
Таким є життєве кредо у житті й у роботі керівника Лисятицької дитячої школи мистецтв Петра ШАБАНА (на фото). Засновано заклад у серпні 1985 року, а пан Петро очолює ЛДШМ з травня 2018 року. Нині тут опановують ази мистецтва різних жанрів 268 учнів, а навчають їх 36 викладачів-професіоналів на семи відділах. Є філіали в селах Угерсько, Добряни, Нежухів, Вівня, П’ятничани.
Петро Шабан за фахом духовик-тромбоніст, а загалом мультимузикант, який співає і володіє багатьма інструментами, зокрема грає на сопілці, тромбоні, баритоні (мідний духовий музичний інструмент), гітарі. Учасник муніципального духового оркестру «Стрий», оркестру ім. Михайла Лазорищака при музичній школі О. Нижанківського. У свій час служив у воєнному оркестрі й називає це «як три консерваторії разом», тобто найкращим вишколом для музиканта.
«Нині робочі будні колективу ДШМ с. Лисятичі наповнені роботою, репетиціями, волонтерством, допомогою ближнім, всім, що пришвидшує нашу Перемогу», – зазначає Петро Шабан. Він розповідає, що війна для колективу була шоком, як і для всіх. Перший тиждень слідкували за перебігом подій, включилися в роботу онлайн і так проводили заняття. Тільки двоє учнів виїхали за кордон та згодом повернулися. Також двоє дітей з числа внутрішньо переміщених, які й зараз займаються в школі мистецтв на малюванні та по класу скрипки, долучилися до навчання у перші місяці війни.
Викладачі своїм обов’язком вважали не припиняти роботу, тому учбову програму виконували, всі уроки відпрацьовували. Окрім того, активно брали участь у творчих змаганнях різних рівнів. Понад сто запланованих конкурсів відбулося у навчальному 2021-2022 році та 48 у новому 2022-2023 році, в яких вихованці Лисятицької ДШМ успішно взяли участь. Зрозуміло, що усі конкурси проходять онлайн. Діти надсилають відео із записом свого виступу чи художні роботи. Розширилася географія фестивалів – це Польща, Чехія, Іспанія, Італія, Німеччина, Австрія, Канада, США.
Згадаємо кілька останніх перемог вихованців ЛДШМ: Всеукраїнський багатожанровий конкурс мистецтв (м. Київ), де Ростислав Людкевич і Григорій Лецюк здобули Першу премію (клас викладачки Катерини Меглієвої); Всеукраїнський конкурс мистецтв «Українська мрія» – І премія, фортепіано, дует Тетяни Каваців та Олесі Кикти (викладачка Віра Олексишин); Лауреатом ІІ ступеня у Міжнародному багатожанровому двотуровому благодійному конкурсі мистецтв міжнародного проекту Україна – Чехія стала Тетяна Білошапка (викладачка Ірина Снігур); Гран-прі Міжнародного фестивалю-конкурсу «Christmasin New York»/Європейська Молодіжна Ліга/Театр-студія «Обереги», ДШМ с. Лисятичі, керівник Леся Бароян за співпрацею з D-film UA; Київ – Лондон, 5.12.2022 р. Міжнародний конкурс «Євро Зима» (фортепіано, викл. В. Олексишин), Перші премії у Злати Великошич (на фото) і Вікторії Олійник.
Навчальна програма у Лисятицькій ДШМ зазнала кардинальних змін. До цього прийшли шляхом обговорення з колегами з інших шкіл мистецтв. «Ми відкинули все, що нам нав’язували роками. Звичайно, що світових класиків ми вивчаємо, але основний акцент робимо на українських композиторах. Маємо величезну плеяду талановитих митців. Візьміть тільки всесвітньо відому «Мелодію» Мирослава Скорика, яку сміливо можна поставити на рівні зі «Щедриком» Миколи Леонтовича. Враховуємо елемент національно-патріотичного виховання і бачимо, що діти до цього тягнуться», – зазначає Петро Шабан.
Були побоювання у керівника, чи наберуть нових вихованців після випуску у 2022 році, та вони не справдилися. Охочих займатися у школі мистецтв не бракує. Цьому дуже радіють викладачі й ще з більшою віддачею працюють на ниві виховання творчих особистостей.
Гордістю школи є театральний відділ, який очолює Леся Бароян. За словами пана Петра, це взірець викладача, який живе своєю роботою. У Лисятицькій ДШМ вона сумісник, бо основне місце праці у ВПУ-34, та упродовж багатьох років доїжджає в село та гуртує навколо себе талановитих дітей, які обожнюють Лесю Адамівну та розкривають себе на сцені у різних ролях. Найсвіжіша творча робота, в яку включився й отець Володимир, парох церкви святого Миколая, це запис різдвяного привітання у храмі.
Художній відділ очолює дипломант міжнародних конкурсів художнього мистецтва, член мистецького об’єднання «Стрий-КО» Юрій Палій. Другий рік поспіль роботи його вихованців прикрашають приміщення Стрийської міської ради у часі новорічно-різдвяних свят і постійно здобувають нагороди на конкурсах різних рівнів.
«У нас усі викладачі професіонали своєї справи. Пишаюся кожною і кожним. Вони вартують того, щоб про них окремо написати, про їхніх талановитих учнів. Це люди, які випромінюють світло, й діти це відчувають. Більше того, наші випускники обирають творчі професії й навіть повертаються до нас викладати, от як, наприклад, Віталій Загорбенський, викладач по класу вокалу і музично-теоретичних предметів, дипломант всеукраїнських та міжнародних конкурсів, провідний соліст Львівської національної опери ім. С. Крушельницької. Фортепіанний відділ просто неймовірний. Духовий відділ є у кожному філіалі й на сьогодні він найбільший з усіх дитячих мистецьких шкіл. Маємо чотири колективи зі званням Народного: оркестр українських народних інструментів, камерний хор «Академія», естрадно-джазовий оркестр зі званням Народного і зразковий дитячий хор», – розповідає П. Шабан.
Невід’ємною частиною викладацько-творчої роботи нині є волонтерство. Всі включилися у волонтерську роботу з перших днів війни. Плели маскувальні сітки. Були задіяні у штабі «Клаптик Надії» та інших пунктах допомоги бійцям і внутрішньо переміщеним особам. У с. Грабівці в «кравецькому батальйоні» шиють для бійців білизну, балаклави, «розгрузки», термобілизну. Напередодні Різдва у Лисятичах при церкві святого Миколая наліпили 1000 вареників на передову. А так постійно задіяні у зборі продуктів, необхідних речей. Діти не відставали від викладачів. Малювали картини, які передавали на аукціони чи благодійні ярмарки у волонтерські організації, а виручені кошти, звісно, йшли на потреби ЗСУ.
До слова, волонтерську роботу працівників культурної царини оцінили на рівні громади. Міський голова Олег Канівець відзначив грамотами Петра Шабана і його колег, директорів шкіл мистецтв Степана Целюха та Юрія Юника. Їхні колективи неодноразово організовували благодійні вуличні концерти, завжди з успіхом виступають на різних загальноміських заходах.
Після першого місяця війни Петро Шабан отримав від учня-випускника смс з проханням написати музику до слів, які вистраждав ректор Київської кредитно-фінансової академії Віктор Мельник. Назвав її пан Петро «Ти встанеш з попелу, Ірпінь». Таким чином утворився творчий тандем і пісня отримала путівку в життя.
Війна приносить багато горя. Найгірше – це втрата людей. «Загинув мій учень, випускник Лисятицької дитячої школи мистецтв Орест Барилюк з с. Пчани. Йому було усього 23 роки. Мріяв стати професійним музикантом. Вступив у музичне училище в Дрогобичі. Та за покликом душі пішов у АТО, а з початком повномасштабної війни був мобілізований. Служив у десантно-штурмовій бригаді. Хочемо з колективом встановити пам’ятну дошку в школі мистецтв, щоб увіковічити ім’я нашого захисника», – ділиться планами П. Шабан.
Мріє також після війни відкрити клас гітари, якого немає нині. Потенціал і можливості є, і батьки запитують, тому записано у перспективний план. А ще має бути переможна пісня. І ще одна, наразі нездійсненна мрія, придбати рояль, бо Лисятицька ДШМ єдина школа мистецтв на Стрийщині, яка не має цього музичного інструменту.
Нехай усі мрії збудуться якнайшвидше. Чекаємо нових успіхів вихованців Лисятицької дитячої школи мистецтв на конкурсах різних рівнів, а від Петра Шабана переможної пісні.
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply