
Щороку з настанням величного свята Різдва ми звикли бачити вертеп і цієї традиції українці дотримуються декілька століть поспіль. Таким чином молитовно прославляємо Бога через театральне дійство та комічне відображення побутового життя. Тому цьогоріч, як би це іронічно не звучало, яке життя, такий і вертеп – волонтерський, з воєнною тематикою. І кодова назва його «Лелека-100» (український безпілотний літальний апарат, призначений для ведення розвідки. Створений українською компанією DeViRo. Прийнятий на озброєння Збройних Сил України в травні 2021 року).
А розпочалося все з ідеї голови БФ «Інтелект Нації» Ірини Карпінської об’єднати зусилля друзів-волонтерів у якійсь гарній справі й так, щоб з користю для наших захисників. А ще «перезавантажити» самих волонтерів, які жертовно й напружено працюють з перших днів війни. Багато спілкуючись з військовими, знаючи їхні першочергові потреби, виникла ідея «наколядувати» на безпілотник.
Для консультації подзвонила до нашої землячки, журналістки Віри Яворської, яка з початку АТО служить на сході й ще у 2015 році організовувала вертеп у місці дислокації свого батальйону. Віра підхопила ідею й взялася за написання сценарію, а відтак і за режисуру вертепу.
До Ірини з Вірою доєдналися друзі-волонтери Енді з Великобританії та Ірина Яців. Після першого читання сценарію організаційний квартет виписав дійових осіб і ймовірних виконавців, харизматичних стриян, волонтерів, які підходять на ту чи іншу роль. І як згодом з’ясувалося, не помилися з жодним актором-аматором.
Під масками та у колоритних костюмах у вертепі виступали: Ірина Карпінська – організатор (голос за кадром) з псевдо «продюсер»; Царі-союзники: Джонсон – Енді Кузич, Байден – Анатолій Кривошеєв, Макрон – Назар Андрушко; Ангел – Ірина Яців та Ірина Кецик.
Архангели – Гордій Остапович виконував роль Гавриїла/ГУР, Дмитро Заріцький – Михаїла /Залужного; жид і жидівка – Любомир Ковальський та Вікторія Коцур; Зиновій Медюх – козак; Оксана Гуда – український воїн; Олександр Ілечко – Степан Бандера; Всеволод Лівітчук – Пастушок; Юрій Комарницький – Ірод/путін; Ігор Кравець – соловйов/блазень; Назар Сиротюк – чорт старший, а Богдан Коцур – чорт молодший; Микола Назаренко –вагнер; Дмитро Стеців – смерть; свята родина: Крістіна Березянська та Сергій Марченко, діти: Юлія Яців і Мартуся Жуковська. Режисер – Віра Яворська.
Попри зайнятість кожного та вимкнення електроенергії вдалося провести 9 повноцінних репетицій. Оскільки вертеп налічував 27 осіб, репетиції проводили у конференц-залі готелю «Золото Карпат». Згодом тут записали відео-версію волонтерського вертепу, який незабаром можна буде подивитися на ютуб.
Розпочав свою ходу вертеп 9 січня з кабінету міського голови Олега Канівця і, за словами Ірини Карпінської, з легкої руки очільника громади скринька з благодійними пожертвами до кінця дня вмістила 62800 грн. А далі був насичений другий день і результат – 238 988 гривень. Волонтери з вертепом обійшли чимало організацій у Стрию та у Львові, колядували партнерам БФ «Інтелект Нації», які допомагають донатити на армію.
Окрім цього, вселяли дух Різдва та надію на перемогу у львівській військовій частині, військовому штиталі та на полігоні.
Всі кошти передадуть на безпілотник. З міркувань безпеки не пишемо, у який підрозділ. Також БФ громад «Рідня» підтримав гарну ініціативу та долучився до волонтерського вертепу фінансово, виділивши 70 тисяч гривень.
Ірина Карпінська каже, що неймовірно щаслива, бо вдалося втілити в життя, як для неї, грандіозний проект. За короткий термін об’єднати й захопити театрально-благодійною ідеєю багатьох різних людей. Та головне – результат. Волонтери ще більше здружилися, змогли морально відпочити і у наших захисників буде безпілотник.
