
Місяць безглуздої та кривавої війни в Україні, яку підступно розпочала путінська росія, Стрийщина провела у режимі 24/7. Вдалося перебудувати звичний стиль роботи і життя на воєнний лад. 24 лютого розпорядженням міського голови Олега Канівця створили Раду оборони Стрийської міської територіальної громади та затвердили її склад. Бо саме Рада оборони у час воєнного стану є головним органом влади у територіальній громаді.
Також у Стрийській міській раді створений Оперативний штаб (голова Олег Канівець), підпорядкований Стрийській РДА, яка у воєнному часі виконуватиме функції військової адміністрації. Всі дії керівництва згуртовані. Триває мобілізація резерву. Приступив до обов’язку батальйон територіальної оборони, сформовано добровольчий батальйон громади. Об’єкти критичної інфраструктури міста – під посиленою охороною поліції та інших добровольчих та військових відомств.
Запроваджено з 22:00 години 24.02.22 комендантську годину (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), яка діятиме з 22.00 до 06:30 год. Строком на 30 днів. Дію комендантської години продовжено.
Голова оперативного штабу Олег Канівець в перші дні війни зустрічався з представниками найбільших місцевих підприємств (приватних та комунальних) для узгодження дій, які б забезпечували життєдіяльність міста.
1 березня розпочав роботу «Call-центр» Стрийської міської ради, який надає інформаційну підтримку мешканцям в час війни. Якщо у вас виникають питання щодо тимчасового поселення біженців, гуманітарної допомоги військовим, оповіщення та тероборони телефонуйте за номерами: 0637855379 або 0637855399. Графік роботи з 08.00 – 20.00 год.
У Народному домі Стрия (вул. Народна, 8) діє волонтерський штаб ГО «Майдан Стрийщини», який займається збором необхідних речей для військовослужбовців та тимчасово переміщених осіб. Хто може і хоче долучитися до допомоги, звертайтеся, тел: 095 546 0489. Робота тут кипить з ранку до ночі. «Головне наше завдання – допомагати мужнім воякам-козакам, тобто забезпечити їм надійний тил», – наголошує голова ГО Вікторія Коцур.
Стрийський районний гуманітарний штаб «КЛАПТИК НАДІЇ», що за адресою: вул. Осмомисла, 1 (контактна особа Ольга Боднар тел. 063 071 41 90) розгорнув потужну роботу, зокрема, тут плетуть маскувальні сітки, залучили друзів з-за кордону які привозять у Стрий все необхідне для наших захисників і тимчасово переселених, збирають продукти і медикаменти, шиють балаклави, опікуються цивільними і військовими, навіть запустили мистецький проєкт.
Стрийська міська рада плідно комунікує з містами-побратимами. З німецького Дюрена, при безпосередній допомозі Едварда Шульца спільно з українською клінікою «AYBOLIT» зібрали для українців, які постраждали від війни, велику кількість промислових товарів, одягу та харчових продуктів і доправили в Стрий. 1 березня волонтери сортували й одразу відправляли допомогу туди, де її потребують. А тим часом на кордоні чекали наступні партії гуманітарного вантажу. Зокрема, 3 березня у Стрий прибув черговий гуманітарний вантаж наших партнерів з Ланцутського, Лімановського повітів, міста Новий Сонч. Та знову ж з міста Дюрен прийняли другий вантаж.
За інформацією Стрийської міської ради, наше місто продовжує приймати та відправляти гуманітарну допомогу. Станом на 15 березня отримано 40 фур та 15 бусів з допомогою. Це від польських міст-побратимів (Новий Сонч, Закопане, Ланцутський та Лімановський повіт), з німецьких міст (в т.ч. з Дюрена), з Австрії, Чехії та від інших дружніх країн, юридичних та фізичних осіб. За цей час було завантажено та відправлено 331 машину у напрямку Києва, Дніпра, Первомайська, Харкова, Вознесенська, Білої Церкви, Запоріжжя, Миколаєва, Шепетівки, Сум, Боярки та інших міст. «Ми безмежно вдячні всім волонтерам та органам влади іноземних країн за цю допомогу. Дякуємо, що не залишають нас один на один з війною. Ми обіцяємо перемогти», – наголошує Олег Канівець.
БФ «Карітас» Стрийської єпархії УГКЦ придбав для потреб тимчасово переселених у нашій громаді 70 матраців. «Дякуємо за допомогу! Зараз саме матраци стали однією з необхідних умов для облаштування пунктів поселення», – зазначає заступник міського голови Стрия Андрій Стасів.
