
На фронтоні бібліотеки Львівської політехніки викарбувані такі слова: «Hic mortui vivunt, et muti loquuntur», що в перекладі з латини означає: «Тут мертві живуть, і німі говорять». Цей вислів з’явився ще в давні часи і дожив до наших днів. Він є свідченням безсмертності книгозбірні.
Зазвичай найчастіше згадуємо про бібліотеку та її працівників 30 вересня, у день професійного свята. Але ми завітали до заступника директора центральної дитячої бібліотеки ім. В. Стефаника Лесі Бобяк, коли довкруж господарює літо і десь далеко вже мандрує золотава осінь…
Мене зацікавило, що нового відбувається на «бібліотечному фронті», як живуть центри духовного життя та дозвілля громад Стрийщини. В останні роки стрімко зріс доступ до інтернет-видань і дехто передрікав, що бібліотеки «відмирають».
А, бачимо, навпаки — простежується збільшеня відвідувачів, особливо серед молоді. Вона (це приємно відзначити) усе-таки читає. Зрештою, книгу на Стрийщині люблять усі: і дорослі, і діти. Добре, що розуміють, що наше майбутнє залежить від читання. Видатний поет ХХ століття Євген Маланюк відзначив: «Нечитання знесе Україну зі світу». Адже людина, яка не читає, не здатна мислити, творчо мислити. Така людина перетворюється на раба. Коли люди перестають читати, вони перестають мислити. Читання книги — це священнодійство, це розмова з людьми минулих часів і сьогодення. Вона повинна бути вдумлива і задушевна.
Робота бібліотекаря — це не просто професія. Це покликання, свято для душі. Він повинен багато знати, бо до нього звертаються відвідувачі з різними проханнями, то ж йому треба прекрасно орієнтуватися в книжковому морі, поєднати мудрість з буденністю, часто доводиться бути психологом і т. і. Бібліотекар повинен знати всі новини, працювати над собою, книжками, періодикою. Орієнтуватись і в політиці, і в економіці.
Цим всім категоріям відповідає моя співрозмовниця Леся Львівна Бобяк. Вона з дитинства полюбила книжку. У них в сім’ї всі читали і книги, і періодичні видання. А ще вона прихильна до дітей, вміє знайти з ними спільну мову, залучити їх до корисних справ. Вона, як мама, розуміє: мозок стимулює читання, письмо і все, що спонукає до роздумів. Від дорослих залежить, чим дитина посилює свій інтелект.
Якось видатного вченого-фізика Енштейна запитали:
— Що необхідно робити, щоб діти були розумними?
— Читайте їм казки!
— Що необхідно робити, щоб діти були дуже розумними?
— Читайте їм більше казок!
Леся Бобяк вже понад тридцять років трудиться на бібліотечній ниві і жодного разу не виникало бажання змінити професію. Прагнучи йти в ногу з часом, вона навчалася на заочному відділенні Львівського Національного університету ім. І. Франка, який успішно закінчила. Розуміючи, яка велика відповідальність у формуванні характеру дитини лежить на бібліотекарях, Л. Бобяк разом зі своїми працівниками докладають максимум зусиль, щоб сповнити цю місію. Своїм надрукованим словом автор хоче «достукатись» до дитячого серця, пробудити в ньому здатність бачити зором душі. Переступаючи поріг бібліотеки, дитина робить крок у простір, осяяний словом, і той крок може бути визначальним у майбутньому житті людини: адже в книгах живуть Володарі Слова і Володарі національної ідеї.
Свій 75-літній ювілей (1948-2022 рр.) ЦДМБ ім. В. Стефаника зустрічає значними здобутками. Тут відкрито мультимедійний центр «Долоньки добра» для дітей з обмеженими можливостями (у рамках проекту «Бібліотека — територія добра і милосердя»). Центр давно став осередком спілкування, знайомства, інтеграції дітей з обмеженими можливостями та учнями шкіл міста. Завдяки співпраці з БФ «Карітас» Стрийської єпархії УГКЦ молодь з особливими потребами є активними відвідувачами дитячої бібліотеки, де вони знайшли друзів перш за все серед бібліотекарів. Організацією занять для них займається завідувачка відділу Л. Багрич у співпраці з координаторкою центру та локальною менеджеркою проекту БФ «Карітас» О. Ільків. Вони щоразу вдумливо, творчо та з натхненням готують програми занять. До речі, бібліотека отримала статус єдиного в місті безкоштовного дозвіллєвого центру спілкування людей з особливими потребами.
На бібліотечній ниві, що стала оазою миру, добра і милосердя, творчо і натхненно трудяться завідувачка відділу з обслуговування учнів 5-9 класів Г. Лико, бібліограф Г. Тунська, бібліотекарі абонементу Г. Шумейда, О. Рудюк, операторка копіювальної техніки У. Дружинець, завідувачка відділу дошкільнят та учнів 1-4 класів Л. Багрич, бібліотекарі молодшого відділу І. Гавриляк та Н. Войтків.
Урочисто і святково до ювілейної дати Василя Стефаника презентували відкриття міні-музею «Співець української землі», організували віртуальну подорож «Карби життєвого шляху…», під час якої юні читачі мандрували життєвими та творчими стежками новеліста. У цьому міні-музеї є погруддя В. Стефаника, яке подарував для книгозбірні відомий стрийський скульптор К. Левченко (нині покійний). Цю роботу виконав заслужений діяч мистецтв Е. Мисько. Привертає увагу екслібрис бібліотеки ім. В. Стефаника, виконаний на високому художньому рівні відомим художником М. Нестерчуком.
