МИ НАВЧИЛИСЯ ПРАЦЮВАТИ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХ

Спочатку трохи історії. У 1960 році в м. Миколаєві Львівської області було створено технічне училище №11 з метою підготовки робітників для геологічних організацій, в основному для тресту «Львівнафтогазрозвідка». На базі цього училища у 1963 році було cтворено Миколаївське міське професійно-технічне училище №35. У 1975 році навчальний заклад було переведено в м. Стрий у новозбудований навчально-виробничо-побутовий комплекс і змінено його назву на Стрийське середнє міське професійно-технічне училище №35.

Наступна реорганізація навчального закладу була проведена у 1984 році і він одержав нову назву – середнє професійне училище №35. На основі атестаційної експертизи у 1997 році СПТУ №35 було реорганізоване у Вище професійне училище №35 м. Стрия. За час свого існування навчальний заклад підготував понад 10 тисяч кваліфікованих робітників, значна частина яких продовжує працювати сьогодні в різних регіонах України, а також за її межами.

З ініціативи Стрийської міської ради в перші дні війни на базі ВПУ-35 було створено тимчасовий центр реєстрації внутрішньо переміщених осіб. Обумовлено це було зручною локацією навчального закладу, який знаходиться при в’їзді в місто по вул. Львівській. Так розпочався волонтерський фронт в.о. директорки училища Лілії Ярославівни АНДРУНЕВЧИН (на фото), її колективу та усіх тих, хто допомагав і продовжує підтримувати тимчасово переміщених осіб.

«Центр  реєстрації внутрішньо переміщених осіб ми облаштували дуже швидко. Він працював цілодобово до травня, –  розповідає Л. Андруневчин. – Допомагали нам чергувати вчителі й працівники соціальних служб. Поряд з навчальним корпусом у нас розташовано гуртожиток, де ми селили тих, хто приїжджав вночі й зупинявся на день-два для перепочинку. Були у нас дні, коли ми заселяли по 150 людей. Оцінити масштаби роботи можуть ті, хто ці місяці пліч-о-пліч волонтерив з нами: реєстрував, розселяв, вислуховував, готував чай. Білизну після ночівлі треба було поміняти, попрати. А це березень-квітень місяць. І нам допомагали  прати й сушити мешканці з навколишніх сіл Сихів, Слобідка, Стрілків. «Карітас» Стрийської єпархії УГКЦ одразу відгукнувся на наше прохання й привезли нам пральну і сушильну машини, холодильник, продукти харчування. Згодом з транзитного центру ми трансформувалися у центр проживання ТПО.

Станом на сьогодні у нас проживає 60 людей, дехто з 2 березня залишився. Наприклад, хлопчик Михасик з мамою і бабусею до нас приїхали у Великодню п’ятницю і йому було 7 днів від народження. Географія ткачів від війни – це Харків, Миколаїв, Покровськ та ще з Луганської і Донецької областей. Маємо 18 дітей. Всі діти шкільного віку відвідують навчальні заклади Стрия, а дівчинка з Краматорська дитячий садочок. Маємо активних волонтерів – це чоловік і дружина з Харкова. Практично ніхто з жінок ніде не працює, хіба кілька мужчин з релокованих підприємств, які переїхали на наші терени. Облаштовуємо побут, як можемо, забезпечуємо всім необхідним. Доводилося привчати людей прибирати за собою, бо мої працівники з ніг падали від втоми і, зрештою ті, хто залишився  проживати, змушені дотримуватися наших правил. Важко, бо оце: «ви нам должни», на жаль, присутнє».

З першого дня повномасштабної війни 24 лютого 2022 року студентів рішенням Міністерства освіти відправили на двотижневі канікули. Відтак з 14 березня перейшли на дистанційну форму навчання. Згодом запровадили змішану форму навчання, оскільки без практичних занять навчити фаху газозварника чи моториста неможливо.

Без будь-якого натяку на гендерну нерівність Лілія Андруневчин «розбиває» стереотип керівника сфери профтехосвіти, де ми звикли бачити хазяйновитих чоловіків. В училище прийшла викладачем математики 20 років тому  і це її єдине місце роботи, де вона пройшла усі кар’єрні щаблі. За цей час, не втративши своєї жіночності, навчилася усіх нюансів робітничих професій і легко справляється з керівництвом колективу в якому 70 працівників, з яких 22 викладачі.  За фахом фінансист. Закінчила механіко-фізичний і фінансовий факультети ЛНУ.

У перспективі, каже Лілія Ярославівна, потрібно оновлювати кадри, зокрема для бурильних спеціальностей.   Має училище  психолога і соціального працівника, яким добавилося багато роботи у сучасних реаліях.