«Разом з гуманітарною допомогою ми отримуємо безліч дитячих малюнків. Діти з Польщі та з Німмечини малюють українські прапори і бажають нам мирного неба. Волонтери зберігають ці малюнки з особливим трепетом та вдячністю. І у такий тривожний час ми радіємо, що у Європі навіть діти вже засвоїли важливий урок географії. Україна – не росія. Україна – соборна і незалежна країна, де живуть відважні воїни, що захищають свою землю», – зазначають у пресслужбі Стрийської міської ради.
6 березня, відбулася 19 позачергова сесія Стрийської міської ради. У порядку денному було тільки одне питання: «Звернення Стрийської міської ради щодо необхідності закриття повітряного простору над Україною». Такі рішення терміново приймали по всій Львівщині. Відтак, вони попадуть в Офіс Президента і звідти до всіх адресатів, які мають прийняти доленосне для світу рішення. (НАТО, США, Франція, Німеччина та інші). Також Олег Канівець звернувся до очільників міст-побратимів з проханням лобіювати питання щодо закриття неба над Україною.
Подбали й про медичну допомогу для тимчасово переселених. Кожен, хто потребує допомоги лікарів, може звертатися у Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Стрия. Адреса: вул. Охримовича, 6, щоденно, без вихідних з 8.00 до 20.00. Консультація за номером: 0504891139. До речі, якщо у Стрийській громаді серед тимчасово переселених є медики хірургічного, травматологічного профілю, їх просять повідомити у відділ охорони здоров‘я, (тел: 0969323370), для формування резервного списку медиків.
Варто зазначити, що Стрийщина активно долучилася до забору донорської крові. Тільки у перші дні війни у Стрийській ЦРЛ заготовили рекордну кількість флаконів донорської крові – понад 100. У мирний час вдавалося збирати 3-5 флаконів в день. На разі всі потреби забезпечені. Якщо ситуація зміниться, одразу будемо повідомляти. Однак пункт забору крові у лікарні продовжує працювати, зараз перевага надається крові з негативним резусом. Донорська кров, у разі потреби, буде використана для жителів Стрийщини та у Львівському військовому шпиталі. Стрийська ЦРЛ працює в режимі функціонування, який передбачений воєнним станом. Надають виключно невідкладну медичну допомогу, всі планові госпіталізації та оперативні втручання не проводять. При необхідності звертатися до сімейних лікарів.
Міська рада надала приміщення у «Залізничній» лікарні громадській організації «GoFriends», яка займається евакуацією дітей-сиріт та інших соціальних сімей з зони бойових дій в Україні. «У нашому місті вже прийняли 4 сім’ї, серед них один ДБСТ (дитячий будинок сімейного типу), це один опікун і семеро дітей. Приміщення приготували для можливого поселення ще кількох десятків дітей, але наразі нема інформації, чи їх привезуть. Всю необхідну гуманітарну допомогу волонтери отримали від стрийської та львівської влади, а також від ІТ компаній. Знаємо, що окремі стрияни вже гуртуються і збирають кошти для дітей, які ще навіть не приїхали. Подаємо номери телефонів керівників громадської організації, які перебувають зараз у Стрию. Телефонуйте і з’ясовуйте, чи вони потребують допомогу і яку саме: 063 0101797 – Євген і Юлія – 063 7573678. Зазначимо, що діти-сироти під опікою держави, усиновлення під час війни неможливе. Однак відомо, що в країні готується спрощення системи опіки», – повідомляє пресслужба Стрийської міської ради.
У Стрийській громаді відновили освітній процес. Рішенням Ради оборони №21 від 18 березня 2022 року учні 1-11 класів навчаються з 21 березня у віддаленому режимі з використанням єдиної для закладу освіти навчальної платформи. Діти з сімей, які тимчасово поселені у громаді, за згодою батьків, можуть бути залучені до освітнього процесу. Для цього необхідно із заявою звернутися до керівника навчального закладу, який ви оберете.
Стрийська міська рада відкрила в управлінні ГУ ДКСУ благодійний рахунок для зарахування коштів на заходи та роботи з територіальної оборони. Головний розпорядник коштів виконавчий комітет Стрийської міської ради.
БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ БЛАГОДІЙНОГО РАХУНКУ
Виконавчий комітет Стрийської міської ради, Р/р UA568201720314241002301038437, ДКСУ м. Київ МФО 820172, ЄДРПОУ 04055943.
На жаль, маємо й перші втрати. 4 березня, захищаючи Україну від ворога загинув, двадцяти дев’ятирічний старший солдат в/ч А 2582 80 ОДШБ Ігор Матіїшин. Випускник Стрийської ЗОШ №3 та Стрийського коледжу. Також закінчив Державний університет «Львівська політехніка». Служив у Президентському полку. Мобілізований у лютому 2015 по квітень 2016 року, учасник бойових дій АТО/ООС. З червня 2021 року служив на контрактній службі. Без батька залишилася донька. Поховали стриянина, який захищав Україну від окупанта, на Алеї Героїв міського кладовища 8 березня.
15 березня, у селі Великі Дідушичі Стрийщина прощалася зі ще одним Героєм – Михайло Мациком. Сорокарічний підполковник народився у с. Задеревач, з сім’єю проживав у с. Великі Дідушичі. Свій військовий шлях розпочав у віці 14 років, вступивши у Львівський ліцей ім. Героїв Крут. Продовжив навчався у Харківському інституті танкових військ. Проходив службу й викладав у смт Десна та у Львівській Академії сухопутних військ ім. П. Сагайдачного (доцент кафедри водіння бойових машин та автомобілів факультету бойового застосування військ). Закінчив вищу військову академію у м. Київ. Учасник АТО. Нагороджений відзнакою Президента України «За участь в антитерористичній операції», почесною грамотою ЛОДА «За високий професіоналізм і підготовку військових кадрів», медаллю Міністерства оборони України «За 15 років сумлінної служби» та медаллю «За патріотизм» ІІІ ступеня.
Без батька залишилось двоє синів.
Рішенням Ради оборони цей день, 15 березня, в Стрийській громаді було оголошено Днем жалоби. І вже 25 березня знову наш край оповила журба. Двох захисників України в Стрийській громаді з військовими почестями проводжали на вічний спомин. Стриянина, сорока однорічного Івана Романика, солдата окремого зенітного ракетного дивізіону в/ч А2847 поховали в рідному Стрию. Його мобілізували 1 березня і вже за три тижні від ракетного удару ворога не стало нашого земляка. Без батька залишилася донька.
Тридцяти дворічного Романа Собківа – майора, військовослужбовця Національної Гвардії України, спецпідрозділу «Омега» (м. Київ), який загинув, захищаючи столицю, поховали у селі Малі Дідушичі, де він народився і закінчив місцеву середню школу. Після строкової служби у внутрішніх військах МВС України він став курсантом Академії внутрішніх військ. З 2012 року проходив службу на керівних посадах військових частин. Без батька залишилася маленька донечка. Вічна пам’ять Героям!
Це лиш кілька штрихів до хроніки першого місяця війни. Проводиться й інша робота на мирному фронті, це і розчищення укриттів, тренування терооборони, посилене патрулювання правоохоронців, встановлення і налагодження сигналу сповіщення, вивозиться сміття. У нас не було відключення води, світла чи газу. Працюють банки, крамниці, перукарні й кав’ярні. Державні установи розробили свій внутрішній графік роботи. А от сайт Стрийської міської ради тимчасово не працює у зв’язку з хакерськими атаками. З метою запобігти розповсюдженню фейкових повідомлень його роботу призупинили. Офіційна інформація розміщується на сторінці у Фейсбуці й Телеграм-каналі. Також у Стрийській міській раді працює інформаційний центр.
Усі ми помічаємо збільшення кількості автомобілів, людей та навіть домашніх улюбленців. Ці, здавалося б чужі люди стають нам рідними. Хочеться допомогти у всьому: прихистити, нагодувати, підказати й просто поговорити, розрадити. Це новий Стрий, місто яке живе попри війну й забезпечує надійний тил нашим військовим. Нові ми, стрияни, які вкотре демонструють свою згуртованість і толерантність, жертовність і патріотизм.
Однак завжди знайдеться «ложка дьогтю». У зв’язку з цим Рада оборони Стрийської міської територіальної громади має кілька важливих застережень:
– Не шукайте «зради» серед своїх. Затягуємо рукави і працюємо на спільну перемогу.
– Мотивуйте один одного і підтримуйте найперше добрим словом тих, що шукають у нас прихистку.
– Не поширюйте інформацію, яка сіє розбрат та паніку.
– Не втрачайте пильність щодо провокаторів. При потребі викликайте правоохоронні органи.
– Якщо вам достовірно відомі факти зловживання допомогою або обов’язками у нашій громаді; факти реального необґрунтованого завищення цін на житло, телефонуйте у наш «Call-центр». Кожний окремий випадок будемо ретельно вивчати і вирішувати.
Безперечно, Україна переможе! Нас не здолати, тому що з нами Бог, правда та безстрашні захисники. Не дозволяйте відчаю чи страху опанувати вашим розумом, не опускайте руки. Ми не забудемо жодного воїна і жодної невинної жертви. Вороги вмирають, а Герої живуть вічно! Розплата буде важкою для нелюдів, а нас чекає тільки ПЕРЕМОГА! Не дарма у Гімні України є слова: «Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці, Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці». Слава Україні!
Наталія КАРПЕНКОВА. Фото із соцмережі.
Leave a Reply