РЕПОРТАЖ З ПУНКТУ НЕЗЛАМНОСТІ

Пункти Незламності – це ноу-хау війни. За задумом, вони мають стати місцем  безпеки під час тривалого відключення електроенергії чи тепла. В таких пунктах передбачається наявність води, освітлення, тепла, місця для відпочинку, мобільний зв’язок й живлення для мобільних пристроїв, інтернет, аптечка. Мають функціонувати цілодобово і безкоштовно для тимчасового перебування.

Знаходжу в інтернеті адреси Пунктів Незламності у м. Стрию: вул. Коперника,1, школа № 6;  вул. С. Бандери, 28, Стрийська РВА; вул. Т. Шевченка, 18, школа № 5; вул. Гайдамацька,17, гімназія; вул. С. Крушельницької, 18-а, ДЮСШ;  вул. С. Крушельницької, 18, МБК; вул. Петлюри, 72, міська лікарня;  вул. Львівська,169, фахо­вий коледж; вул. Незалежності,11, школа № 1. А також намет ДСНС на вул. Коновальця (біля пам’ят­ника «Будителям»).

До останнього ми й завітали, щоб на власні очі все побачити й розпитати, як діє цей Пункт Не­зламності. Незвично порожній майдан Незалежності у Стрию. Ще більш дивно бачити в центрі міста клуби диму та відчувати запах, як горять дрова. У наметі ДСНС на посту двоє рятувальни­ків. Є й одна відвідувачка. Знайо­мимось.

Начальник відділення, стар­ший лейтенант Іван Баток роз­повідає, що рятувальники несуть вахту по двоє. Заступають на добу. Йому з напарником, згідно з графіком, випадає один-два  рази на місяць. Всіх, хто заходить в Пункт Незламності, реєструють. На день нашого спілкування, 13 січня, в журналі обліку зафіксова­но 1964 особи. Найбільша кіль­кість людей спостерігалася у дні тривалого відключення електро­енергії.

«Коли були відключення світла по 8-12 годин на добу, люди при­ходили попити чаю, кави, під­зарядити телефон. Ми ще й печи­во пропонуємо до чаю. Намет встановлено 24 листопада 2022 року. Першочергово гріли його генератором і лампами «уфо». Згодом привезли піч «буржуйку» й ми перейшли на дрова. Та генератори залишилися, щоб можна було зробити швиденько гарячі напої, зарядити мобільні пристрої, а дровами опалюємо», – зазначає Іван Баток.

Старший лейтенант розповів, шо у перші дні роботи Пункту Незламності, коли ще не вста­новити wifi, а відключення було тривалим, до них звернулася по  допомогу вчителька української літератури, у якої мав бути урок.  Винахідливі рятувальники «роз­дали» мобільний інтернет з власного ґаджета і таким чином допомогли провести заняття.

Оскільки недалеко головний залізничний вокзал, частими відвідувачами є пасажири нічних чи вранішніх потягів, яким по­­трібно 1-2 години десь перечека­ти в теплі, щоб закінчилася ко­мендантська година чи щоб вчасно потрапити на підприєм­ство, яке працює з 8.00 год.

Буває, заходять безхатьки та поводять себе належним чином. Нетверезих чи буйних –  не було. Патрульна поліція охороняє пункт і спокій громадян у місті. Чи, бува, заходили колядники на Різдво, не знають, бо тоді чергували їхні колеги. Та, думають, що колядки обов’язково лунали в наметі. А от стрияни, які неподалік живуть, приходили з власними чайника­ми, коли тривалий час не було електроенергії. Кип’ятили воду й  йшли додому. Багато молоді приходило, щоб зарядити теле­фон, ноутбук, скористатися інтер­нетом.

Пожежний Юрій Іванченко уважно  слідкує, щоб в «буржуй­ці» не загас вогонь й акуратно підкидає дрова. Все згідно з техні­кою безпеки. Хто, як не він, знає, що відкрите полум’я може бути небезпечним. Поки немає багато відвідувачів пункту – провітрює намет. На столі все акуратно поскладано, кожен предмет має своє штатне місце. Порядок має бути у всьому.

Єдиною відвідувачкою в цей час була львів’янка, яка приїха­ла до сестри та чекала автобус на зупинці поруч. Зайшла, щоб у теп­лі дочекатися транспорт. Каже, що у Львові також бачила чимало  Пунктів Незламності та не захо­дила, бо не було потреби. На її думку, в такий скрутний час, як маємо нині, це правильний підхід до ситуації. Війна змушує про­дукувати нові ідеї, щоб допомогти вистояти й тут, в тилу.

У компанії двох рятувальників виходжу з намету. Дякую їм за службу. Тепер переконана, що у  разі тривалого аварійного від­ключення електроенергії Пункти Незламності справді можуть стати острівцем безпеки, стабільності, тепла та нашої єдності.

Вже телефоном перевіряю роботу ще кількох Пунктів Не­зламності. Наприклад, директор МБК Стефанія Костів розповіла, що обладнали усім необхідним  Пункт Незламності у гардеробі Будинку культури. Та ще жодна людина не зверталася до них по допомогу.

Заступник голови Стрийської РВА Володимир Швед каже, що також розгорнули Пункт Незлам­ності в будівлі адміністрації з пер­ших днів ініціативи Президента України В. Зеленського. Обліку людей не ведуть, та у дні дов­готривалого відключення електро­енергії були відвідувачі.

Як бачимо, Пункти Незламнос­ті не якась абстрактна річ, а ре­ально обладнані приміщення. Рекомендуємо  записати чи запа­м’ятати їхні адреси у Стрийсько­му районі на випадок аварійного відключення зв’язку чи електро­енергії. Інформацію про них також можна знайти в мережі, звісно, при наявності інтернету.

Будьмо незламними та по­слідовними у боротьбі з ворогом. І навіть погода нам  сприяє у цьому.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*