
19 квітня 1900 року народився найстаріший член Спілки художників України у Львові – Петро Обаль. Це художник світової величини, його картини виставлялися поряд з творами відомих художників таких, як Олекса Новаківський, Василь Касіян, Георгій Нарбут, Павло Ковжун. Його ім’я носить одна з вулиць нашого міста. В Стрию є музей його імені, який відкрили 5 червня 2005 року на основі архіву художника.
До історії українського образотворчого мистецтва він увійшов, як талановитий живописець та графік. Селянський син чарівної подільської землі, яка щедро наділила його талантом, розпочав свою дорогу до мистецтва у Львові, з майстерні скульптора Андрія Коверка.
А потім продовжував навчання у Краківській Академії красних мистецтв у досвідчених педагогів Владислава Яроцького й Теодора Аксентовича. Там на польському Помор’ї й зароджуються перші Обалеві композиції краєвидів та портрети. Художник добре засвоїв кращі надбання майстрів: ясність композиції, класично строгий рисунок. Він був неперевершеним співцем неба. Хмари на картинах митця живуть, холодні барви дихають теплом а світло фарб – вібрує. Живописом займався уривками. Здобувши вищу освіту, молодий художник не зміг віддатися улюбленому заняттю. Щоб якось жити, влаштувався на посаду вчителя креслення в одну з польських гімназій.
Вперше громадськість побачила твори художника в 1923 році на виставці у Львові. З того часу твори Петра Обаля мандрували по світу. Важко сказати, в чому більше проявився талант художника в живописі чи в графіці.
Особливе місце в творчості митця займає книжковий знак, а також екслібрис. Війна, а згодом шестирічне ув’язнення завдали великої шкоди творчому розвиткові художника. Ім’я його несправедливо довго замовчувалося. Творчий спадок митця налічує близько 700 робіт, з них – 188 табірних малюнків, серед яких є листівки поштівкового розміру.
Петро Обаль пам’ятав про сімейні свята і надсилав вітальні листівки дружині, доньці, рідним, друзям. Вітав їх з іменинами, святами… і не віриться, що ці листівки зроблені в табірних умовах .
Значне місце можна відвести оригінальним листівкам на Великодню тематику (на фото), а більше про життя і творчість художника дізнайтеся, завітавши в музей художника Петра Обаля, що у м Стрию.
Ірина ХАНИК,
молодший науковий працівник музею «Верховина».
Leave a Reply