СПІВАНИК УКРАЇНСЬКОГО ВОЯКА

ВИКЛАДАЧ СТРИЙСЬКОЇ ДИТЯЧОЇ МУЗИЧНОЇ ШКОЛИ ім. О. НИЖАНКІВСЬКОГО МИХАЙЛО ЗОЛОТУХА ГОТУЄ НОВЕ ВИДАННЯ ДЛЯ ЗАХИСНИКІВ

 У 2019 році у Львові побачив світ Співаник українського вояка. Автор ідеї відомий історик Богдан Якимович, якого не стало у червні 2022 року. Упорядковували видання – кандидатка історичних наук Наталія Кобрин і доктор історичних наук Богдан Якимович. Книга продажу не підлягає, тому  розповсюджувалася безкоштовно серед наших захисників.

Олександра Німилович, доцент Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, членкиня Національної спілки композиторів України у своїй рецензії на видання пише: «У передмові упорядники співаника зауважили, що «Українська пісенна муза і справді впродовж багатьох століть не змовкала навіть у найважчі хвилини національного змагу… Ця книжка – неначе співана історія України від козацької доби до сучасности». Співаник увібрав скарби української пісні – народної і літературного походження з широкою панорамою національно-визвольних змагань. Продумана архітектоніка видання, органічна єдність проявляється у глибокому розкритті головної його мети – надихати піснею «сучасних спадкоємців національних військових традицій», усіх, хто підтримує українське військо, волонтерів, представників силових структур «у боротьбі зі споконвічним московським ворогом», додавати сили і мужності, гідності й патріотизму і потішати у рідкі миті перепочинку».

До речі, це вже друге видання співаника. Меценатами першого (наклад 200 прим.) і другого (наклад 200 прим.)  стали Тарас Крайник, Кредитна спілка «Вигода» (м. Стрий) та Іван Бабійчук. Завдяки волонтерам «одягнута у камуфляж» збірка, формату так званої захалявної книжки, одразу потрапила на фронт. Серед творів, представлених на сторінках патріотичного співаника, є три пісенні композиції стриянина, композитора, виконавця, педагога і продюсера Михайла Золотухи. Це пісні патріотичного змісту: «Вставай брате» на вірші Валентини Авраменко; балада, присвячена Степанові Бандері «Про Степана» на вірші Віктора Рафальського і пісня-плач у пам’ять про загиблих на Майдані «Я не повернусь…» до поезії Оксани Максимишин-Корабель.

Невеликий тираж  двох видань співаника не дає можливості його поширення по всьому периметру бойових дій і на сьогоднішньому етапі важливо, щоб віднайшлися патріоти і меценати, люди з глибоким почуттям віри в переможний шлях України, щоб здійснити перевидання чи можливо, створити новий. Бо пісня завжди була джерелом підтримки бойового духу, віри в перемогу.

Михайло Золотуха має неабиякий досвід у підготовці та виданні пісенників різного спрямування. У його доробку близько 20 видань, за якими вчаться співати і грати діти й дорослі по усій Україні. Маестро гостро відчуває духовні потреби  суспільства. Після  Революції Гідності й з початком війни видав збірку тематичних пісень «Мамо, я повернусь весною…», яка до речі, розійшлася миттєво у люди, й задумався над майбутнім співаником.

Війна спонукала до нової хвилі творчості на культурному фронті. Багаточисельні благодійні концерти на різних майданчиках не тільки дають змогу зібрати кошти для потреб захисників на фронті, а й стимулюють до урізноманітнення репертуару, написання нових пісень.

«Пісня, обпалена війною» – це ймовірна назва нового видання, за упорядкування якого взявся Михайло Золотуха. У його авторському арсеналі вже близько  50 пісень воєнної тематики. До нот, каже, треба обов’язково давати  гармонію гри на гітарі, щоб у хвилини спокою, чи в бліндажі під час відпочинку боєць міг взяти до рук інструмент і спробувати зіграти нову пісню. Так, думаючи про акорди, зможе на якийсь час «переключитися» від жахливої дійсності війни.

«Я мав розмову з міським голову Стрия Олегом Канівцем про майбутній співаник і отримав попередню згоду на те, що кошти на видання будуть. Є розуміння того, що інформаційний та культурний фронт не менш важливий, ніж бойовий. Сьогодні твориться нова героїчна сторінка української історії, переспівуються відомі народні пісні, формується новий внесок у фольклорну скарбницю народу. Якщо війна закінчиться, поки працюю над співаником) дай то Боже),  додамо переможні пісні й скоригуємо зміст так, щоб пісні воєнної доби все одно знали та виконували, бо це вже частина нашої історії», – поділився своїми думками Михайло Золотуха.

Попереду копітка робота. Пан Михайло налаштований серйозно створити видання, яке буде українським захисникам запалювати іскорку в серцях і утверджувати перемогу України!

                                                                                 Наталія КАРПЕНКОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*