
У кожного свій шлях у політику та владу. Мар’ян БЕРНИК депутат Стрийської міської ради від політичної партії «Європейська Солідарність» та секретар міської ради має три вищі освіти за спеціальностями: геодезист, землевпорядник і державне управління. У свій час вже працював у Стрийській міській раді в земельному відділі, у центральному апараті держкомзему в Києві, начальником управління з контролю та використання земель Львівської області, 5 років – головою Підгірцівської сільської ради. На кожному етапі здобував неоціненний досвід, який допомагає нині в роботі.
«Ми живемо хоч і в складний та цікавий час, коли, маючи знання і відповідальність перед громадою, можна реалізувати найсміливіші проекти. Гордий з того, що вдалося написати, а відтак втілити в життя у цьому році, мікропроект з перекриття школи в с. Підгірці. Маю й власний рекорд –
6 мікропроектів в один рік вдалося реалізувати, коли був сільським головою. Це із залученням коштів громади, бізнесу, рад різних рівнів. Мабуть, тому люди й підтримали мене на виборах, бо бачили результат моєї роботи. Це моя перша каденція й розпочалася з багатьох викликів – нова відповідальна посада, об’єднання громади, війна», – наголошує Мар’ян Берник.
– Чи не важко Вам поєднувати депутатство з відповідальною посадою секретаря Стрийської міської ради?
– Звісно, спочатку було важко. Та є підтримка колег. Ми створили у структурі міської ради секретаріат, який, у свою чергу, допомагає депутатському корпусу. Інформування та інша взаємодія відбувається постійно. Депутатство це ж громадська робота. Кожен має своє основне місце праці, тому така зв’язкова ланка сприяє оперативнішій роботі й взаємодії.
– Чи більше важелів впливу маєте у своєму розпорядженні?
– Основний закон, яким я керуюся в роботі – це закон про місцеве самоврядування в Україні. Тому повноваження депутата чи секретаря залишаються такими, які прописані в законі. Отже говорити, що маю додаткові важелі впливу на владу, як міський обранець, неправильно. Є подвійна відповідальність і тим більше ми всі розуміємо, у якій ситуації зараз країна.
– Як місцеве самоврядування приймає виклики воєнного часу?
– Нагадаю, що початок повномасштабної війни співпав з призначеною сесією Стрийської міської ради. 24 лютого депутати зібралися у сесійній залі й разом приймали рішення, у якому напрямку нам рухатися. Наступна, позачергова сесія відбулася в неділю, 6 березня, коли ми вже розуміли, яка ситуація. Тоді приймали звернення до США, країн НАТО з проханням закрити небо. Ми усвідомлювали, що тут, на місці, маємо підтримати Президента, уряд і також внести свою лепту у захист України. Головна мета місцевого самоврядування, незважаючи на те, що йде війна, забезпечити життєдіяльність тилу. Наступне, про що маємо дбати – це допомога ЗСУ, територіальній обороні й військовій частині, яка дислокується у нашому місті. Проблеми були в перші місяці війни у зв’язку з обмеженням фінансування. Та органи влади не відмовили жодного разу нікому, хто звертався і звертається по допомогу. Всі запити військових ми розглядаємо та виконуємо. Це пріоритет. І все відбувається у рамках закону.
Коли, наприклад, людина з бізнесу потрапила у владу їй здається, що це робиться повільно. Та ми маємо дотримуватися усіх необхідних процедур. Повірте, ми робимо все оперативно. Щомісяця проводяться сесії міської ради. Відповідно всі депутатські комісії працюють до сесії. Буває дуже гаряче від дискусій у депутатській кімнаті, так бурхливо обговорюють питання, готують рішення на сесію. Наш депутатський корпус дуже досвідчений. Маємо чотирьох колишніх голів райдержадміністрації, депутатів, за плечима яких по кілька каденцій, та й новачки-депутати кожен фахівець у тій чи іншій галузі, тому компетенції не бракує.
Найголовніше, що ми зробили цього року – це затвердили генеральний план Стрия. Зараз здійснюється реєстрація індустріального парку «Долина Стрий» в промисловій зоні. Це хороший знак для бізнесу, інвесторів. Відновили співпрацю з містами-побратимами та підписали нові угоди про співпрацю, зокрема з містом Еш, що у Люксембурзі.