 • Попри гуманітарну місію, як завершували навчальний рік і розпочали новий – воєнний ?
 • Навчилися дбати про все одночасно. Є розуміння, що треба продовжувати жити. Чітко розмежовували волонтерську діяльність і безпосередню роботу навчального закладу. Завершували навчальний рік у змішаному форматі. Захист дипломів провели онлайн. Перехідні групи закінчили дистанційно теоретичне навчання і очно практичне навчання. Новий навчальний рік розпочали в очній формі навчання. Зважаючи на воєнний стан, набір студентів пройшов досить добре. Ми виконали 70 відсотків державного замовлення. Вдалою була вступна кампанія учнів після 9 класу. Після 11 класу менше, ніж зазвичай, набрали студентів та на це є причина – виїзд за кордон хлопців до 18 років. Та все ж, дві повноцінні групи маємо. Тривожна була вступна кампанія, оскільки школу закінчували тільки 1 липня, отож ми приймали документи до 1 листопада. Й були такі діти, що в жовтні приходили до нас. Маємо 10 учнів з числа ТПО.
 • Новий навчальний рік нещодавно розпочався, а Ви вже маєте успіхи й визнання на обласному рівні. Що це був за конкурс?
 • Наші студенти групи №47 професії «Оператор комп’ютерної верстки», єдині зі Стрия, брали участь у «Таборі  підприємництва» громадської організації Junior Achievement Ukraine,  який відбувався у Львові. Як результат училищу подарували комп’ютерний клас – 15 ноутбуків Вони презентували свою бізнес-ідею, її шлях реалізації й кінцевий результат разом з   майстром виробничого навчання Іриною Петрів.
 • Нагадайте, які професії опановують у ВПУ-35?
 • Ми єдине в Україні училище, яке готує професії геолого-розвідувальної галузі, зокрема помічника бурильника. Є ще у Полтаві та Харкові (не працюють зараз) ліцензійовані спеціальності галузі. Цей напрямок потрібно розвивати далі, оскільки в Україні розробляється чимало родовищ і в світлі політичної ситуації, коли ми від’єднуємося від постачання газу держави агресора, такі професії виходитимуть на новий рівень попиту. Отже, ми готуємо: помічників бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту й газ; мотористів бурових установок; машиністів бурових установок; слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів; електрогазозварників; операторів з обробки інформації й програмного забезпечення; обліковців реєстрації бухгалтерських даних і операторів комп’ютерної верстки.  Найпопулярнішою на сьогодні є професія електрогазозварника. Тут недобору в нас немає.
 • З яких регіонів переважна більшість студентів?
 • Раніше ми охоплювали весь західний регіон, зокрема найбільше було студентів з Івано-Франківська та Закарпаття. Та були й з Криму, Одещини, Рівненщини. Цьогоріч переважно з Львівщини, Стрийщини. У нас є стипендія – 1250 грн. Ті, що дуже добре навчаються, мають 20 відсотків надбавки.
 • Чи вдається оновлювати матеріально-технічну базу?
 • Так, попри все, ми маємо добру матеріально-технічну базу. Щороку стараємося щось нове купувати, зокрема газозварювальні апарати, підтримуємо у належному технічному стані машини, які використовуються для буріння свердловин. Слідкуємо за належною експлуатацією діючої навчальної бурової установки, яка є єдиною в регіоні й вимагає чималих затрат на утримання. Її висота 42 м, жартуємо, що це Ейфелева вежа Стрийського району. Постійно оновлюємо комп’ютерну техніку. Співпрацюємо з різними спонсорськими фондами, завод «Леоні» нам багато допомагає. База постійно в процесі роботи оновлюється і її достатньо для повноцінного навчання і виробничої практики.
 • Ваше училище завжди славилося художньою самодіяльністю, насиченим життям поза навчальними аудиторіями. Чи вдається зараз проводити якісь заходи?
 • Звичайно, проводимо різні заходи. Плануємо їх зазвичай на п’ятницю. День вчителя закінчували в укритті, конкурс патріотичної пісні також завершували в укритті, «козацькі забави» закінчилися грою в шашки в укритті. Дуже складно, але ми намагаємося проводити повноцінний навчальний процес. З початком війни, мабуть, всі перейшли через переосмислення цінностей. Є розуміння, що треба жити тут, вже і зараз. Необхідно діставати ті емоції, які можна діставати. Зрештою, наші військові воюють, щоб ми тут, в тилу, мали більш-менш нормальне життя. Звичайно, нема і не буде до перемоги гучних і масових забав. Ось що найближче, так це плекаємо надію влаштувати День студента. Готуємо сценарій і дуже хочемо, щоб все вдалося, бо студентські роки не повернуться.
 • Актуальним є питання підготовки до зими. Наскільки училище готове до відключень світла, тепла?
 • Тут ми спокійні, бо на території училища є котельня на альтернативні види палива, зокрема щепу. Тому не так гостро для нас це питання стоїть. Департамент освіти обіцяє забезпечити генераторами, тобто хоча б один генератор нам виділять. Загалом система опалення готова до холодів. Ми поміняли всі вікна, завершуємо ремонт даху і на Миколая плануємо відзначати завершення ремонту гуртожитку. 4-5 поверхи готуємо для ТПО. На ремонт покрівлі кошти виділила Львівська військова адміністрація. Стрийська територіальна громада нам суттєво допомогла – 3 млн грн ми вже отримали і на виконкомі ще виділено значну суму – 3 млн 400 тис. грн  для завершення ремонту. Міжнародні фонди, якщо допомагають, то тільки для ТПО. Залишиться закрити питання з меблями. Навіть не маю сумніву, що нам все вдасться. Навчилися працювати в екстремальних умовах і вже навіть складаю плани на наступний рік. Зокрема,  плануємо відкривати нові спеціальності, вдосконалювати навчальну базу, завершити ремонт  гуртожитку не тільки для тимчасово переміщених, а й для наших студентів, розвиватимемо інклюзивне навчання, яке вже активно впроваджуємо для наших дев’яти  учнів з особливими потребами. Власне, хочемо отримати ліцензію на професію, яка б була потрібною і цікавою  для людей з інвалідністю.  Чекаємо на прийняття нового закону про техпрофосвіту, де має бути прописано багато змін.   Готуємося до нового, переможного року.

Наталія КАРПЕНКОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*