
ПРОРОЧИЙ ДАР МАРІЇ
Молодість Марії Мельник припала на роки Другої світової війни. На долю цього покоління випало чимало випробувань: посильна праця в домашньому господарстві, навчання в школі, догляд за молодшими братами чи сестрами. Оскільки Марія була найстаршою в сім’ї з чотирьох дітей, то більшість роботи вони виконували разом з матір’ю. Батько, Федір Сурмик, став членом ОУН і змалку прививав доньці патріотизм, любов
до всього українського, плекав дух непокори та несприйняття національного рабства. Ці риси характеру зміцнились після того, коли її, зовсім юну, батьки привезли на огляд відкритої німцями після втечі «визволителів» стрийської тюрми. Ця жахлива картина так вплинула на емоції Марійки, що не забулася й до сьогодні. Не думала й не гадала, що незабаром і сама опиниться в тій катівні.
У сорокові роки пожвавилась підпільна боротьба за незалежну Українську державу. Відтак в 1943 році Марія вступила до лав ОУН, згодом стала зв’язковою УПА, отримала псевдо «Фіалка». Батька призначили станичним. В їхній хаті збирався провід ОУН, інколи бував і Олекса Гасин. На друкарській машинці готували різні документи, пропагандистські матеріали. А на подвір’ї облаштували криївку.
Марія виконувала різні доручення: збирала продукти й одяг, носила повідомлення — «штафети» в ближні села. Також готувала їжу для повстанців, прала їхній одяг. В хаті зупинялися на відпочинок сотні УПА, які прямували в Карпати.
У 1944 році батько за наказом пішов з проводом і пропав безвісти. Подейкували, що загинув на кордоні із Закарпаттям. А через два роки один з тих, кого прихистили в сховку, повстанець на псевдо «Бергало», спокусившись на іудині срібняки, видав енкаведистам своїх рятівників. І Марію 9 лютого 1946 року заарештували за співпрацю з УПА. Таким чином юна підпільниця опинилась у жахливих підвалах стрийської тюрми. Молода дівчина, вихована на засадах християнської моралі, гідно перенесла моральні й фізичні тортури. 27 червня 1946 року Марія була засуджена військовим трибуналом за ст. 20, 54-І «а», 54-ІІ КК УРСР на 10 років позбавлення волі і 5 років позбавлення громадянських прав.
Замість радісного дівування доля обдарувала її важкими таборовими буднями: спочатку в Естонії (концтабір Нарва»), а потім була вивезена в Казахстан (селище Кінгір). Працювала тяжко на будівництві чи то в заметілі, чи в неймовірну спеку. Каторга, жорстоке ставлення до політв’язнів (особливо до українців), зневага до людської гідності переповнили чашу терпіння — вибухнуло повстання каторжан. Сорок днів у таборі була «зона свободи». Марії доручили «стояти на стійці». Так було до смертельного червневого дня, коли кати вирішили давити повстанців танками. Від загибелі її врятувало те, що в ту мить вона повернулася в барак на відпочинок.
Ймовірно, що наглу смерть Марії відвернула іконка Божої Матері (на фото), що була намальована в бараці художником-політв’язнем і подарована їй на згадку. Напевно, цю іконку осяяла Божа благодать. Здається, що рука Господня, заступництво Матері Божої, ласка Ангела-хоронителя ніколи не переставали торкатися її долі…
У червні 1955 року Марія була звільнена з каторги і поселилась в Омській області, де займалася сплавом лісу по ріці. А в 1957 році була звільнена з спецпоселення і повернулася в рідну Колодницю, проте батьківську хату знесли вороги. У жовтні 1958 року Марія вийшла заміж за Михайла Мельника — теж недавнього політв’язня. Працювала на будівництві муляром-штукатуром. Виростили з чоловіком двох дітей — Лесю та Богдана, виховали їх в національно-патріотичному дусі. Овдовіла, зараз проживає з дітьми та внуками у Стрию.
Життя кожної людини насичене і радощами, і печалями. Можливо, ці люди найщасливіші, бо справжнє щастя може відчути той, хто зазнав горя. Це стосується і Марії. Вона живе і молиться так, що молитви її почули біля Господнього престолу. Дотепер зберегла душевну чуйність, теплоту серця, вроджене уміння проникнути в чужі болі та перейматися ними. Все дрібне, суєтне проходить повз неї, не залишаючи в душі й сліду.
Рік за роком йшли своєю чергою і зіткали довге полотно життя цієї непересічної жінки. Вона ніколи не прагнула ні титулів, ні нагород. Не образилася навіть тоді, коли її не привітали з 80-літтям створення УПА, не вручили навіть пам’ятної медалі, хоч нагороджували направо і наліво тих, хто не має абсолютно ніякого відношення ні до УПА, ні до ОУН… Не образилася, спираючи все на велику зайнятість власть імущих у теперішній складний час війни. Та Бог їм суддя!
Марія оволоділа безцінними скарбами власного духу і житейської мудрості. Вона давно усвідомила, що найвища нагорода — завжди бути Людиною, яка попри всі незгоди будує в своїй душі та душах близьких людей невидимий храм Добра і Любові. Молитви рятували її у небезпеках і хворобах, додавали їй здоров’я, світлості і віри.
…Було це в листопаді 2021 року, невдовзі перед навалою кровожерних ворогів. Якось, молячись на вервичці, Марія побачила неймовірне видіння: ікону Божої Матері в царському облаченні, з розкішною короною на голові. В очах Богоматері було море скорботи, жалю, співчуття… Жінка була вражена незвичайним видінням і якийсь час була в глибокій задумі: що б це означало? В її голові гніздилися думки: це мусить бути якийсь знак, попередження людям про неминучу біду. Ці роздуми не покидали Марію кілька тижнів.
Одного дня вона покликала свою доньку і каже: «Дивись, дивись на Маріїн город (тобто, їхньої сусідки). Там стоять хрести. Багато хрестів. Мені аж в очах мерехтить. Придивляйся добре, в тебе очі молодші».
Це було в кінці листопада, а в лютому почалось нашестя червоної орди. І хрестів по всій Україні видимо-невидимо…
Якось на свято Архистратига Михаїла діти повезли маму у Львів. Як зайшли в одну з церков, то вона побачила ту саму ікону Матері Божої, що була у її видінні. Радощів Марії не було меж…
Бог подарував Марії за всі її добродійства довге життя, добру пам’ять. 8 березня їй виповнилося 96 літ, а вона цілими днями молиться і просить про здоров’я всіх близьких, збереження життів наших безстрашних воїнів, просить Всевишнього та всіх небесних сил наблизити перемогу України над ненависним людиновбивцею і навіть не проти того, щоб Господь наділив їх розумом і совістю…
Пам’ятаймо таких людей, як Марія Мельник!
Марія ЦЕСЛІВ-РІШКО.
Стрийське міжрайонне Братство воїнів національно-визвольної боротьби.
Leave a Reply