Якщо повернутися до першого року роботи після призначення на посаду секретаря міської ради, то зазначу, що він був нелегким у плані того, що ми проводили інвентаризацію проблематики ОТГ. Об’єдналося 26 сільських рад і одна селищна рада. Коли ми склали моніторинг того, що маємо, то підрахували, що для того, щоб вирішити усі проблеми, потрібно 5 бюджетів і, зрозуміло, що за рік такий об’єм робіт не виконати. Відпрацювали стратегію. Є розуміння, з чого починати. Навіть вже у воєнний час деякі напрямки цієї стратегії втілюємо у життя. Наприклад, це безпека громади. Плануємо, що перед новим роком запрацює поліцейський офіцер громади – шериф у Дашаві та Угерсько. Згодом у інших старостинських округах. Наші шерифи пройшли спеціальне навчання і будуть постійно на місцях, реагуючи на всі правопорушення. Вони забезпечені автомобілями, приміщенням та матимуть широкі повноваження. Заробітну плату отримуватимуть в поліції, а матеріально-технічне забезпечення взяла на себе міська рада.
– Поговорімо про бюджет, який, власне, впливає на темпи реалізації стратегії міської влади. Днями було прийнято новий кошторис громади на 2023 рік і підбито підсумки виконання цьогорічного бюджету в умовах війни. Що чекає громаду у фінансовій площині?
– За 2022 рік маємо навіть перевиконання бюджету. Є економія коштів, які перейшли на наступний рік, оскільки, як я вже згадував раніше, багато речей ми не могли через воєнний стан профінансувати. Бюджет пройде експертизу Львівської облддержадміністрації після того, як затвердимо звіт про виконання, й тоді знатимемо точно, скільки коштів у нас залишилося. Новий бюджет планували з огляду того, що не змогли зробити у поточному році. Заплановані роботи цьогоріч залишаються на наступний рік. Громада з розумінням ставиться до ситуації. Тому, щоб не обіцяти щось нове, потрібно виконати те, що вже планували. Звичайно, є й нові завдання, які теж внесли у бюджет. Фінансування буде всупереч прогнозам на початку війни, коли мова йшла за скорочення на 40 відсотків. Ми навіть взяли сміливість і збільшили бюджет на 10 відсотків. Звісно, планувати це одне, а реалізація залежить від багатьох факторів і найголовніший – це війна.
2023 рік буде складніший у тому плані, що багато об’єктів відновлювалося у співфінансуванні з обласним чи державним бюджетом, бо своїх коштів не завжди вистачає. У 2022 році всі ці програми, гранди не працювали і в наступному також не працюватимуть через війну. Розраховуємо на свої сили та закордонні інвестиції. Те, що Україна стала кандидатом у члени Євросоюзу, дозволяє закордонним партнерам допомагати нашій державі на різних рівнях. Міста-побратими планують спільні програми. Міський голова Олег Канівець у кожну закордонну поїздку їде з пакетом пропозицій, підготовленою документацією і баченням співпраці.
– Релоковані підприємства сплачують податки за місцем реєстрації чи в наш бюджет?
– Це залежить від форми оподаткування. Більшість з них є патріотами своїх регіонів і вважають, що на наших теренах вони тимчасово, тому податки спрямовані за місцем реєстрації. Це десь показує недосконалість законодавства. Але головне, що підприємство працює і сплачує податок у державний бюджет – це вже добре. Бо більшість державного бюджету скеровано на оборону країни. А ми всі зараз працюємо на захист держави.
– Чи вдається Вам комунікувати зі своїми виборцями?
– Я завжди на робочому місці. Маю графік прийому громадян. Але я його не дотримуюся, бо у будь-який час хтось до мене може прийти зі своїми проблемними питаннями чи, буває, пропозиціями і я приймаю та надаю консультацію чи скеровую туди, де вирішують ту чи іншу проблему. Одразу на місці з’ясовую і людина отримує чіткий план подальших дій. Беремо приклад з міського голови, який задає тренд відкритості влади. Все відбувається чітко. Конкретна особа з конкретною проблемою і конкретне її вирішення.
Бачимо самі, що не вистачає спортивних майданчиків і плануємо їх встановлення. Хочемо, наприклад, спортивні секції вивести з підвальних приміщень, а для цього потрібні нові просторі зали. У кожному селі є свої традиції. Десь більше грають у футбол, десь у волейбол. І це враховуємо. Це відповідь тим громадянам, які приходять і кажуть: зробіть щось, бо молодь не має чим зайнятися. Ось, абстрактне «щось» ми втілюємо крок за кроком у реальність.
– Фракція «Європейської солідарності» найбільша в Стрийській міській раді й Ви її частина. Чи вдалося щось зреалізувати з депутатських ініціатив?
