КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА — ЦЕ БРОНЯ УКРАЇНИ

«Вишиванка – це не тільки прадавня частина гардеробу нашого народу, що передавалась нащадкам та служила оберегом для його власника. Сьогодні, як і колись, вишита сорочка є надважливою річчю для кожного українця. Були часи, коли за вишиванки цькували, були часи, коли вишиванка рятувала від голоду (в час голодомору її обмінювали на хліб)… Були часи, коли її закопували в землю, аби зберегти для майбутніх поколінь, бо вона вважалась найдорожчим предметом в родині  Напередодні Всесвітнього Дня вишиванки про глибоке значення української вишитої сорочки, її роль в сучасній боротьбі проти агресора  та особливості української вишивки як коду нації ми мали розмову з майстринями у цій сфері.

Перша моя співрозмовниця – Марія Чумарна (на головному фото з автором), українська поетеса, педагог, журналістка, громадсько-культурна діячка, член Національної Спілки пись­менників України, засновниця авторської українознав­чої школи. Пані Марія любить приїжджати у Стрий, не раз була  на зу­стрічі з читачами в центральній міській бібліотеці імені Маркіяна Шашкевича, в книгарні «Ідея», на студії міського ра­діомовлення «Голос Стрия», давала інтерв’ю про свої книги «Вишивання долі», «Тайнопис вишивки». Серед за­питань, які ми їй тоді задавали, одним з найцікавіших було –  що означає вислів «народитися в сорочці» – у прямому і переносному сенсі.

– Народитися в сорочці – значить бути щасливою у житті. І слово сорочка вживається тут у своєму первісному значен­ні.  Адже сорочка – це певна закодована сукупність сорока божественних енергій. Вслухайтеся: сорочка… сорок…  Сорок божественних енергій, що творять довершену та гармонійну долю людини. Ця доленосна сорочка безумов­но – українська вишиванка. Їй завжди  надавали величного змісту, вишиваючи-кодуючи на ній, можливо підсвідомо,  сакральними узорами-письменами долю. Згадаймо: у багатьох українських казках зустрічаємося з мотивом чарів­ної сорочки… У своїй новій книзі  «Тайнопис вишивки», на відміну від попе­редньої «Вишивання долі» я уже чітко проводжу паралель між орнаментами вишивання і сис­темою світотворення… Бо вишивка – це мова сім’ї, мова роду, код нації.

Українська мова закодувала  в собі зву­ко­ві «формули», які пояснюють глибинний світогляд наших предків. Візьмімо, для прикладу, слово «полотно» – дуже вагоме і сим­волічне. Поло-тно… «Поле тнути» – зна­чить, виділяти кожній народженій  у світі душі часточку вселенського Поля енер­гій. Цю часточку Божої програми в житті кожної людини українці називають Долею. Сим­волом Полотна Долі, Рушієм сили в життє­вій дорозі при народженні дитини служить так зване «крижмо» – квадрат білого полотна, надалі людина  впливатиме  на свою Долю з допомогою писаного прамо­вою символів Рушника – того, що творить РУХ… ви тільки вслухайтеся: РУШник – РУХ…  Рушник, як символічна частка вселенського Полотна Вічного Світла, присутній у житті українців від першого до останнього подиху на цій землі… Тобто, ми говоримо не тільки про сорочку-вишиванку, а загалом про вишивання, вишивані орнаменти як обереги… Вишиванка – це космос: космос любові людських сердець, молитов і мрій про щасливе життя, це висівання мрій і сподівань у Небесне Поле, які ніколи не згоряють і не стираються часом. До речі, грецькою мовою слово «вишив­ка» перекладається як… «космос»!

Те, що вишиванка так активно по­вернулася в життя сучасного українця – цілком логічно. Адже це – код нації, це – оберіг. Але коли саме вишиванку можна вважати обе­регом? Чи  будь-яку вишивану сорочку доцільно вважати оберегом? І чи тільки сорочку?  Свою думку з цього приво­ду ми попросили висловити одну зі стрий­ських майстринь  дослідницю старовин­них орнаментів і видів вишивок за ре­гіонами та кроїв класичних укра­їнських сорочок  Вікторію Грицюк, яка відне­давна проводить в Стрию май­стер-класи з популяризації української вишивки, зна­йомлячи з її  історією і тра­диціями.

– Щоб сорочка була оберегом, вона має бути вишита рідною людиною… Коли мама вишиває сорочку дитинці – вона вкладає всі свої надії, всі свої побажання рідній  істоті, кодуючи для неї добру долю…  Коли дівчи­на вишиває со­роч­ку коханому, вона про­грамує їхні стосунки на щасливе сімейне життя… До речі, оберегом може бути не лише сорочка. Пам’ятаєте слова з пісні «Виший,  дівчино,  хусти­ну…». Хустини з давніх-давен теж були оберегами. Хустину дарувала дівчина козакові, хустиною покривали голову нареченій, коли вона ставала дружиною… До речі, зараз нашим захисникам взялися  вишивати невеличкі хустинки і закладочки до книжок, до Біблії. І це теж може бути обере­гом, адже ви­шивається з вірою в Перемогу…  Такі закла­дочки-вишиваночки ми бачили в музеї Ольги Бачинської на відкритті виставки «Барвисті карпатські узори Не­зламності. Вишиванки родини Марії Новосьолової». Чудо­ва виставка, яку можна оглянути,  відвідавши музей Ольги Бачин­ської й принагідно оглянувши ще й інші над­звичайно цікаві експозиції. Адже Ольга Бачинська – та видатна особистість,  що не дала піти в забуття десяткам українсь­ких взорів… І те, що ми маємо у Стрию її музей – ми благословенні у Бога.

