
Професійне хорове мистецтво відоме з часів Стародавньої Греції. На українських землях хоровий спів відомий з часів Київської Русі, де хорові колективи існували в монастирях і при княжих дворах. З кінця XIX та на початку ХХ століття організація хорових колективів повсюдно в Україні була свого роду виявом національного пробудження.
Має свою цікаву історію й стрийська хорова школа «Щедрик», яку з вересня 1999 року очолює Роман БУНИК. Тут хлопчики й дівчатка вивчають мистецтво професійного співу за методикою хорового виховання голосу по системі Д. Огородного.
Як живеться у воєнних реаліях юним хористам та викладачам, розповіла Віра ЛИСИК, завідувач хорового відділу, методист, викладач хорових дисциплін. Працює у хоровій школі «Щедрик» з дня її створення. А це з 1971 року, коли з ініціативи члена спілки письменників, заслуженого працівника культури України Віктора Романюка та диригента Ігоря Циклінського, нині заслуженого діяча мистецтв України, при будинку вчителя в Стрию створили хор хлопчиків «Щедрик». Назву дали в честь однойменного твору Миколи Леонтовича, який став гімном колективу.
Відтак першого вересня 1991 року, на зорі проголошення Незалежності України, було відкрито хорову школу «Щедрик». На той час в Україні існувало тільки декілька шкіл такого типу.
До речі, сьогодні продовжують працювати й інші педагоги, які стояли біля витоків хорової школи. Поповнюється викладацький склад і колишніми випускниками альма-матер. Нині четверо талановитих вихованців «Щедрика» працюють з юними талантами. Загалом 20 педагогів продовжують прививати любов до музики та хорового співу зокрема.
Діти опановують гру на різних музичних інструментах, сольний спів чи відвідують клас акторської майстерності. Існує система поділу по класах. Також є колектив «Щедренята» – це діти другого-третього року навчання (керівник Наталія Корпало, концертмейстер Мирослав Корпало), ансамбль юнаків «Камертон» (керівник Ігор Іваницький) і гордість школи – хор «Щедрик» (керівник Віра Лисик, концертмейстер Іван Лисик, хормейстер Ольга Товарянська), який є візитівкою хорової Стрийшини від локальних мистецьких майданчиків до презентації України на Міжнародних хорових фестивалях.
Проблем з набором дітей попри два коронавірусні роки та воєнний час – немає. Загальна кількість учнів від 152 до 160. Склад хору «Щедрик» – це 50 хлопчиків і дівчаток. Навчання платне – 220 грн на місяць.
Віра Лисик з ностальгією згадує про один з найяскравіших періодів існування «Щедрика», час, коли з відкриттям безвізу колектив у повний голос заявив про себе на міжнародній арені. Фестиваль за фестивалем виборювали Гран-прі в Італії, Греції, Болгарії, Польщі. І місце у Празі (Чехія). Тріумфальні виступи стриян оплесками зустрічали на різних творчих локаціях.
«Хоровий спів дуже демократичний вид мистецтва, бо не потребує великих капіталовкладень, – зазначає пані Віра. – Та поїздки на фестивалі без допомоги меценатів, якими зазвичай є батьки хористів, не відбулися б. Ми даємо системне і комплексне навчання. Коли воно підкріплене талантом дитини, тоді бачимо результат. Численні нагороди колективу є показником професіоналізму викладачів та сумлінного ставлення до занять наших вихованців».
Поїздки завжди супроводжуються різними екскурсіями, тому діти мали можливість не тільки продемонструвати свій хист у хоровому співі, послухати, як виступають аналогічні колективи з різних країн світу, а ще й розширити свій кругозір, побачити унікальні місця на кшталт Дрезденської картинної галереї. Та повсякчас пам’ятали, що представляють державу Україну й гордо несли звання українця.
Всеукраїнський фестиваль «Співаймо канон», що проходить щорічно у Львові, не обходиться без стрийського «Щедрика». Він дуже цікавий з музичної точки зору, кажуть професіонали. З особливим трепетом хористи готуються до цього виступу й завжди отримують відзнаки.
Пандемія CОVID-19 дуже болюче вдарила по організації занять у хоровій школі «Щедрик». Доводилося влаштовувати онлайн заняття, репетиції. Викладачі впоралися з цим викликом й діти не підвели. Простіше було з індивідуальними уроками.
