ПОЛІТВ’ЯЗЕНЬ, ДИСИДЕНТ, БОРЕЦЬ ЗА НАЦІОНАЛЬНЕ ВІДРОДЖЕННЯ

Теодозія Чабана, громадсько-політичного та культурного діяча, політв’язня та й просто цікаву непересічну людину і до сьогодні пам’ятають у нашому місті. Скільки натхнення, сили, душевного пориву докладав він до утвердження національних ідеалів, здобутків українського відродження, мистецького розвитку краю. Його дев’яносторічний ювілей надихає на спогади і добре слово.
Теодозій Чабан народився 11 червня 1932 року у Стрию. Він походив з корінних міщан Ланів – передмістя нашого міста. Гілки його родоводу переплітаються зі славним Бандерівським родом. Патріотичні позиції світогляду формувалися в родинному колі. В юнацькому віці Теодозій вступив у молодіжну сітку ОУН, був зв’язковим антимосковського підпілля. За таку діяльність потрапив під пильне око НКВД. У 1947 році був арештований і відправлений новою владою у сумну «мандрівку» таборами ГУЛАГу.
Після повернення на рідну землю Теодозій Чабан, як і тисячі інших молодих політв’язнів, прагнув продовжувати навчання. Він закінчив Стрийську вечірню середню школу і музичну школу, згодом – музично-педагогічний факультет Дрогобицького педагогічного інституту ім. Івана Франка. Одружився зі стриянкою Іреною Бачинською, викладачем музики. Родина виховувала двох синів: Тараса та Левка.
У житті пану Теодозію довелося змінити кілька місць праці: працював вантажником, викладав музику у школах Стрийщини та у Самбірському культурно-освітньому училищі.
В роки тоталітаризму та комуністичного застою Теодозій Чабан, один з небагатьох дієво підтримував дисидентський рух. В його домівці бували подружжя Чорноволів, брати Горині, Левко Лук’яненко, Степан Хмара, Іван Гель, Зеновій Красівський, Ярослав Лесів та багато інших представників руху шістдесятників. У ті роки Теодозій Чабан був причетний до видавництва «Українського вісника» за редакторством Вячеслава Чорновола. Спільна коляда за участю родини Чабанів і дисидентів-шістдесятників підкріплювала морально цей рух.
У кінці 1980 років Теодозій Чабан вступає до Української Гельсінської Спілки, а також сприяє розбудові цієї прогресивної правозахисної громадської організації, заснованої членами Української Гельсінської групи.
Рух за національне відродження та здобуття Україною незалежності привів Теодозія Чабана у перші ряди активістів цих дій. Разом з дружиною Іриною та синами він бере активну участь у численних мітингах, які тривали на Стрийщині, стає автором багатьох революційних ініціатив тих часів. Він – дієвий член суспільно-політичного клубу «Аргумент» (1988 рік) у Стрию, учасник першого з’їзду Народного руху України. Колишній дисидент та полів’язень, багато зусиль докладає до створення осередків Української Гельсінської Спілки, у 1988-1996 роках очолює їх. Його праця на благо нації призвела до створення Української республіканської партії на Стрийщині. За участі Теодозія Чабана ця політична інституція мала велику популярність серед стриян.
У 1990 – 1994 роках Теодозій Чабан завідував відділом культури Стрийської об’єднаної Ради, своєю участю у культурному процесі сприяв відродженню народної творчості, а також культурного життя наших краян, допомагав у налагодженні роботи Народних домів у селах Стрийщини. Разом з тим роботу адміністратора вдало поєднував зі своїми творчими запитами. Теодозій Чабан був регентом хору церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії. Сьогодні цей колектив з приємністю згадує про діяльність хору під його керівництвом. Адже у ті роки хористи здійснили багато пропагандистських поїздок до інших парафій нашого краю з чудовими програмами релігійної музики.
Останні роки життя Теодозій Чабан провів разом з дружиною Іреною в Сполучених Штатах Америки, де також активно включився в громадське життя української діаспори. Готував дописи до журналу «Наше життя» «Союзу українок», де дружина працювала головним редактором.
Але за рідною Стрийщиною надзвичайно тужив. З ностальгійним настроєм, будучи хворим, приїхав на рідну землю востаннє, де і помер 17 травня 2001 року. В прощальну дорогу його провели велика родина, громадськість, друзі і соратники з Української республіканської партії, а також хор церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії. Похований Теодозій Чабан на стрийському кладовищі.
Підготувала Зеновія Ханас,
заступник директора з наукової роботи
краєзнавчого музею «Верховина».

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*