МОВА МАЄ ЗНАЧЕННЯ УКРАЇНСЬКА КНИГАРНЯ В ЧЕХІЇ

Таку мрію має стриянка Ольга Андєлова, яка понад 20 років живе в Чехії та має тісні зв’язки з рідним містом, і попри місце проживання є щирою українкою та патріоткою. У свій час вчилася у СЗШ №10. До війни успішно працювала у б’юті бізнесі. Нині – координатор групи біженців з України в маленькому чеському містечку Lipník nad Bečvou.
.
З початку війни Ольга у власній оселі прихистила родину з України й дбає про 130 жінок з дітьми, які тікаючи від війни, опинилися у Чехії, зокрема, у населеному пункті Ліпнік над Бечвоу з населенням близько 8 тисяч осіб. Крім справ побутових і урядових, взялася також за організацію Українського клубу.
.
«Місто допомагає. Ми вже маємо приміщення, організовуємо покази фільмів для малюків (поки що такі, де знання мови не потрібне), друкуються плакати-запрошення українською мовою на різні міські заходи. А ще я маю мрію – організувати українську книгарню. Більшість вимушено переселених російськомовні. Зазвичай переходять на українську мову в спілкуванні зі мною, але в побуті вони залишаються російськомовними. Підозрюю, що більшість не знайома з сучасною українською літературою та й, зрештою, з українськими письменниками-класиками також, – розповідає Ольга. – Я не маю великої надії і амбіцій всіх їх українізувати, але хочу зробити все, що в моїх силах, щоб викликати в них бажання зробити це самим, як це зробила велика кількість російськомовних в Україні. Але сучасної української літератури в Чехії обмаль. Грошей, щоб закупити книжки в Україні також немає. Тому у мене визріла ідея звернутися до своїх знайомих в Стрию, тай стриян загалом, з проханням подарувати книги. Вітається література для читачів від двох рочків і до зрілих осіб, різноманітних жанрів. Умова одна – вони мають бути українською мовою».
.
Ольга розмістила у Фейсбуку, на своїй сторінці лист-звернення з цією ідеєю. Завершила його словами: «Мені прийдеться знайти ще координатора в Стрию, звідки я родом, та вирішити логістику, але… я вірю у вас земляки! Буду вдячна за кожну книгу, за кожну пораду, будь-яку допомогу. Слава Україні!».
.
І за кілька годин отримала безліч коментарів і відгуків. Зібрати книги зголосилася стринка Поліна з нікнеймом у Фейсбуку Polina Sem. Всі бажаючі подарувати книги для книгарні в Чехії можуть писати їй, та в індивідуальному порядку домовлятися коли і куди принести літературу. Так, що координатор у Стрию вже є. Тепер потрібно вирішити питання з транспортуванням книг, яких за перший день зголосилося подарувати чимало людей.
.
Читачі газети «Гомін волі» можуть також контактувати з автором статті, якщо мають бажання допомогти з друкованими виданнями, які передаватимемо у Чехію. Давайте разом зробимо добру справу. Бо мова має значення.
Наталія КАРПЕНКОВА.
Газета “Гомін волі. Стрий” від 30 квітня

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*