
У Стрию вже кілька років поспіль працює служба супроводу для незрячих, якою опікується Стрийський міський центр соціальних служб Стрийської міської ради. Хоча соціальний супровід здійснюється лише у межах Стрия, проте послугою можуть скористатися і мешканці сіл Стрийської ТГ. Допомагає слабозорим I групи інвалідності дістатися з пункту А в пункт Б Орися Мельник. Головна умова – заздалегідь домовитись про місце та час. Зробити це можна за номером телефону 096-836-4418 або за адресою: м. Стрий, вул. Незалежності, 11, кабінет № 32.
Мар’яна Налапша, керівниця служби соціальної роботи в громаді Стрийського МЦСС, розповіла, що відколи запрацювала ця послуга, нею скористалося 18 людей з інвалідністю І групи.
«Супроводжуємо у державні установи, медичні заклади, на робочі місця, тобто туди, куди потрібно конкретній особі. Наша працівниця складає відповідний графік, узгоджує його та розраховує час і маршрут, домовляється про зустріч у тому місці, де зручно людині з особливими потребами. Очима для тих, хто втратив зір назавжди, уже близько двох років є Орися Мельник. Вона щодня, крім вихідних, виконує функцію поводиря», – зазначає М. Налапша.
Наприклад, стриянин Юрій Колосов користується службою супроводу з початку її впровадження в МЦСС, оскільки попри втрату зору продовжує працювати масажистом. Зрозуміло, що рідні через особисту зайнятість не завжди мають змогу йому щоденно допомагати, тому він свій повноцінний робочий день планує із соціальним працівником. Каже, що це дуже зручно, він впевненіше себе почуває й стає більш незалежним від батьків. Соціальний працівник відводить на роботу, відтак зустрічає після її закінчення.
Це не єдина соціальна послуга, яка надається у Стрийському міському центрі соціальних служб. Тут дбають про тих, хто потерпає від домашнього насильства, допомагають внутрішньо переміщеним особам та рідним загиблих учасників війни. Зазначимо, що соціальні послуги – це професійна підтримка сім’ї чи особи в складних життєвих обставинах. Надання соціальних послуг здійснюється за принципом добровільності.
Якщо узагальнити, то Стрийський МЦСС – це служба соціальної роботи в громаді; служба первинного соціально-психологічного консультування осіб, що постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі; служба соціально-психологічної допомоги. Також діє в Стрию мобільна бригада соціально-психологічної допомоги.
Нещодавно працівники Стрийського МЦСС спільно з мобільною бригадою соціально психологічної допомоги здійснили робочий візит в Дашавський старостинський округ, де зустрілися із діловодом та офіцером поліції. Зустріч відбулася в приміщенні поліцейського пункту смт Дашава. Обговорили питання активізації роботи щодо виявлення сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах, а також надання соціально-психологічної допомоги потерпілим від насильства.
13 лютого за сприяння Стрийського міського ЦСС до нашого міста знову завітала «Піца на колесах в Україну» за підтримки Благодійної організації Siobhans Trust Ukraine із Великої Британії та США. Пригощали піцою внутрішньо переміщених осіб, які проживають у гуртожитках ВПУ № 8, ВПУ № 34, ВПУ № 35 та ВХПУ. Присутні отримали не тільки задоволення від смачної піци, а й відчули небайдужість та моральну підтримку, прояв турботи, мали можливість поспілкуватися й обговорити те, що їх найбільше турбує.
14 лютого працівниця служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, Стрийського МЦСС спільно із фахівцями мобільної бригади соціально-психологічної допомоги зустрілися з працівниками гінекологічного кабінету безбар’єрного доступу для жінок, які постраждали від гендерно зумовленого насильства. Кабінет працює на базі КНП «Стрийська центральна районна лікарня». Обговорили механізм надання допомоги постраждалим від насильства.
15 лютого розпочалася серія тренінгових занять із курсу «Самодопомога +», Self-Help Plus. Це груповий курс управління стресом для дорослих, які проводяться психологами Стрийського МЦСС з учнями ВПХУ. Мета заходу – навчити студентів застосовувати техніки подолання стресу в повсякденному житті. Розвивати вміння долати важкі думки та почуття, які можуть виникати в людини, що пригнічують психоемоційну сферу і мають надмірну владу над нею. Практикування в методі «Заземлення», що є дуже помічний під час стресових ситуацій, було відпрацьовано на практиці. Також проговорено інші способи, як позбутися важких думок і почуттів.
Це лише кілька штрихів про насичені будні працівників Стрийського МЦСС. Нагадаємо, відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» Стрийський міський центр соціальних служб надає соціальні послуги, які спрямовані на уразливі групи населення та надаються з урахуванням потреб кожного отримувача послуг, а саме: інформування; консультування; соціальна профілактика; соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах; соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування; кризове та екстрене втручання; соціальна адаптація; представництво інтересів; супроводження осіб з обмеженими можливостями (незрячі).
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply