КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА

Стрийський  районний відділ  ДУ  «Львівський обласний  центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України» ставить Вас до відома, що на  нашій території   склалась нестійка епідемічна ситуація  щодо захворюваності  гострими кишковими інфекціями.

Кишкова інфекція – це група інфекцій, яка включає десятки нозологічних форм з різноманітними клінічними проявами.

Спільним для цієї групи інфекцій є локалізація збудника в різних органах травного каналу і, відповідно, ураження цих органів, виділення збудника з екстрактами людини і домінуючий фекально-оральний механізм передачі. До цієї групи відносяться такі небезпечні захворювання як черевний тиф,дизентерія, а також харчові токсикоінфекції, гастро ентероколіти, сальмонельози . Всі ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води.

Джерелом інфекції може бути заражена людина з клінічними проявами або без жодних видимих проявів захворювання. Хвора людина особливо небезпечна,коли захворювання в неї перебігає легко і вона не ізолюється, а далі перебуває в оточені здорових людей. Серйозну епідеміологічну небезпеку з-поміж них становлять особи, які, будучи хворими, займаються готуванням їжі в громадському харчовому секторі, для різного роду приватних гостин, а також  продавці харчових продуктів та працівники дитячих закладів.

Джерелом інфекції також можуть стати хворі тварини або птахи (при сальмонельозі), коли причиною захворювання є споживання м»яса тварин, інфікованого прижиттєво або,рідше , інфікованого при порушенні режимів забою, транспортування і зберігання туш, при розробці сирого і вареного м»яса на одних роздільних  дошках, а також при споживанні інфікованих яєць домашньої птиці чи страв з них.

Мікроорганізми, які спричиняють кишкові інфекції, зазвичай, досить стійкі до різних впливів довкілля. В харчових продуктах мікроби можуть не тільки довго зберігатися, але й розмножуватись при кімнатній температурі, особливо в молоці, м»ясному фарші, бульйоні, салатах,кондитерських виробах з кремом.

Механізм передачі збудника – фекально-оральний, коли збудник з організму зараженої людини потрапляє із фекаліями в зовнішнє середовище, звідки з харчовими продуктами, водою або ж через забруднені предмети побуту чи руки потрапляє до організму здорової людини.

Водний шлях передачі може спричинити спалах кишкової інфекції,коли відбувається фекальне забруднення джерел водопостачання.

Харчовий шлях передачі має місце при інфікуванні харчових продуктів та готових страв забрудненими руками хворих  чи «носіїв», мухами, при обмиванні овочів та фруктів зараженою водою; при використанні в їжу інфікованих  м»яса тварин і птиці, яєць та при грубому порушенні санітарних правил приготування їжі.

Контактно-побутовий шлях реалізується як безпосередньо через забруднені руки хворого або «носія», так і через різні забруднені речі, з яких здорові люди заносять збудників хвороби в рот. Тому, така передача інфекції особливо часто буває серед малих дітей.

Для всіх кишкових інфекцій є характерним розлади  з боку шлунково-кишкового тракту (блювота, рвота), а також прояви загальної інтоксикації  (біль голови, слабкість, підвищена температура тіла).

Щоб не захворіти – можна порадити дотримуватися наступних правил:

  • перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мити руки з милом. Обов’язково мити руки після відвідування туалету;
  • не вживати м’ясні та молочні продукти придбані на стихійних ринках, з рук приватних осіб;
  • не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду з незнайомих джерел водопостачання ( ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води). Для пиття і приготування їжі – використовувати питну бутильовану воду або з централізованих джерел водопостачання;
  • не допускати споживання продуктів та напоїв з протермінованим терміном зберігання;
  • не вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх якості;
  • зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлені терміни;
  • при купівлі будь-якого харчового продукту у торгівельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції;
  • Зберігання виготовленої страви без холодильного обладнання не має перевищувати 2 години. Овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити руки, обдавати окропом.

У випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів необхідно звернутись до лікувальної установи.

                                                                                               Н. ЯВОРІВ.

Лікар-епідеміолог

Стрийського районого відділу

                      ДУ  «Львівський ОЦКПХ  МОЗУ»

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*