СІМ ПРОЕКТІВ СОЦІАЛЬНОГО ЦЕНТРУ «GО FRIENDS SAVE UA»

Три місяці, як у Стрию почав працювати соціальний центр «Go Friends Save UA», який опікується внутрішньо переміщеними особами. За цей час через центр пройшло понад 700 осіб. Близько трьом тисячам –  допомогли виїхати за кордон. Спілкуючись з людьми, його  керівник Євгеній МОЙСЕЄВ (на фото), аналізував потреби вимушених переселенців, згодом згенерував ряд проектів, які допомагають адаптуватися в нових умовах людям, що рятувалися від війни.

«Що ми маємо зараз? Іде війна. З одного боку, Україна втрачає своїх людей, ресурси, заводи. Українці втрачають рідних, будинки, все, що надбали упродовж багатьох років. Але життя триває. Держава заохочує до створення нових підприємств, занять сільським господарством. Чимало закордонних партнерів готові допомагати у різних сферах. Зараз час будувати і створювати інфраструктуру, щоб люди мали куди повертатися і чим займатися. Щоб поверталися ті, хто зараз за кордоном. Бо найцінніше в країні – це люди, –розмірковує Євгеній. – Більше сотні людей, які залишилася в Стрию, хочуть працювати. Так, ми почали задумуватися, як допомогти знайти роботу».

Проект перший – фермерство. Пошук землі й усього іншого, що необхідно для фермерства тривав близько місяця. І дав свої результати. Вже висадили 30 соток картоплі. Ще гектар землі обробили і мають час щось на ній посадити. Також знайшли ферму у с. Горішнє, яку за допомогою закордонних партнерів вирішили придбати. Поруч біля 6 га землі, яку беруть в оренду, а 1 га – купили й обробили та посадили голландську насіннєву картоплю. Кажуть, що восени планують зібрати 40 тонн цієї картоплі. Мають також від закордонних партнерів насіння моркви, капусти, перцю, буряка, огірків, помідорів, цибулі, квасолі.

На ферму закуплять 100 баранів двох м’ясних порід, які виростають до 150 кг. Частина, звісно, на харчування внутрішньо переміщених, решта – на реалізацію, кошти з якої спрямують на зарплату тих, хто працюватиме на фермі. А це 10 осіб – дві сім’ї з Дружківки. Поруч з фермою є будинок, в якому вони й будуть жити.

У планах – розведення курчат. Вже заручилися підтримкою керівництва  однієї  птахофабрики. Починатимуть зі ста бройлерів. Та для 170 осіб, які постійно нині проживають у центрі, на місяць йде 500 кг м’яса. Тому думають про  потребу чогось більш масштабнішого, щоб прогодувати таку кількість людей, а надлишок можна буде реалізовувати. Відповідно створюються робочі місця.

«Це своєрідний соціальний бізнес. Ми кажемо своїм партнерам: досить риби, риба є. Дайте нам вудочку і ми самі її добуватимемо. Тобто, ми не хочемо тільки споживати, що нам дають благодійники, ми хочемо дати можливість людям самим заробляти. Американські фермери погодилися допомагати на початковому етапі. Треба включатися в процес і вчитися самим на себе заробляти. Всі рішення з партнерами приймаємо колегіально і все під строгу звітність», – зазначає Євгеній.

Поруч з фермою є шість озер, які думають згодом зарибнити. Ще завезуть 20 корів на ферму. За словами волонтера – це найпотужніший і найвідповідальніший проект, який вдалося започаткувати за короткий термін в екстремальних умовах.

Проект другий – доставка піци під назвою «Тісто-терія». Його основна мета – створити робочі місця. Працюватимуть люди з Донецької області: менеджер, піцейола, два кур’єри. З цим проектом допомагають партнери з Іспанії. Вже розроблено бренд, сайт, запущено рекламу у соціальних мережах. Пектимуть у м. Стрию на вул. Людкевича, 5. Тут також можна буде придбати піцу і хліб та основне – це доставка піци.

Проект третій – допомога людям з інвалідністю. Серед вимушено переселених осіб є діти й дорослі з інвалідністю. Насамперед взялися допомагати дітям. Вже акумулювали кошти на три операції. Малих пацієнтів обстежили у Львові, щоб мати чітку картину, як можна допомогти. «П’ятирічний Богданчик з мамою приїхали в Стрий з Харкова. Тато підірвався на міні.  У хлопчика ДЦП і треба міняти шунт. Є ще десятирічний Дмитрик, він з багатодітної сім’ї. До речі, шосту дитинку його мама нещодавно народила в Стрию. У нього проблеми з ногою та вагою. Якщо вчасно не усунути кульгавість, він залишиться інвалідом. Третій хлопчик – Данило з 4-ою стадією сколіозу.  Йому дев’ять років. І є можливість відправити його на операцію до Німеччини. Якщо все вдасться, то будемо далі працювати у цьому напрямку. Зараз ще 10 осіб з інвалідністю живуть у центрі «Go Friends Save UA»,  – розповів Євгеній.

Проект четвертий – безкоштовні обіди для внутрішньо переселених у Стрию. Близько двох місяців щодня 150 людей отримують повноцінний обід біля офісу соціального центру  на вул. Людкевича, 5. Також формується і роздається гуманітарна допомога з предметів гігієни, одягу, дитячого харчування, інших необхідних речей.  До речі, на обід приходять не тільки мешканці центру, а й ті, хто проживає у гуртожитках ВПУ-8 та ВХПУ. Це люди з Маріуполя, Слов’янська, Авдіївки, Дружківки, Київської області. Допомога на продукти та гуманітарна допомога від закордонних партнерів та стриян.

Проект п’ятий – ІТ академія. «Ми продовжили наші мирні напрацювання в умовах війни й далі навчаємо дітей в нашій он-лайн академії. Маємо вже випускників у Стрию, які, до речі, працюють у ІТ сфері. Хочемо також продовжити традицію літнього ІТ табору, коли протягом 10 днів найкращі викладачі, потужні спікери працюють з дітьми та допомагають створювати власні стартапи. Шукаємо мальовниче місце в Карпатах, щоб провести його. Зазвичай, це було для дітей-сиріт. Зараз –  для ВПО. Маємо 60 дітей, які розділимо на три команди.  Це плануємо у серпні», – зазначив Євген Мойсеєв.

Проект шостий – соціальне житло. Його ідея належить бізнесмену, продюсеру з Києва Сергію Розвадовському. В Ужгороді за його сприяння вже втілюють в життя проект. На черзі Стрий. Це для родин, які втратили  свій дім чи квартиру і не планують повертатися у зруйноване місто чи село, де жили до війни. Квартири будуть передаватися у власність. Вже вибрали три сім’ї. Триває пошук земельних ділянок. Таке соціальне житло будують за німецькою технологією три місяці. Площа квартири – 30 квадратних  метрів.  За бажанням, родини можуть поселитися в Ужгороді, де добудовують квартири. І є кілька  готових у Києві.

Проект сьомий – основний – опіка над внутрішньо переміщеними особами. Днями з приміщення лікарні, де три місяці облаштували тимчасовий прихисток для людей у м. Стрию, соціальний центр  «Go Friends Save UA» переїздить у Моршин. Це своєрідне покращення умов. Іспанські партнери оплатили півроку проживання у приміщенні санаторію «Черемош»,  два корпуси на 250 осіб.

Ось так кияни тримають волонтерський фронт на наших теренах. На запитання, чи на довго? Відповідь однозначна – до перемоги.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото із соціальної мережі.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*