ЛІКВІДАЦІЯ ЗАЛИШКІВ ТОТАЛІТАРНОГО РЕЖИМУ

11 квітня багаточисельні перехожі стали свідками демонтажу залишків монумента «Воїна-визволителю», який простояв у Стрию на майдані Ринок понад півстоліття. «Стрий розпочинає ліквідацію решток пам’яток тоталітарного режиму, які залишились на території нашої громади. Першою впала стела на майдані Ринок. Далі буде. Не залишимо і сліду від комуністичного режиму», – наголошує міський голова Стрия Олег Канівець.

 

Світлин, які зберігаються у фондах Стрийського краєзнавчого музею «Верховина», чи не найбільше із зображенням майдану Ринок. Під час Другої світової війни центральна частина міста практично не постраждала. Та згодом майдан Ринок став площею Перемоги і торгівля різним крамом перенеслася на торговицю, де і нині розташований базар. Мало хто знає, що на площі у першу річницю смерті «вождя всіх народів» Сталіна (1954 р.) було встановлено йому пам’ятник. Простояв він не довго.  Критика культу особи поклала край «сталініані» в мистецтві УРСР. У 1959 році в Стрию також було знято пам’ятник кату. Його подальша доля в архівах музею не зафіксована.

У 1966 році місце Сталіна зайняв пам’ятник «Воїну-визволителю». Його автори: скульптор І. Самотос, В. Бець та Д. Крававич, архітектор – П. Мельник. Цікаво, що скульптор І. Самотос є також автором пам’ятника Степану Бандері, який встановили в Стрию 1992 року.

Питання реконструкції майдану Ринок обговорюється активно десь з 2014 року. Громада Стрия має вирішити, який матиме вигляд середмістя. Серед пропозицій, які вже озвучували – ратуша, туристично-інформаційний центр з виставковою залою, чи повна реконструкція у рекреаційну зону відпочинку. Дискусія з цього питання ще попереду. Головне – перемога!

МЕРУ СТРИЯ ВІД РАШИСТІВ НАДХОДЯТЬ ПОГРОЗИ

Після оприлюднення у соцмережах процесу демонтажу у центрі міста Стрия пам’ятника радянському воїну, інформація поширилася у російських пабліках і з’явилися заклики писати меру погрози. Москалі у висловлюваннях не стримувалися, звісно, цю маячню цитувати не будемо. Агонія мерзоти за рудиментом минулого зрозуміла та нехай собі затямлять, що незабаром по усій Україні й духу їхнього не буде.

Олег Канівець не оминув увагою погрози та відповів рашистам: «Україна вільна, багата, незалежна країна. Путін привів вбивць, ґвалтівників, мародерів, дику орду і зруйнував все. Заради чого? Щоб розказати, як нам жити? Наведіть спершу порядок у себе!!! Ось, що робить найпозорніша армія світу. Жорстоко катують і вбивають навіть маленьких дітей. Розплата прийде за кожним. А ваші прокльони обернуться тільки проти вас. Будете вічно горіти в пеклі».

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото пресслужби Стрийської міської ради.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*