НАЙСТАРІШИЙ СТРИЙСЬКИЙ ПАРК

Хочу поділитися історією найстарішого стрийського парку, який був центром відпочинку та дозвілля.

Кажуть, що колись Стрий був надзвичайно зеленим містом. Коли навесні зеленіли дерева, говорили: «Стрий бороду розпустив». Найстарішим міським парком вважають колишній гай «Вільшина», що постав поруч зруйнованого замку, терен якого передано місту 3 вересня 1791 року. Але лише через 40 років окружний староста Леопольд Краттер заклав там парк, який спершу й називали «Краттерівка».

Стрийський парк «Вільшина», нині парк ім. Т.Г. Шевченка, колись був центром відпочинку містян. Після великої пожежі 1886 року парк відновили. А у магістраті створили цілу комісію з благоустрою парку.

Після всіх робіт мало не щотижня у «Вільшині» відбувалися фестини чи інші розважальні заходи. Між війнами парк набув привабливого вигляду, у затінку вільх і сосен вздовж квітучих алей розмістили ковані лавки. Тут відпочивали містяни різного статусу, діяв ресторан, танцювальний майданчик, павільйон з живою музикою.

Парк був небайдужим для містян. Тому, коли міська влада вирішила розпродати ділянки навколо парку, люди почали протестувати. І першими, кого це обурило, були міські лікарі. Вони опублікували звернення до влади, в якому зазначали, що парки і сади є легенями міста, тому потрібно не нищити, а, навпаки – будувати. Для цього запропонували парк «Вільшину», що був у болотистій місцевості, осушити, облагородити і засадити деревами.

 

                                               Ярослав КОЗАК. Фото з архіву музею «Верховина».

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*