Бібліотека бере участь в різних конкурсах, зокрема виграла конкурс БФ «Рідня». Як нагороду, працівники отримали телевізор, сухий басейн для ігор і три великі м’ячі для реабілітації дітей. До телевізора є приставка Х-бокс, де є багато різноманітних ігор. Крім цього, проводяться зустрічі з дитячими письменниками. Гостями книгозбірні були поети Тарас Сорочак, Зоряна Кіндратишин, львів’янки Любов Відута, Ольга Вовк та ін. Хтозна, пильно вслухаючись в художнє слово, деякі талановиті діти теж прагнуть пробувати писати. Існує думка: кожна людина приходить у світ для того, щоб написати книгу, і ні для чого іншого. Не так і важливо, геніальною буде ця книга чи посередньою, але той, хто не напише нічого — проходить по землі, не залишаючи жодного сліду.
Військовий час диктує свої виклики. У Стрию є чимало тимчасово переселених осіб зі Сходу, їхні діти теж відвідують книжковий рай. Вони розминулися зі своїми друзями. А тут для них все нове, незнайоме. Спочатку вони стояли осторонь, як чужинці. Але працівники бібліотеки та діти прийняли їх тепло, по-дружньому. Показували все, чим багата бібліотека. І в їх серцях почала скресати крига. Дається взнаки і мовний бар’єр, і атеїстичне виховання. І бібліотекарі, і діти вчили гостей української мови, знайомили з релігійними святами, щоб вони почувалися впевненіше.
У приміщенні затишно, світло, комфортно. Новоприбулих читачів ознайомили з обома відділами: на першому поверсі кімнати для дошкільнят та молодшого шкільного віку 1-4 класів, а на другому — відділ 5-9 класів. Там є кімнатка з інтернетом та читальний зал.
Розповідає Леся Бобяк: «У нашому приміщенні давно не було ремонту. Хоч саме приміщення чудове, проте трохи занедбане. Раніше тут перебував дитсадок, а потім воно пустувало. Коли мене призначили заступником директора, ми з чоловіком самі ремонтували крісла, для цього придбали нову тканину для оббивки. Покликали майстра зі школи мистецтв, щоб відремонтував піаніно. Так що діти можуть приходити до нас і скористатися ним при бажанні. Самі працівники придбали фарбу та й все помалювали, трохи обновили. Залишився нам головний біль — вікна та двері. Та поміняти їх зараз на нові — нездійсненна мрія. Правда, міська рада пообіцяла це зробити, проте війна зруйнувала наші плани. З нетерпінням чекаємо на перемогу над окупантами».
Відрадно, що до відмінних рис Лесі Бобяк, як бібліотекаря, Бог обдарував її талантом господині свого другого дому, яка дбає про гарне, зручне місце роботи працівників та приємне місце відпочинку юних читачів. Їй допомагає техпрацівниця Анна Тереняк, у якої чималий шмат роботи.
Працівники бібліотеки з метою привернення уваги до книги проводять для дітей цікаві конкурси, зустрічі, виховні години, тематичні бесіди, майстер-класи. Вони мають змогу оволодіти основами комп’ютерної грамотності та отримати бейджик «Комп’ютошка», який облаштований в 2010 році завдяки програмі «Бібліоміст». У бібліотеці діє нова «гаряча» послуга — онлайн-реєстрація малюнків до дитсадків. За участі батьків працівники книгозбірні експериментують, влаштовують різноманітні акції. Це творчо єднає дітей і не тільки, тому читачами на довгі роки є цілі родини. Я знаю приятельку, яка відвідувала цю бібліотеку майже 60 літ. Спочатку ходили її діти, а потім онуки. Вона з великим захопленням відгукується про багатющий книгофонд та високопрофесійне обслуговування читачів. На жаль, зараз вона в інвалідному візку, але пам’ять зберегла феноменальну.
Даремно дехто каже, що зараз не може читати… А читати треба. Слід триматися за Слово. Воно розважить і відкриє приховані сенси того, що відбувається. Воно дасть скріплення і раду-розраду. Бо все приходить, заходить і відходить через Слово. Так починається Святе Письмо: «Спочатку було Слово, і Слово було Бог…».
Продовжуючи добрі традиції своїх попередників, теперішні працівники центральної дитячої бібліотеки ім. В Стефаника йдуть у ногу з часом, задовольняючи запити читачів нового покоління незалежної України шляхом інноваційних форм роботи. У колективі багато прагнень і сподівань щодо вдосконалення діяльності бібліотеки та розвитку її потенційних ресурсів. Вони сповнені певності, що з дружною, надійною та досвідченою командою професіоналів досягнуть нових вершин у справі виконання важливої місії — виховання української молоді в патріотичному дусі.
Таким чином, Стрийська центральна дитяча бібліотека — це не тільки сховище скарбів, наукових знань, центр освіти, але й клуб за інтересами, місце зустрічей, живого спілкування, куточок, де можна відпочити душею, поринути у світ скарбів світової думки, піднятися над буденністю і заглибитись у світ інтернету, де дитина має змогу безкоштовно реалізувати свої культурні, освітні, інформаційні, комунікативні потреби. І в цьому велика роль усіх бібліотек України. Правильно сказав один священик Стрия: «Війни починаються не на полі битви, війни починаються в людському серці і тільки після цього переходять на поле битви. Тому війна в Україні давно вже почалася».
Якщо кожен з нас, чи то дитина, чи дорослий буде все робити для перемоги, то Бог дасть перемогу в наші руки, і тоді Україну чекатиме велике майбутнє. Бо ніхто нам даремно перемогу не подарує. І це прекрасно розуміють працівники центральної дитячої бібліотеки ім. В. Стефаника і всі свої знання, сили віддають своїм читачам. Бо саме їм творити майбутнє нашої держави.
Марія ЦЕСЛІВ-РІШКО.
Leave a Reply