МУЗЕЙ ФК «СКАЛА» (СТРИЙ) – МАГНІТ ДЛЯ ПАЛКИХ ПРИХИЛЬНИКІВ ФУТБОЛУ

Минулий рік у Стрию був багатий на різні події. Були, звісно, локального характеру, та відкриття першого на Львівщині музею окремої футбольної команди ФК «Скала» (Стрий) стало знаковою подією для усієї області. Ідейний натхненник музею, відомий спортивний журналіст, дослідник історії стрийського футболу, автор кількох книг про місцеву команду, директор новоствореного музею Михайло ОЛІЙНИК, незважаючи на війну, продовжує працювати та приймати гостей у музеї.
.
«Музей ФК «Скала» (Стрий) був моєю давньою мрією, – розповідає Михайло Олійник. – Справою свого життя вважаю популяризацію нашої футбольної команди. Я дуже радів, коли вдалося до 110-ї річниці «Скали» відкрити музей. Власне, він став своєрідним магнітом для палких прихильників футболу. Намагаюся зберігати і примножувати історію нашого краю у спортивній царині».
.
– Михайле, як війна змінила плани на повноцінну роботу музею?
– Незважаючи на війну, яку веде наша квітуча та незалежна Україна проти рашистів та воєнний стан, бандерівське місто Стрий, попри все, живе культурним життям. Ми працюємо: вівторок, четвер та субота з 10.30 до 14.00 год. Перший тиждень війни ми були зачинені. Та згодом вирішили, що життя триває і необхідно продовжувати працювати. Кожен на своєму робочому місці має викладатися на всі сто.
.
– Чи є відвідувачі у музеї ФК «Скала»?
– Перші тижні війни, здавалося, що ніхто у воєнний час не буде ходити по музеях. Але я все одно приходив, відкривав музей з надією, що життя в місті повернеться у звичну колію. Заходили друзі чи знайомі. Говорили, звісно, не про футбол, а про страхіття російського вторгнення. На початку березня тисячі українців через бомбардування орками українських міст та сіл залишали свої домівки і переїжджали в інші населені пункти. До нас, в Стрийську територіальну громаду, тимчасово переселилися кияни, харків’яни, чернігівчани та жителі інших міст нашої України. Оговтавшись від пережитого, почали знайомитися з містом. Наш музей важко оминути, оскільки він знаходиться в центрі, а також привертає увагу інсталяція футбольного м’яча, встановлена навпроти музею.
.
– Переглядаючи вашу сторінку у Фейсбук, важко не помітити, що ви ретельно записуєте інформацію про гостей музею, робите світлини з ними, записуєте відгуки відвідувачів. Це такий, своєрідний літопис музею?
– Мені цікаво, хто заходить до музею, чому вирішив відвідати його. До війни приходили великі групи дітей з тренерами, цілими родинами відвідували палкі футбольні вболівальники. Нині музей ФК «Скала» (Стрий), крім наших жителів, відвідують також внутрішньо переселені громадяни. Одними з перших, маю на увазі у воєнний час, гостями музею були: староста сіл Нежухів, Голобутів, Завадів, Ланівка та Райлів, меценат ФК «Нива» (Нежухів) Михайло Яхван; заслужений працівник культури України, коментатор на домашніх матчах ФК «Медик» (Моршин) Роман Никифорів, а також жителі міст Дніпро, Павлоград та Вишневе, які на даний час проживають на теренах нашої громади. Їх приємно вразили футбольні експонати, які представлені у музеї. Гості дякували усім, хто спричинився до його відкриття. Як завжди, наприкінці екскурсії було фото на згадку. 24 березня музей відвідали жителі Києва, Чернігова, Харкова, які також з цікавістю оглянули експозицією та розпитували про історію стрийської «Скали».
.
28 березня мав честь спілкуватися в музеї з дитячим тренером з футболу з м. Рубіжне (Луганська область) Анатолієм Ступніковим, який свого часу виступав за дублерів ворошловградської «Зорі». Також він був кандидатом у молодіжну збірну України, де тренувався разом з Андрієм Балем. Пан Анатолій, як тимчасово переміщений, наразі мешкає у нас в Стрию. З великим задоволенням оглянув експонати, представлені у музеї. Крім того, наш музей відвідав киянин, який з 2004 по 2006 рр. працював у нас в Стрию на заводі «Металіст» після закінчення інституту.
.
– Які ще цікаві гості були у вас в музеї за час війни?
– Ось, наприклад, 2 квітня музей ФК «Скала» (Стрий) відвідав відомий український футболіст, гравець стрийської «Скали» 2012-2013 рр. Олег Дмитренко. Олег ще встиг пограти за команди «Сталь» (Дніпродзержинськ), «Буковина» (Чернівці), «Гранітас» (Каунас), «Полтава», «Нива» (Вінниця), «Миколаїв», «Горняк-Спорт» (Горішні Плавні), «Минай» (Ужгород), «Черкащина», «Кристал» (Херсон) та інші. Олег разом зі своєю сім’єю на даний час живе в Стрию, і тому із радістю завітав у наш музей. Пригадав роки, які провів у складі стриян та оглянув експозицію. Подякував за екскурсію і пообіцяв, ще завітати у наш музей з екс-гравцями «Скали», з якими свого часу виступав за зелено-малинових.