…А на рахунок оберегу я вам ще так по-простому пояс­ню… Ото, як побачите десь у хаті на креденсі серветку  на мішковині таким грубим хрестиком «виґаратану», а внуч­ка каже: «Не руш!.. Бо то моя бабці виши­вали!..», ото і є оберіг! І наступність поколінь. Пояс­нила? – (посміхається). – Але для того треба вчити дитину, закладати в душу оте зерно родоводу.

А про недільну зустріч у музеї Ба­чинсь­кої поділилася враженнями завідувач сектору культурної спадщини Стрийської РДА Ольга Боднар, зга­давши слова Окса­ни Забужко: «Будьмо дуже, дуже уважні: цю війну самими тільки бомбами виграти неможливо: це війна ЦІННОС­ТЕЙ…».

– Так, саме слова Оксани Забужко є тим базовим еле­ментом української іден­тич­ності й національної безпеки, бо у час війни культурні цінності і культурна спадщина іден­тифікують націю і фіксують так званий «куль­турний код». З початку повномасштабної війни ми, українці, усвідомили, що культурна спадщина – це броня України, це гене­ратори духовної енергії й незламності духу!

У народі кажуть – якщо за короткий час треба оздоровити душу й тіло, відновити внутрішню рівновагу, то одягніть вишиванку, або торкніться до вишиття – і тоді ти­сячолітня енергія, вишита й змережана з багатства землі й неба, відкриє друге ди­хання, очистить душу й запричастить силою роду.

Саме нині ми й запричастились силою роду Марії Но­восьолової, яка вийняла зі скрині своєї родини вишиванки ще з 1890-х років і до нинішнього часу. Тримаючи у руках ці пам’ятні вишиті рушники, розумієш, що тримаєш історію не лише однієї родини, а історію села Коростова, історію Карпат, історію України. І розумієш, що це наша сутність і маркер нашої самоідентичності.

Нині, коли життя триває поміж сирен,  коли увесь світ став свідком намагання знищити країною-агресором нашої істо­ричної пам’яті, нашої землі, тут – у світлиці великої укра­їнської вишивальниці світово­го рівня Ольги Бачинсь­кої – буяє життя: у кольорах, у пейзажах, у стібках, у мережках, у закладочках-вишиваночках, які передають на передову, адже цей  маленький дорогий клаптичок-вишиванку можна тримати біля серця, і він справді є оберегом…

Потяг до вишивання в української жінки-берегині був непереборним в усі віки, і незважаючи ні на що. Навіть в тяжкі гнітючі часи сталінщини… Коли сотні наших українок було вивезено в Сибір, українські жінки підпорювали свій нехитрий одяг, робили голки з… риб’ячих кісточок – і все одно вишивали. Пам’ятаю такий малесенький шматочок полотна, вишитий саморобною голкою з риб’ячої кісточки зовсім про­стенькими нитками, на персональній ви­ставці майстрині з Моршина Софії Лесів у меморіальному музеї «Борцям за волю України» кілька років тому… Для неї справжніми оберегами стали її вишивані картини, які вона почала вишивати уже в поважному 60-річному віці…

А от щоб традиції старшого поколін­ня підхоплювала молодь, у Стрию ство­рено школу шляхетних українок, яку очолила стрийська мисткиня Ольга Савчин. Член На­ціональної спілки майстрів України, майстер народного мистецтва України, пані Оля, вчитель трудового навчан­ня в гімназії імені ми­трополита Андрея Шептицького, свого часу організувала і була керівником ткацького гуртка при Народному домі. А ще займається пошуковою роботою, вивчає архівні, музейні матеріали, експонує свої роботи на міських, об­ласних, всеукраїнських і міжнародних ви­ставках.

– Кожен орнамент на сорочці має ма­гічне значення, –  продовжуючи тему обе­реговості, підкреслила пані Оля. –   Адже орнаментальна символіка творила своє­рідний енергетичний панцир для тіла і для душі. Колись вишивані орнаменти не ко­піювалися механічно. Кожна вишивальни­ця доповнювали їх своїми елементами, змінювала кольори відповідно до своїх почуттів,  жінка чи дівчина, яка вишива­ла сорочку, помахом руки з голкою закладала певну енер­гетику в цей орнамент. Тому тільки з чистими намірами і з любов’ю приступали до роботи… А ще – з молит­вою…На жаль, українці скинули з себе свою магічну со­рочку, виши­ту бабусею, мамою чи коханою –  і купують вишиванки, виконані на ком­п’ютері. Хіба може техніка закласти магічну енергетику в одяг!? Дуже добре, що нині наші українські традиції, культура віднов­люються з особливою силою. Тільки тоді, коли ми остаточно повернемося  до наших витоків, все стане на свої місця, і ми будемо щасливими господарями власної долі!

                                                                      Галина ПУГА-ДАНИЛЬЦІВ. Фото автора.