Розповідь була б не завершеною без вражень безпосередніх учасників вертепу.
Вікторія КОЦУР: «Вертеп – це завжди символічно і завжди творчо. Чудова ідея Ірини Карпінської й бездоганний сценарій Віри Яворської. Учасники – люди, більшість з яких не знали один одного до вертепу. А у вертепі об’єдналися спільною грою і спільним завданням назбирати грошей на БПЛА «ЛЕЛЕКУ» для ГУРу. Всі виконували свої ролі так вміло, що дехто з глядачів думав, що це професійні актори. Як мене сюди занесло? Напевно, волонтерська інтуїція. А тексти настільки влучні, що з них вийде безліч, як тепер кажуть, мемів. Один із моїх улюблених: «Не шукай у ноцнику новин, частіше дивись БІ- БІ- СІ та CNN». Моя роль жидівки Сари, яка допомагає Збройним Силам України назбирати грошей на безпілотник. Ми цим вертепом показуємо, що проти Ірода-путіна об’єднався цілий світ.
Оксана ГУДА: «Це мій перший в житті вертеп! Моя роль жінки-воїна малослівна, проте дуже символічна. Я, ніби то, продовження моїх хлопців та дівчат, всіх дев’яти з великої родини, повернення яких чекаю в мирне життя. Одягнувши на себе шолом та автомат, я відчула невеличкий спектр тактильних незручностей, в яких зараз знаходиться частина моєї родини. Сьогодні «ниє» натерте автоматною стропою плече. В ногах відчувається втома і горло підхрипло, але я така щаслива! Два дні я провела в надзвичайному товаристві: волонтери, воїни, артисти. Ірина Карпінська – знаний на Стрийщині меценат. Чудова, чуйна жінка з очима лані, гострим почуттям гумору. Щирий патріот України. Зеник Медюх – учасник всіх революцій та Майданів, що відбулися останніми роками. Бунтівник, воїн та безкінечний романтик. Зовсім юні «зіроньки» діточки. Директор Народного дому – факір, що вміє здобувати чарівні звуки з різних музичних інструментів, і щирий поціновувач правдивої історії України. Вікторія Коцур – мій добрий друг, волонтерка, меценатка, уособлення самої справедливості. Людина з душею розміром з Всесвіт – Віра Яворська. Я познайомилася з нею два тижні тому, а відчуття, що знаю цю тендітну жінку-воїна все життя. Юрій Комарницький…. Мені не стане слів описати захоплення ним, як актором. Феєричний та неперевершений! Іра Кецик – це голос, очі і душа. Чарівна! Так само можу продовжувати про кожного. Ми їхали «від хати до хати», жартували, колядували і було відчуття великої єдності. Відчувалося, що десь там, за тонкими ребрами, в грудях кожного з нас палає вогонь любові до нашої стражденної матінки-України. Від цього внутрішнього світла було тепло і затишно в нашому вертепі. Була єдність, взаємопідтримка та повага. Після виступу у в/ч Нацгвардії ми, розчулені теплим прийомом юних воїнів, намагалися уявити собі щось схоже «на болотах» і розуміли, що там цього не може бути апріорі! Ними рухає бажання вбивати. Нами неосяжна любов до свого! А ще ми чітко розуміли – нам потрібна перемога. На всіх фронтах. І так воно буде! Христос рождається!».
Крістіна БЕРЕЗЯНСЬКА: «У Вертепі брала участь не вперше, але це були більше камерні виступи. В такому великому, а нас було 27 учасників, вперше. Та й роль Марії також стала новою для мене. Два дні ми мандрували автобусом по різних локаціях, і ще до кінця тижня після роботи виступали з вертепом в Стрию.Тож графік був досить щільним. За цей час всі учасники здружилися та стали однією великою родиною. Отримала море вражень та позитиву від кожного виступу, а головне, даруючи свято іншим, радієш і сам, відчуваєш справжній святковий Дух Різдва! Дуже вдячна Ірині Карпінській за запрошення, а також кожному нашому учаснику, вони просто неймовірні люди, які дарують радість!
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply