РУКОПИСИ НЕ ГОРЯТЬ…

Серед цьогорічних  переможців міських премій відзнаку ім. Є. Олесницького в царині громадської діяльності присуджено громадському діячу   голові управи Стрийського осередку Українського братства шанувальників Тараса Шевченка бібліофілу і книголюбу, меценату і шевченкознавцю Ярославу МИХАЙЛЮКУ (на фото).

Цілком заслужено нагорода знайшла достойного претендента. Пан Ярослав  – учасник національного відродження на Стрийщині,  культурно-громадський діяч, видавець книг стрийських літераторів, краєзнавчих, літературних і наукових досліджень та розвідок. А ще – ініціатор і організатор першого в Західній Україні музею Тараса Шевченка – Кобзаревої світлиці у Стрию. До речі, в мріях – будівництво у Стрию Шевченкової хати – такої, як запроектував сам поет, куди б і перебралася Кобзарева світлиця, яка наразі знаходиться у виставковому залі Стрийського краєзнавчого музею «Верховина». Поки що це лише мрія. Як сказав сам Ярослав Федорович – є мрії далекі і близькі. Отож, хай мрії збуваються, а сьогодні про одну таку, яка вже збулася – про нове видання –  книгу-щоденник “Пам’ятник стриянки”.

Як написала у facebook на сторінці Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» заступник директора музею з наукової роботи Зеновія Ханас, вихід у світ краєзнавчого видання, особливо з галузі мемуаристики, завжди подія для тих, хто цікавиться історією краю. «Музей збагатився саме таким виданням – щоденником молодої стриянки… Ці мемуари побачили світ завдяки старанням їх видавця Ярослава Михайлюка, колекціонера, громадського діяча.  На рахунку п. Ярослава вже не одне цікаве видання, що вийшло друком у видавництві “Опришки” в Стрию… Краєзнавці, а також ті, що захоплюються історією подій другої світової війни, знайдуть у  щоденнику багато цікавих моментів».

І ось у мене в руках це  видання  – з незвичною назвою – «Пам’ятник стриянки. З  серпня 1939 року по травень 1945 року».  В анотації до книги читаємо: «Події, що занотовані  в Пам’ятнику, є знакові в часі Другої світової війни на наших теренах. Місто Стрий під окупацією  Польщі, Росії, Німеччини з перемінами за всього  якихось шість  років, зміни державності з серпня 1939 року по травень 1945 року, життя самого міста та околиць, його  мешканців та поневолювачів…»  І далі: «Книжка буде корисна для патріотичної української молоді».

Отож,  видання уже по достоїнству оцінене стрийськими краєзнавцями і чекає свого читача в книгарні на майдані Ринок. А самого пана Михайлюка ми запросили  розповісти про народження книги.

     – Кожне Ваше видання – подія для Стрия. І це – не виняток. Ще коли Ви розповідали про нього на вечорі пам’яті Петра Обаля  у виставковому залі  музею,  наша стрийська  інтелігенція  зацікавилася ним  і з нетерпінням чекала на його вихід.  Кілька слів  про книгу…  Як виникла ідея?

– Ця книжка – щоденник дівчинки 16-ти років, школярки, яка започаткувала його в 1939-му році  і завершила 9 травня 1945 року. Це дуже цікава річ,  бо можна прослідкувати як  16-річна, можна сказати дитина,   росте і змінюється протягом шести  років. Як вона пізнає світ, як вона все описує. Фактично, вона в щоденнику так і пише: “Я буду писати про Стрий і Стрийщину…”, – отже, це жива історія нашого міста…

Дуже цікава сама історія щоденника…   Він потрапив до нас випадково, завдячуючи нашому стрийському книголюбу Степану Левицькому, який подав ідею його опублікувати. Пан Степан  відсканував текст, а ми з моїм з братом  книговидавцем Романом Туром  його розшифрували, бо не всюди був чітким почерк… І вже аж тоді можна було вести мову про  видання.

В щоденнику – багато епізодів з життя тих років у Стрию. Тут і відомості про повінь, яка була тоді у Стрию,  і про відкриття Народного дому після ремонту, і про події в Україні та світі, і  про перше кохання в  шістнадцять  років. До речі, в книзі описані зустрічі з Петром Обалем,  нашим відомим художником,   враження Лілі – так звали дівчину – про ці зустрічі.

Сприймається все з особливим щемом і тривогою, ще й тому, що описує вона дні і роки війни… Ось  вона ходить на курси  мови, ось шукає роботу, ось її враження від повітряних тривог… В описах молодої стриянки початку ХХ століття ми впізнаємо наші часи… Очевидно, війна, коли б вона не відбувалась, несе з собою однакові емоції…    На жаль, історія наче робить новий виток:  ті самі тривоги, та сама біда… І той самий ворог –  московит.

     – Але молодість є молодість: вона завжди оптимістична…  Що власне цінно – що  через призму молодості ми бачимо світосприйняття тих часів?

– Саме так. А  ще  цікаво, що будні тодішнього Стрия, описані молодою дівчиною,  свідчать про активне культурне життя нашого міста, яке навіть в такі тривожні буремні часи не завмирало. Ліля  майже кожен день ходить в кіно, щоправда в своїх  записах  журиться, що не завжди вистачає на це грошей, але в усякому разі культурне життя в Стрию вирувало.  Часто відбувалися вистави в Народному домі,  про які авторка теж згадує. Приїздив Львівський оперний,  приїздив Івано-Франківський,  працював місцевий театр.  Театральне життя було дуже активним.

До речі, чимало подій, описаних у щоденнику,  допомогли роз’яснити  білі плями в історії Стрия.  Скажімо, вона пише про те, що закрили стрийську газету. Я  знав,  що це було в  березні 1942 року, але не розумів причини.  І саме в цьому щоденнику я знайшов відповідь на своє запитання. Виявляється, німцям  так було зручніше: є обласне видання і нічого видавати місцеві – зайвий клопіт контролювати надруковане…

     – Людина писала для себе,  власні враження, а в таких випадках не лицемірять. Тобто об’єктивні історичні події  через індивідуальне  сприйняття, що особливо цінно…

     – Так, ми бачимо в першу чергу молоду особистість,  знайомимося з її внутрішнім світом. Це юна дівчина,  яка з нетерпінням чекає свят, тішиться молоденькою травичкою навесні, погожими днями влітку,  закохується, багато читає, захоплюється поезією… А головне – з великим почуттям патріотизму в серці…

І ще хочу підкреслити: щоденник написаний гарною літературною мовою з легким забарвленням місцевих мовних зворотів тієї доби. Ми намагалися це зберегти і не втручатися в правопис… Через аналіз її описів вдалося  навіть визначити, в якому будинку проживала авторка.  І ми навіть знайшли зображення цього будинку та помістили його на обкладинку…

– Нині, оскільки зайшла розмова про щоденник,  хочу звернути увагу наших читачів на таке:  щоденники –  надзвичайна  річ,  їх дуже важливо писати. На зустрічі, про яку ми вже згадували – вечорі-пам’яті  Петра Обаля – була розмова про те,  що одна знана стрийська пані, яка жила самотньо, наприкінці  життя спалила  свої щоденники,  щоб вони не потрапили в чужі руки…  Я вважаю таке категорично  недопустимим. І щоденник, опублікований Вами, – яскравий цьому приклад. Скільки він містить унікальної інформації, скільки вражень!.. Як добре,  що він зберігся, як добре, що знайшлися меценати, що допомогли йому побачити світ!..  Якби ж побільше таких щоденників…

      – Цілком вірно!  Це вам  не  белетристика!..  Це, можна сказати – об’єктивна, але й емоційна історія. Людина пише те, що бачить і відчуває  сама. З собою вона не лицемірить.

Єдина заувага для читачів, що слово “пам’ятник” (у значенні – щоденник, записник, нотатник) вимовлялося у тридцятих-сорокових роках минулого століття з наголосом на останньому складі. На жаль, при друці ми  не передали  цей нюанс.

       – Що ж успіху Вам у книговидавничій справі,  бо книга завжди залишиться книгою, яку можна взяти в руки, погортати, перечитати… Вона не зникне і не розчиниться у часі. Вона збереже інформацію для майбутніх поколінь, передасть атмосферу минулого, вчитиме патріотизму, любові до рідного краю…  Успіху Вам в усіх Ваших благородних справах і здійснення Ваших планів та задумів.

– Дякую. Заходьте в нашу книгарню на майдані Ринок, і впевнений – ви знайдете тут багато цікавого!

                                                                   Розмову вела Галина ПУГА-ДАНИЛЬЦІВ.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*