.
5 квітня музей відвідав один із найяскравіших та найрезультативніших гравців ФК «Скала» (Стрий) початку 90-х років минулого століття, майстер спорту міжнародного класу України Василь Кардаш. У сезоні 1992 року він провів у складі стрийської «Скали» у чемпіонаті України, серед команд першої ліги – 33 матчі та забив 17 м’ячів, ще 5 матчів Василь провів у Кубку України в яких забив 3 м’ячі. Найпам’ятнішим для стриян є м’яч, забитий Василем Кардашом у першому чвертьфінальному матчі Кубка України, який відбувся 28 лютого 1992 року у Києві між командами «Динамо» (Київ) та «Скала» (Стрий). Після «Скали» він виступав у складі львівських «Карпат», хайфського «Маккабі», одеського «Чорноморця», київських – «Динамо» і «Арсеналу», ужгородського «Закарпаття» та національної збірної України. У складі ФК «Динамо» (Київ) 5 разів був чемпіоном України та 3 рази здобував Кубок України. Півфіналіст Ліги Чемпіонів 1998/1999 рр. У складі збірної України провів 14 матчів. На даний час Василь Кардаш – один із тренерів молодіжної збірної України. Приємною несподіванкою для пана Василя стало те, що у музеї на нього вже очікували майстри спорту України Анатолій Петрик та Ігор Мачоган, які разом з ним виступали у ФК «Скала» (Стрий). Я заздалегідь зателефонував наставникам стрийської «Скали 1911» Анатолію Петрику та Ігорю Мачогану і вони з радістю погодилися прийти. Разом з Ігорем Мачоганом прийшов і його син Марко, який вже протягом трьох років займається у футбольному центрі «Скала» (Стрий). Ветерани стрийської «Скали» пригадали свої виступи у чемпіонаті та Кубку України і зробили спільне фото. За дорученням міського голови Стрия, президента ФК «Скала 1911» (Стрий) Олега Канівця, я вручив Василю Кардашу ювілейний фотоальбом «Скала» (Стрий) – 110 років. Навзаєм, пан Василь подарував нашому музею іменну футболку з підписом та автографом, в якій виступав у складі київського «Динамо» у півфіналі Ліги Чемпіонів 1998/99 рр., а також подякував усім, хто спричинився до відкриття музею. Пообіцяв подарувати музею ще одну свою іменну футболку. А яку саме – сюрприз.
.
9 квітня музей відвідали: старійшина стрийського футболу, гравець ФК «Локомотив» (Стрий) 60-х років минулого століття Ярослав Демчишин та молода стрийська поетеса і співачка Марія Пак. Оглянувши експозиції музею, гості записали свої враження у книзі відгуків і зробили фото на згадку.
.
– У вас просто енциклопедична пам’ять на всі футбольні події та гравців ФК «Скала» (Стрий). Нагадайте читачам нашої газети, що вони можуть побачити у музеї?
– Кубки, м’ячі з автографами гравців, футболки, ігрові форми на манекенах, брендовані шалики, медалі, футбольні квитки, унікальні світлини на стендах – музейні експонати, що засвідчують славну історію «Скали». Усі речі з моєї особистої колекцій та колекції засновника фан-руху «Скали», відданого вболівальника, стриянина Андрія Бабяка. Над втіленням своєї ідеї щодо створення музею я працював понад 10 років. Зібрав більше пів сотні футболок із прізвищами гравців і тренерів стрийської «Скали»: Кардаша, Стронціцького, Петрика, Толочка, Мацюпи, Реви, Бубіся, Малика, Єрмаченка, Квасного, Рустамова, Сада, Рипновського, Поручинського, Клименка, Антоніва, Кмітя, Цюцюри, Брікнера, Вітіва, Каваціва, Герича, Стасюка, Дурди, Домальчука, Рильського, Фляка, Мацька та інших. Загалом останні 25 років я збирав різні речі, які нині стали експонатами музею. Володимир Віль¬чинський подарував нашому музею м’яч із підписами гравців «Скали» сезону 1992-1993 років, Олег Канівець – футбольний м’яч з автографами гравців збірної України після матчу з французами у 2021 році. В музеї є м’ячі з Євро-2008, Ліги чемпіонів УЄФА, бутси, які подарували нашому музею вихованець «Скали» Іван Брікнер, в яких він виступав за «Рух», і воротар ФК «Газовик-Скала» Ігор Вітів. Лише 1/5 моєї колекції футболок помістилася в музей. Решту, думаю, розмістимо в офісному приміщенні ФК «Скала 1911» на реконструйованому стадіоні «Сокіл» у Стрию. Планую й далі продовжувати колекціонувати цікаві речі, які згодом теж можуть стати експонатами.
.
Мені залишається лиш зазначити, що кожен, завітавши в царину футболу, до речі вхід у музей вільний, зможе наочно побачити історію найстарішого галицького футбольного клубу – стрийської «Скали».
Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.
Часопис “Гомін волі. Стрий” від 23 квітня

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*