Віра Лисик розповідає: «З хором було складно. Та добре, що ми мали розібрані музичні партії й вдома діти співали. Але малеча першого року навчання не може збагнути всі музичні нюанси і це була велика проблема. Ми боялися, що «розгубимо» наших діточок. Та все ж вдалося за рахунок індивідуальних занять зберегти колективи. Навіть у листопаді 2021 року виступили у м. Кам’янці-Подільському на 30-річчі хорового колективу «Журавлик». Це наші дуже хороші друзі, які приїжджали неодноразово з виступами в Стрий. Тоді нам здавалося, що нічого гіршого за цю пандемію вже не буде. Та 24 лютого зрозуміли, як помилялися».
Якщо повернутися до 2021 року, то цей рік мав стати ювілейним для хорової школи «Щедрик» – 50 років хору «Щедрик» та 30 років самій школі. Підготовка була серйозною, плани грандіозні та коронавірус розрушив усі сподівання на повноцінне святкування. Вирішили перенести на 2022 рік та знову не склалося…
Навчання протягом березня, квітня, травня відбувалося дистанційно. Напрацювання під час карантину стали у нагоді. Всі викладачі волонтерять, а дехто навіть отримав Подяку за це, зокрема Оксана Кравець відзначена парохом церкви Володимира і Ольги.
Цьогоріч новий навчальний рік у хоровій школі «Щедрик» розпочали 25 серпня. Хоч певна кількість дітей виїхала за кордон – це суттєво не вплинуло на творчий процес. Доєдналися новачки, зокрема з числа внутрішньо переміщених осіб.
Проблемою стало двозмінне навчання у загальноосвітніх школах, оскільки важко скоригувати розклад занять так, щоб врахувати всі нюанси навчального процесу й, головне – безболісно для дітей. Та і цей виклик подолали в хоровій школі успішно. От тільки довелося зведений хор з п’ятниці перенести на суботу, щоб учні мали змогу повноцінно позайматися у колективі.
«З першого дня навчання діти радо приходять на заняття, бо скучили за спілкуванням. Розуміємо, що відновити рівень буде складно, оскільки дуже багато часу втрачено. Головне, маємо можливість займатися. І за це дякуємо Збройним Силам України. Готові до щоденної системної роботи. Віримо, що відновимо наш репертуар і майстерність виконання. Голоси наших хористів і далі зачаровуватимуть ангельським співом. Усі наші викладачі на місцях і теж скучили за дітьми, повні креативних ідей і бажання вчити унікальному хоровому мистецтву. Школа «Щедрик» освячена в день Святого Миколая і це свято, яке ми завжди особливо відзначаємо й відчуваємо покровительство нашого Патрона», – каже Віра Лисик.
«Щедрик» – це не тільки осередок дитячого хорового співу, а ще й база для зонального методичного об’єднання викладачів хорових дисциплін і керівників хорів і не тільки дитячих. Очолює товариство Віра Лисик. У нього входить уся нова Стрийська громада, також Дрогобиччина і Бориня (Турківщина). На спільних зустрічах обговорюють методики викладання, репертуар, обмінюються досвідом роботи, зокрема привозять колективи з виступами. Реформа в освітній галузі також дотична до змін у хоровій школі, школах мистецтв. Всі проблемні питання у цій царині залишаються на порядку денному об’єднання.
Попри воєнні реалії можемо сміливо сказати, що хорове мистецтво не зникне, а навпаки – набиратиме нового звучання. В Україні усього сім шкіл аналогічних стрийському «Щедрику». Наша школа була третя за ліком, яка відкрилася разом з проголошенням незалежності держави. З початком повномасштабної війни росіяни розбомбили приміщення дитячої хорової школи в Харкові та у Сімферополі окупували в 2014 році.
Віримо, що після нашої перемоги все відбудується, а головне – на державному рівні почнуть підтримувати юні таланти, розвивати не тільки хоровий спів, а й всі види мистецтва, буде модно грати на бандурі та співати українських пісень.
Наразі проходить звичне навчання, репетиції. А вже на день перемоги України «Щедрик» готовий виступити у повному складі. Тоді хор виграватиме усіма барвами різноголосся, яке звучатиме в унісон з усім світом.
Наталія КАРПЕНКОВА. Фото з архіву школи «Щедрик».
Leave a Reply