменти. Батьки пані Арети (дівоче прізвище Дибайло) також товаришували з родиною Бобикевичів.
Є ще й такий епізод у спогадах, що у Стрию рояль переховували на Шумлявщині від свавілля польської, а згодом радянської окупаційної влади, прикривши сіном у стайні. Коли настали більш-менш безпечні часи, батьки пані Арети на прохання Осипи Бобикевич забрали його в будинок.
«Історія цього роялю демонструє взаємодію української інтелігенції, їхній високий моральний, духовний і культурний рівень. Його зберігали як реліквію, як частину історії життя людей, які були знані не тільки в Галичині, а й за кордоном», – зазначає Олександр Ілечко.
Від Арети Глушиш рояль потрапив на реставрацію, кошти на яку дав нащадок Бобикевичів Ігор Чума, який нині проживає у Канаді (у свій час його батьки емігрували до США). Опікувалася тоді музичним інструментом Стрийська дитяча музична школа ім. О. Нижанківського (директор Б. Кость) та майстри Іван Кут і фахівець з настроювання музичних інструментів Олесь Депутат.
«Особливості цього фортепіано, якому близько 182 роки, у тому, що в нього рама дерев’яна, струни тонші, м’якші й відповідно звук більш камерний, для кімнати дуже приємний, бо теперішні мають іншу потужність й призначені для сцени, великих залів. Такі, як наш рояль, були навіть нижче настроєні й струни отримували менше навантаження для виконання в домашніх умовах. Водночас він має свій особливий звук, який приємний нашому слуху. Білі клавіші, до речі, мають накладки зі слонової кістки, а чорні – з чорного дерева. Це на звук не впливає, а є свідченням ручної копіткої роботи майстрів над музичним інструментом та його вартості. Тепер виготовляють клавіші з пластмаси. Я розмовляв з настроювачем, він каже, що неінтенсивна гра бодай раз на місяць не зашкодить, а навпаки, продовжить музичне життя інструменту. Я радий, що така стародавня річ є в Народному домі. Можемо пишатися стриянами, нащадками славних родин, які попри все зберегли рояль та подарували його громаді, а не продали колекціонерам, чи, не дай Боже, викинули. Велика подяка Ареті Глушиш та Ігореві Чумі за такий дарунок», – каже О. Ілечко.
Пані Арета й нині проживає в Стрию, вона слухачка Університету Третього Віку та дружня з «союзянками». Ігор Чума у 2019 році прилетів з Канади на заходи, приурочені 100-річчю з дня трагічної смерті О. Нижанківського, й відвідав відкриття роялю після реставрації, й навіть зіграв на ньому, як і талановиті юні музиканти зі Стрийської дитячої музичної школи. Нащадки Нижанківського, які відвідують Стрий, також заходять до Народного дому, щоб торкнутися родинної реліквії.
Ще кілька штрихів про виробника роялю, щоб читач зрозумів, яку насправді реліквію зберегли для нащадків. «Bosendorfer» – одна з найстаріших австрійських фірм, що виробляє фортепіано. Заснована в 1821 році Ігнатієм Безендорфером. Інструменти марки «Безендорфер» вважаються одними з найкращих у своєму класі, разом із роялями «Steinwayand Sons» та «Yamaha». З 1830 р. – офіційний постачальник інструментів до двору імператора Австрії. У січні 2008 року фірма стала частиною концерну «Yamaha». Інструменти «Безендорфер» мають ряд конструктивних особливостей, які забезпечують їх неповторне звучання.
Як композитор О. Нижанківський репрезентував себе у традиційних для галицької музики жанрах – духовних і світських хорах, солоспівах, обробках народних пісень. Донині популярні його хорові твори «Гуляли», «З окрушків» на слова Ю. Федьковича, «В’язанка слов’янських гімнів» та сольних пісень на вірші Т. Шевченка – «Вітер в гаю нагинає», «Минули літа», «Наша дума, наша пісня», для голосу з фортепіано «Не видавай мене заміж», «І молилася я», «Пісня вечірня», «О не забудь», «В гаю зеленім», сольні ансамблі на слова українських поетів, обробки народних пісень (збірка «Українсько-русинські народні пісні», 1907). Окрім того, він є автором колядок «Бог ся рождає», «У Вифлеємі тайна явилась велика», «Во Вифлеємі нині новина».
Нестор Нижанківський – талановитий композитор – людина нелегкої долі. На ньому перервалася династія священства в роді Нижанківських, однак саме Нестору судилося стати професійним музикантом, хоч музично обдарованими були всі Нижанківські. Він виховувався в діда по маминій лінії – відомого стрийського адвоката Ілярія Бачинського, який вважав заняття музикою – неодмінним аспектом доброго виховання.
Днями міські обранці прийняли рішення про те, що 2023 рік у Стрийській громаді оголошено роком Остапа і Нестора Нижанківських. Також 24 січня ми відзначили 160 років від дня народження славетного земляка. До цієї дати планували відкриття пам’ятника, наріжний камінь до якого у 2021-ому освятив Блаженніший Святослав. Війна змістила пріоритети, однак у міській раді сподіваються, що цьогоріч все ж вдасться звести у Стрию монумент великому Остапу Нижанківському.
«Плекаймо наші традиції, вивчаймо і примножуймо їх, – зазначає Олександр Ілечко. – Народний дім завжди гостинно приймає усіх, хто цікавиться історією, й маємо що розказати та показати. Війна зупинила багато наших проектів та ми залишаємося осередком культури й українських традицій».
Мені пощастило почути, як звучить рояль, оповитий фльором загадковостей. Невеличка увертюра у виконанні Олександра Ілечка зачарувала. Задумаймось – це інструмент, який пройшов крізь горнило історії і є свідком галицької незламної віри у вільну й незалежну Україну. Так звучать наші предки, які міць традицій тримають українським духом незламності.
Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.
Leave a Reply