Правові аспекти домашнього насилля

Минулого тижня у  конференц-залі готелю «Золото Карпат» відбулася зустріч  з успішною  адвокаткою сімейного права Катериною Власюк. Говорили про   правові аспекти домашнього насилля та основи Стамбульської конвенції. Тема надсерйозна, оскільки  проблеми насильства  не можна замовчувати.

Катерина Власюк стриянка, закінчила СЗШ№10. Понад 20 років займається адвокатською діяльністю у Києві. Вона керівниця комітету «Асоціації адвокатів України» з сімейного права. За час адвокатської кар’єри має 98 відсотків перемог у справах. Учасниця реформ в сфері сімейного права, авторка поправок до законопроектів та законодавчих змін до кримінального кодексу України. Щорічно входить в ТОП-5 кращих юристів у сфері сімейного права. Авторка книги: «Розлучення. Сповідь адвоката».

На зустріч  завітали юристи, психологи, правоохоронці, вчителі, медичні працівники, священники та громадські діячі. Адже тема дуже важлива і стосується кожного.

Організувала спілкування депутатка Стрийської міської ради від фракції «Голос», громадська діячка, засновниця жіночої спільноти «Happy Women’s Space» Євгенія Пристанюк. Вона навела невтішну статистику: за даними Міністерства внутрішніх справ України у 2021 році вдвічі збільшилось кількість заявлених випадків про насильство, ніж у 2020 році.

На Стрийщині статистика така: за 2022 рік зареєстровано 141 звернення до правоохоронних органів; складено 94 адмінпротоколи;  114 осіб поставлено на облік, з них 3 особи з ТПО і одна жінка.

Адвокатка розповіла, що в Україні  прийнято Закон України 5294 «Про запобігання та протидію домашньому насильству».  «Насильство – це такі дії або бездіяльність, які принижують честь і гідність людини, – наголошувала доповідачка. –  Згідно із Законом 5294 за систематичне домашнє насильство, небезпечні діяння, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, емоційної залежності або погіршення якості життя може наступити адміністративна або кримінальна відповідальність».

Пані Власюк каже, що кваліфікують чотири види домашнього насилля: фізичне, сексуальне, психологічне, економічне.

Наприклад, економічне – це коли умисно позбавляють їжі, одягу, житла, забирають гроші, забороняють працю або примушують до  праці. Психологічне насильство – це образа, погрози, переслідування, приниження, обмеження свободи, тощо.

Жертвами будь-якого виду насильства можуть бути жінки, чоловіки та діти. «Дуже часто можна почути, що всі так живуть, це просто сварки!» – зазначає адвокатка. – Ні, це «токсичні» стосунки, від яких страждають, перш за все  діти, які стають жертвами насилля».

Закон 5294 бере під захист жертв насильства, лише потрібно пересилити себе і не боятися, не соромитися, не терпіти і вчасно звернутися із заявою в правоохоронні органи.  В усіх демократичних країнах цій проблемі надається дуже велике значення.

Ми зацікавлені, щоб наші діти, наше населення росло без агресії, без насильства у взаємоповазі і допомозі, адже всі питання можна вирішити мирно.

                                                                                             Ольга ПИЛИПІВ.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*