НАРОДНИЙ ТАНЕЦЬ – ЦЕ ДУША НАРОДУ, ЙОГО КРАСА І ВЕЛИЧ

Жодне з міських свят у Стрию не проходить без тріумфу танцювального колективу «Стрияночка», який у свій час започаткував Петро Мельник. Нині з молодшими та старшими групами займаються Олена (на фото) й Олексій  Боровницькі. За досконалим хореографічним малюнком, який бачить глядач, важка і наполеглива праця викладачів. Спробуємо зазирнути в закулісся роботи хореографів, які відточують майстерність юних танцюристів та прививають любов, власне, до народного танцю.

Яскравим показником майстерності є успіхи вихованців. Так, навіть в умовах війни ансамбль народного танцю «Сузір’я калини» під орудою Олени Боровницької нещодавно став Лауреатом І ступеня у Всеукраїнському багатожанровому фестивалі-конкурсі мистецтв «Квітка душа» в номінації «народна хореографія» за танець «Український святковий» (концертмейстер з народно-сценічного танцю Микола Яцик, концертмейстер з класичного танцю Ольга Кузнецова). І хоч конкурс в Одесі проходив онлайн, попрацювати довелося добряче, щоб дівчатка і хлопчики чітко карбували кожен крок, тримали осанку та відповідний вираз обличчя. Бо працюють і над акторською майстерністю. Кількахвилинний танець на конкурс знімали близько 3-ох годин з різних ракурсів.

Вже близько 20 років пані Олена працює у Стрийській дитячій школі мистецтв (директор Зеновій Куйбіда) у відділі хореографії. Займається з дітьми з 1 по 3 клас, а відтак, естафету з класичним народним танцем підхоплює Олексій Боровницький. Після 5 класу – випускники, які мають бажання продовжувати навчатися хореографії та є кращими з кращих, залишаються в основному складі народного колективу «Стрияночка», який «приписаний» за МБК. Шлях до цього складний. Є підготовча група «Експресія» (дітки 5-6 рочків), які вивчають ази народного танцю.  З них в подальшому формується група до 1 хореографічного класу школи мистецтв. Це і є молодша «Стрияночка» та «Сузір’я калини».

З початком війни Олексій Боровницький танцювальний паркет змінив на армійський плац. Нині він у лавах захисників України, а пані Олені довелося працювати й з його групою, щоб діти закінчили навчальний рік. Допомагала їй викладачка хореографії Оксана Андреїшин.

Надскладними є постановки для вуличних атракцій. Олена Боровницька згадує, як минулого року до 110-ї річниці ФК «Скала» Стрий готували хореографічну композицію, в якій брало участь 110 учасників. Це було дуже символічно. Три покоління «Стрияночки» та вихованці Оксани Андреїшин зробили просто фурор на сцені.

Загалом репертуар постійно оновлюється, як, зрештою, і склад колективів. Та незмінним є майстерне виконання і творчий підхід до постановки різножанрових танців, тематичних хореографічних композицій. Зокрема, глядач пам’ятає виступ підопічних Олени та Олексія Боровницьких під час відзначення річниці Революції Гідності, Шевченкового свята, ефектний прохід містом на День вишиванки у 2021 році.

Згадує пані Олена, як їздили з колективом на День міста Скадовська у далекому 2010 році. Згодом, щороку поверталися туди для виступів і  на відпочинок з колективом. Мають  багато друзів. І сьогодні, коли Скадовськ окупований, серце стискається від жалю за близьких людей, які не встигли виїхати на підконтрольну Україні територію. Теплі спогади про участь у конкурсі «Чорноморські ігри», звідки «Стрияночка» до рідного міста привезла гран-прі та чудові спогади про співпрацю з Ніною Матвієнко, під пісню якої «Квітка душа» виступали разом з народною артисткою на одній сцені.

На жаль, констатує хореограф, спадає інтерес до занять народними танцями. Є така тенденція, що батьки швидше приведуть дитину на спортивні чи сучасні танці, ніж на народні. «У нас, в школі мистецтв ми даємо ґрунтовну танцювальну базу, маємо відповідні вимоги і критерії відбору учнів, вступні й перевідні іспити – зазначає Олена Боровницька. – А в інших студіях головне, щоб було дітям весело, прийшли, годину пострибали, вимог і зауважень до майстерності немає. Дітям, звісно, це підходить більше, ніж постійний контроль, концентрація на рухах. Але ж наші випускники мають чудову базу, з якою вступають до хореографічних училищ, інститутів культури.  Це зо два десятки  вихованців, які вже самі викладають чи гастролюють у відомих колективах. Наш випускник Назар Федіс танцював у відомому колективі ім. Вірського, а нині успішно виступає за кордоном. Приємно, коли колишні  випускники приводять вже своїх діточок до нас на заняття народними танцями».

Оцінити рівень викладання у Стрийській школі мистецтв мали можливість батьки і діти з категорії вимушено переміщених. Займалися у пані Олени хлопчики з Херсона та Львова упродовж 4 місяців. Й брали навіть участь у конкурсі.

«Дякую батькам за співпрацю і всебічну допомогу.  Бажаю діточкам мирного, теплого літечка, щасливих подій, нових справ. Натхнення у творчості, розвитку у своїй улюбленій справі! І усім нам  мирного неба, міцного здоров’я і міцної дружби», – побажала на завершення Олена Боровницька.

Наталія КАРПЕНКОВА.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*