– Кожен у нашій фракції зараз волонтер. Є спільні проекти, які втілюємо попри війну. Та вважаємо, що не доцільно про все інформувати, щоб не звинувачували нас у піарі. Якщо у Фейсбуці не написано, що зробив Берник, це не означає, що він нічого не робить. Це моя принципова позиція. Люди на місці тут живуть і бачать, що депутат робить, що ні. Наприклад, приємно було отримати нагороду як волонтер з рук міського голови в День міста. Хоч, здавалося мені, що роблю те, що маю робити, що завжди робив. Спільно з фракцією купуємо автомобілі на фронт, теплі речі для захисників.
– Попри воєнний стан спостерігаємо чимало нововведень, реалізації реформ у різних галузях. Це і є стратегія міської влади?
– Справді, ми працюємо чітко за планом і поетапно. Ось дивіться, транспортна проблема в місті виникла вже давно. Потрібно розвантажити центр міста від транспортних потоків, потрібне не одне кільце і нова розв’язка, перегляд інформаційних знаків. Почали це робити – почали. Маленькими видимими кроками та водночас йде колосальна підготовча робота. Далі освітня реформа. Багато було дискусій, тим більше, що закон дозволяє до 2027 зробити цю реорганізацію. Ми почали з малого, щоб звикли батьки, діти, вчителі. Побачили переваги. Результат реформи освіти – це високі бали на ЗНО, вступ наших випускників у ВУЗи. Медична реформа також викликає багато дискусій. Якраз наша фракція «Європейської Солідарності» найбільше опікується цією галуззю, бо маємо колег-депутатів медиків. Іванна Салдан – голова депутатської комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення, Ігор Равлінко – начальник відділу охорони здоров’я. НЦЗУ ставить нові виклики, які ми маємо на місцях втілювати в життя. Ці всі реформи не нова місцева влада придумала. Це все відбувається на державному рівні. Й головне наше завдання правильно реалізувати, щоб «не наламати дров».
– Актуальним і болючим нині є вимкнення електроенергії. На одному зі стрийських форумів у соцмережі прочитала, цитую: «у мене немає світла по 10 годин, а міська рада світиться, як ялинка». То як у міській раді з відключенням світла?
– Міська рада входить у І групу споживачів з вимкнення електроенергії. Відключають нас згідно з планом. Для того, щоб не зупинявся робочий процес, ми вмикаємо генератор, коли відключають електропостачання. Довелося придбати генератор, щоб фінансовий відділ, перш за все, працював безперебійно. Змоделюємо ситуацію для таких коментаторів у соцмережі. Наприклад, відбулося засідання комісії з надання матеріальної допомоги. Люди потребують фінансової підтримки і чекають виділені кошти. А ми не можемо провести кошти, бо під час роботи планове вимкнення світла, а потім ще й аварійне відключення. Тому придбали генератор і до обіду всі відділи знають, що мають максимально все зробити, що залежить від світла. А всі планові наради проводимо тепер після обіду.
Генераторами також забезпечені всі лікарні. Паливо закупили для надзвичайних ситуацій. На КП «Стрийтеплокомуненерго» через виконком передали дизель-генератори. Прагнемо, щоб до кінця року опалення в будинках було постійно.
Наголошу, що впливу на «Львівобленерго» міська влада не має. У Стрию навіть офісу організації не існує, а залишилися тільки ремонтні бригади. Тому графіком відключень ми не керуємо і працюємо в таких самих умовах, як всі стрияни. З ініціативи голів депутатських фракцій та міського голови ми запросили за «круглий стіл» представників «Львівобленерго», де обговорили інформування населення, доведення графіку, роботу диспетчерів. Розуміємо, що коли людина поінформована, їй простіше підготуватися, пристосуватися.
– З яким настроєм зустрічаєте Новорічно-Різдвяні свята?
– Найбільше, чого я і мої діти просили у Миколая – це миру та щоб всі наші захисники повернулися додому живі. Зрозуміло, що цьогоріч Новорічно-Різдвяні свята пройдуть також в іншому форматі. Але традиції українські є незмінні. Будемо готувати святу вечерю, колядувати, у молитвах просити знову ж таки миру для України. Вдруге організовуємо депутатський вертеп, який має благодійну мету, зрештою, як і минулого року. Тоді у мене була роль грецького царя, цьогоріч ще не знаю. Пишуть дівчата новий сценарій, актуальний до сьогодення. Є у планах і можлива поїздка на схід України до наших захисників. Всі кошти, які заколядуємо, однозначно передамо для ЗСУ. Зустрічаємо новий рік з вірою у перемогу України.
Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply