
Уже вп’яте у Стрию відбувся День традиційного автентичного костюма. Цьогоріч він, як і всі інші заходи, став благодійним та пройшов у межах реалізації програми «Інтеграція ВПО в соціально-культурне середовище м. Стрия» з метою їх ознайомлення з культурно-історичною спадщиною, традиціями і надбаннями нашого краю. Захід підтримала угорська екуменічна служба допомоги. Організатор незмінний – Благодійний фонд «Фонд громад «РІДНЯ».
Майданчиком для унікального перформенсу стало подвір’я ресторації «Breаdway». Майстер-класи, ярмарок виробів хенд-мейду, огляд костюмів та експонатів представлених на виставці, частування традиційним борщем, забави для дітей, презентація пісні «СТРИЙКО» від Олега Ковердана і, звісно ж, показ національного одягу від модельної агенції «Angel`s model school» (кер. Ірина Будзяк) і студії раннього розвитку дитячої творчості та дозвілля «ГумельКідз» (кер. Ірина Кецик).
А ще таємниці хусткування від Віри Олеш, ляльки-мотанки від Марії Заблоцької, іграшки від Марини Тутової, хореографія від Народного ансамблю танцю «Стрияночка» (кер. Олена Боровницька) й ансамблю Народного танцю «Барви Стрия» (кер. Оксана Андреїшин), скрипаль-віртуоз Олександр Ілечко, співачка Марта Мазур.
Вивчаємо і згадуємо традиційне національне вбрання, демонструємо спадок давньої української культури, бо сьогодні захищаємо не тільки свою державу, але й культурні надбання. Учасники заходу любувалися ношами гуцулів та бойків, дивувалися розмаїттю українського костюма.
На виставці оглядали вишиті сорочки, взуття, намітки, плахти, очіпки, камізельки. Гості свята мали можливість дізнатися історію кожного елементу одягу та навіть сфотографуватися в українському автентичному стилі.
Модератор дійства Юрій Комарницький каже, що свято покликане відроджувати нашу історію, популяризувати українську культуру та має на меті створити потужну платформу для спілкування між ВПО і місцевими мешканцями.
Адміністратор Фонду громад «Рідня», координатор із питань розвитку Святослав Сурма зазначає: «День традиційного автентичного костюму відзначається нашим фондом вже вп’яте. Щороку кількість учасників збільшується. Багато людей Стрийщини та ВПО прийшли з найменшими членами родини та із найстаршими у вишиванках, яким сотня років, та у сучасних – дизайнерських. Ми захищаємо свою державу і культурні надбання. Разом з нами були: священник від церкви Успіння Пресвятої Богородиці, представники влади, Народних домів сіл та Коростівської громади, зокрема, дитячі та модельні організації Стрийшини. Радіємо, що свято вже стало традиційним».
«Представники ГО «Мистецька толока» з великою радістю доторкнулись до цієї важливої події. Дякую всім, хто долучився, хто підтримав та завітав на свято, – говорить голова організації Зоряна Кіндратишин. – Україна була, є і буде! Як і наша мова, наша культура, наш неймовірний народ. Сьогоднішній день це вкотре довів. День автентичного українського костюма пройшов у неймовірній атмосфері любові до своєї землі, до минувшини, до своєї ідентичності. Всі покоління українців – на одній хвилі, хвилі піднесення українства та збереження кращих надбань нації. Слава Україні!».
Ірина Кецик: «Дякуємо Благодійному фонду «Рідня» за можливість долучитись до культурних цінностей нашого краю у День традиційного автентичного костюма в Стрию. Завжди радію, коли разом з дітьми – батьки. І у кожного є можливість показати велич національного строю і давнього, «з бабусиних скринь», і сучасного. Таку можливість ми мали з учнями та батьками «Гумель kids». І співали, і разом з модельною студією Ірини Будзяк відчули себе моделями. Наші майстрині, талановиті рукодільниці, хусткувальниці – справжні носії прекрасного! Дякую усім, хто був з нами, а особливо теплій атмосфері ресторації «Breadway»».
Поетеса Марія ПАК: «День традиційного костюма чи як мені подобається більше – День автентичного одягу, відбувся в Стрию уже не вперше і, маю надію, не востаннє. Цьогоріч я навіть не очікувала, що хтось цим займеться і тим більше втілить в життя. Але знайшлись ті відважні, які попри все, не припиняють творити щось щире, справжнє і надважливе для пам’яті нації. Звичайно, дійство проходило у скромнішому форматі, ніж зазвичай, уже не в Народному домі, а на території ресторації, та все ж, я думаю, це був успіх. Адже я посмакувала кожною хвилиною, від дефіле моделей в українському прекрасному одягу до хусткування майстрині і співу маленьких соловейків. День Традиційного костюма – це ще один доказ того, що в час війни все ж таки вартує зібратись разом і бодай тих кілька годин порадіти, що ми живі, що ми українці, що в нас є історія і що нам є за що воювати. Бо настане час і хмари розвіються, і ми побачимо перемогу!».
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply