
Сміливо так можна називати зовсім непросту школу. КЗ ЛОР «Підгірцівська спецшкола-інтернат», створена з метою соціальної допомоги і реабілітації дітей із вадами зору, складними вадами розвитку (фізичні та розумові), затримкою психічного розвитку. Цей навчальний заклад далеко відомий за межами Стрийської ОТГ. Таким він став завдяки згуртованому колективу педагогів і тих, хто щодня переступають поріг школи, бо вважають її своєю другою домівкою.
Що обумовило відкриття Підгірцівської школи-інтернату? У травні 1947 року в селі Підгірці в приміщенні палацу Бруніцьких було створено міжобласну спецшколу-інтернат для незрячих. Тут навчалися діти із усієї України. Першим директором був Самсон Іванович Чепірко. В 1955 році в спецшколі для сліпих дітей було відкрито два перших класи для слабозорих. У 1977 році – збудовано нове приміщення школи. Згодом освоєно територію навколо інтернату, закладено клумби троянд, висаджено алеї туй, створено спортивний майданчик.
Школа дуже активно розвивалася, відбулися суттєві зміни для учнів та для колективу інтернату. Зараз є всі умови для навчання і виховання дітей: більше 20 навчальних кабінетів, актовий зал, їдальня, спортивні зали, слюсарна майстерня, хатина-музей народознавства, кімната психологічного розвантаження, кабінет психолога тощо.
У приміщенні фойє школи побудовано капличку, де правляться Служби Божі. Класи, різні приміщення, вітальні, коридори прикрашені картинами, які намалювали учні школи, та декоративними виробами ручної роботи. Є і кутки спортивних звитяг учнів. На чільному місці розташований куток, де розміщені фото викладачів та колишніх учнів, які зараз захищають Україну.
Неможливо перелічити всіх, розповісти про ті міста, куди закинула доля учнів школи. Зараз це люди багатьох робітничих про- професій, а також є художники і митці, науковці і спортсмени. Педагогами школи створено книгу «Літопис шкільного життя», де зібрано матеріал про історію школи, фотографії, спогади педагогів, династії працівників школи, фотографії найвагоміших і найвизначніших подій в історії розвитку школи. В 2010 році школа-інтернат стала переможцем Всеукраїнського конкурсу на краще викладання фізичної культури в навчальних закладах. Випускниками школи є: Надія Савінська – учасниця Паралімпійських Ігор у Сіднеї, Орест Лазурко – заслужений економіст України, Ярослав Кулинич – доцент кафедри міжнародних відносин Львівського університету ім. І. Франка, поет Степан Підлужний та багато інших успішних випускників.
Зайшовши до холу школи, одразу відчуваєш, що тут працюють і навчаються рідні люди. Все зроблено дуже по-домашньому і з любов’ю.
Розповісти про школу люб’язно погодилася заступниця директора Леся Володимирівна Вовщук. Вона провела екскурсію рідним навчальним закладом і з гордістю розповіла про досягнення колективу і учнів школи.
У школі-інтернаті навчається 173 дитини, з них 20 – сироти, 24 дитини з інвалідністю, решта з порушенням зору. Є діти із синдромом Дауна, ДЦП, діти-аутисти. В школі висококваліфіковані викладачі, які професійно проводять корекційні заняття для таких дітей. Хлопчики й дівчатка приїхали із Стрийського та навколишніх районів. 60 дітей проживають на повному пансіоні з понеділка до п’ятниці.
Леся Володимирівна розповідає, що в інтернаті з 16 березня по 1 вересня 2022 року проживало 85 дітей ВПО. Це були сироти та діти, позбавлені батьківських прав із Великоберезківського мистецького ліцею та Очаківської школи-інтернату Миколаївської області. Весь колектив опікувався цими дітьми. Дуже допомогли волонтери із США, Великобританії, Німеччини, Польщі, Італії, Португалії. Співпрацюють з ЮНІСЕФ. Це були продукти харчування, засоби гігієни та одяг. Увесь час проводилося дистанційне навчання для усіх учнів.
«Ми активно працюємо над проектами, спрямованими на розвиток нашої школи. Основний напрямок – це проекти соціальні, національно-виховні, духовні. Один із останніх – «Я син землі, що Україною зоветься» спрямований на патріотичне виховання наших учнів. В капличці проводимо молитви на вервичці, одна із таких молитов транслювалася по 5 каналу телебачення на весь світ. Молитва – наша зброя», – зазначає Л. Вовщук.
Кожна дитина, кожен вихованець школи-інтернату чекає прийдешнього дива, відчуття того таємничого різдвяного свята. Охочих привітати вихованців із святом св. Миколая, Новим роком та Різдвом Христовим було багато. Леся Вовщук висловлює щиру подяку за допомогу і підтримку Братству Святого Миколая Львівської духовної семінарії Святого Духа, подарунки для дітей від Національної гвардії, Уляні Ратич, Андрію Гнатіву та Івану Пасічнику за фрукти, за подарунки від Мальтійської служби, БО «Благодійному фонду «Бути поруч», курсантам Академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного за допомогу.
Дякують о. Роману Стойко, парафіянам церкви св. Володимира і Ольги м. Стрия за маскувальну сітку для випускника інтернату, який зараз на передовій захищає рідну землю. Багато подарунків передали через волонтерів німецькі школярі.
«Волонтери із БО «CHARITABLE organization» «Bevar Ukraine» із Данії подарували потужний генератор, який дає змогу повноцінно працювати школі. Вони весь день провели в інтернаті, знайомилися з колективом і вихованцями, навіть разом були в укритті під час повітряної тривоги. Ми дякуємо усім-усім за підтримку, тепло і милосердя», – наголошує Леся Вовщук.
Директор школи Ярослав Петрович Сенько вже понад тридцять років успішно очолює непростий, але дружний колектив. Школа-інтернат за роки своєї праці має чим гордитися, перш за все – це колектив педагогів і учні зі своїми надбаннями, традиціями, успіхами в розвитку і навчанні дітей з особливими потребами. Тут люблять дітей, люблять Україну і впевнені в нашій Перемозі.
Ольга ПИЛИПІВ.
На фото: вихованці КЗ ЛОР «Підгірцівська спеціальна школа» під час заходу «Ми віримо Богу і в нашу перемогу!».
Leave a Reply