
І ЧУЖОМУ НАУЧАЙТЕСЬ, Й СВОГО НЕ ЦУРАЙТЕСЬ
Уже другий рік в Україні триває кровопролитна війна, розпочата «старшим братом» — московією проти миролюбного українського народу. Немає в Україні такої людини, яка не запитувала б себе: «Чому?», «За що?». На це запитання не можна дати однозначну відповідь. Причин для пояснення цього є багато. Однією з головних причин я вважаю незнання українцями як своєї історії, так й історії московської імперії. Вважаю, що половина українців знайома з історією нашої держави, то другу половину, на сході України, історія України не цікавила. Останні дотримувалися принципу «какая разніца», «а нам всьо равно» і т. п. Звичайно, історія московії та московитів їх зовсім не цікавила.
Досвід минулого року означає, що культура є значно більшою рушійною силою історії, ніж це допускає більшість реально політичних пояснень світової політики. На жаль, серед керівників Української держави, починаючи з 1991 року, не знайшлось політичного діяча типу Черчілля, який вважав, що культура — це така частина держави, на яку треба виділяти значні кошти, а не фінансувати за залишковим принципом. Керівники України забули, що на початку було Слово, яке формує свідомість населення. З цим словом ми повернемось до самих себе і нарешті повнокровно з’явимось на культурній мапі світу.
Московія, починаючи з перших царів, вела політику наступу на територію своїх сусідів, загарбувала її, винищуючи корінне населення. Особливого розмаху ця політика загарбників набула з часів Петра І, а потім Катерини ІІ. Вони з особливою люттю розправлялись з провідниками України. Згадаймо, як Петро І воював з Мазепою, знищив Батурин та батуринців, заборонив в Україні навіть згадувати про цього гетьмана, а московська церква проголошувала йому анафему аж до 1917 року. А як ув’язнили і десятиліттями тримали в кам’яному мішку фортеці гетьмана Калнишевського.
А цей «собіратєль зємєль» намагався зберегти маску поклонника Європі. Ще далі від нього пішла інша цариця московитів – Катерина ІІ, яка вивчала праці західноєвропейських філософів ХVІІІ ст. Ж. Руссо, Д. Дідро, Вольтера. І не тільки вивчала, а заводила з ними дружбу. Московська імперія не була тупою. Вона добре знала, чим зміцнювати основи самодержавства: вивчати книги, використовувати їх думки для пропаганди. Найперше купувати чужі уми, переманювати талановитих іновірців, зросійщувати їх, а непокірних просто знищувати.
Так, Катерина ІІ викупила бібліотеку Д. Дідро за значні кошти, ще й зробила Дідро бібліотекарем, надіславши філософу зарплатню відразу за кілька років наперед. Крім того, вона милостиво залишала бібліотеку письменника в Парижі до його смерті з правом письменника користуватись книгами. До речі, ця бібліотека для Дідро була найвищою цінністю і розлучився з нею письменник тільки для того, щоб його єдина донька змогла отримати посаг і вийти заміж.
Ця ж Катерина ІІ знищила Запорізьку Січ, узаконила кріпацтво на Україні, підкорила Крим. І путінці 21 століття репетують, що «Крим наш», відібравши його в України. А сталінсько-жуківські опричники винищили корінний народ Криму – татар. Та й продовжують це робити зараз. Де їм знати, що письменник Cумароков наголошував, що Севастополь збудований з каміння, взятого з руїн Херсонеса: «Севастополь всем до последнего камушка должен древнему Херсонесу». А теперішні недоімперці повторюють, як мантру, «Севастополь – русскій город, город русскіх моряков».
Траплялося, що і на московських болотах з’являлися люди з європейським мисленням. Відомий літератор і філософ Пйотр Чаадаєв у своїх працях «Твори і листи» стверджував власну, але беззаперечну істину: «Настав час, коли незнання Московщини загрожує європейській безпеці. Європейці мусять зрештою зрозуміти основну причину, що спонукає цю величезну імперію виходити за свої межі і нападати на інші народи.
Московщина — це окремий ворожий європейським ідеям світ. Світ азійських кочівників, які не знають іншого шляху, крім загарбання і поневолення народів».
За це очільники імперії оголосили його божевільним, де й тримали його до кінця життя. Так само жорстоко царат розправився з поетом Рилєєвим, який більшість своїх творів назвав іменами українських діячів, борців за свободу України, наприклад, «Войнаровський», «Мазепа», «Наливайко», «Богдан Хмельницький». Спробуйте знайти в Україні вулицю, яка б називалася іменем Рилєєва. А вулиць Пушкіна, який прославляв жорстокого царя Петра І — хоч греблю гати. Більшого українофіла, як Рилєєв, серед російських письменників не було і, мабуть, уже й не буде… Таких прикладів можна навести небагато.
Немало мандрівників з Європи побували в московії та Україні й вивчали побут, стиль життя місцевих мешканців. Найвідоміший з них мандрівник з Франції маркіз, інженер де Боплан, який видав книжку з власноруч намальованими мапами. Зокрема, він відзначив разючу відмінність між життям селян в Україні та московії. Вона полягала в тому, що в селах України були школи, майже всі мешканці вміли читати й писати, навіть жінки. У хатах і на подвір’ях було чисто, охайно. Вони були обсаджені квітами, а в московії — повна протилежність. Селяни не знали грамоти. Навіть імениті, багаті люди були повністю безграмотні, а на важливих документах замість підпису ставили хрестик.
Відвідав Україну й московію Едвард Даніель Кларк (1769-1822 р.р.), який був професором мінералогії Кембриджського університету, почесним членом Пруської академії наук. Дуже захоплювався подорожами. У жовтні 1800 року він повідомляє матері з Одеси: «В жадній країні не бачив стільки несправедливості, жорстокості, грабіжництва, грубості й варварства, як у Росії. Поспішаю залишити цю країну, бо при владі перебуває дурень чи безумець. Краще жити в нашій в’язниці, ніж у Росії».
З тих пір минуло більше двохсот років, але в росії майже нічого не змінилося. Хіба що вказані вище негативні риси ще більше спотворились, мутували і дійшли до повного абсурду.
Після більшовицького перевороту в жовтні 1917 року в росії майже нічого не змінилося, хіба в гіршу сторону. Наочним прикладом демонічного сприйняття Добра і Зла може засвідчувати лист, направлений Лєніним в 1921 р. своєму міністру закордонних справ: «Неправда і переконлива брехня служила для революціонера не тільки ознаками його інтелектуальної переваги, але й стимулами до розширення революційних ідей. Це — головне. Все, що поглиблює та розширює нашу ідеологічну мету, стає істиною, а все, що перешкоджає їх здійсненню — брехнею».
Зверніть увагу: яке демонічне сприйняття Добра і Зла! Про це писав А. В. Трєхлєбов у книзі «Кощуни Фініста». Цими вказівками лєніна путінські посіпаки особливо ревно послуговуються й тепер, коли вони розв’язали московсько-українську загарбницьку війну. Вивчивши добре ментальність українців, які легко сприймають нав’язані їм міфи, довіряють навіть незнайомим людям, часто розсварюються навіть через дрібниці, заздрять один одному, порожні обіцянки сприймають за чисту монету, московська пропаганда по повній програмі використовує це у власних цілях.
Чого варті такі міфологеми: росія — колиска трьох братніх народів (російського, українського, білоруського), а в останні роки: українці та росіяни — «адіннарот». Щоб це підтвердити, за роки совєцької влади була задіяна ціла армія псевдоакадеміків, які мали довести тезу «адіннарот», «адінязик». І почались досліди таких псевдовчених з українською мовою: «наближали» лексику до московської мови, «удосконалювали» граматику, правопис, боролись з буквою українського алфавіту «ї». Особливо муляв їм око словник української мови Бориса Грінченка. Його не перевидавали, побачити його можна було хіба в центральних бібліотеках. Все це робилося для того, щоб українці не мали змоги побачити всю красу та глибину українського слова. Ніхто не міг ні оцінити словник Б. Грінченка, ні придбати його для власного користування.
Другою тезою, що мала зміцнити й укріпити російську федерацію, була мантра-заклинання «Вєлікая Отечественная вайна», яку путінські пахолки роздули до неймовірних розмірів. З дитячих літ пам’ятаю, як ще в 50-ті і на початку 60-их років по місті Стрию безногі каліки пересувались на підставках з 4-ох коліщат, обдерті, голодні і нетверезі. Ось так керівники «другої армії світу» дбали про своїх захисників.
Проте з 1965 року ситуація змінилась кардинально. По селах і містах наліпили повно пам’ятників «асвабадітелям», які ще подекуди в глибинці муляють око. Серед місцевого населення знаходяться такі, що кажуть: «Навіщо викидати ці пам’ятники, кому вони заважають?». Буває, що раби звикають до своїх ланцюгів і думки про свободу кудись щезли.
Після 1965 року підвищуються пенсії учасникам війни та їх сім’ям, забезпечують їх житлом, а ті, що були солдатами — стають полковниками або й генералами. Проте учасники УПА, які воювали проти срср, всі були знищені, а їх родини запроторені в тюрми чи в сибірські концтабори. Про гідне соціальне забезпечення годі було й говорити, бо вони «врагі народа». В «незалежній» Україні траплялися й курйози. В м. Рівне жив колишній енкаведист майор Борис Стєкляр, який організовував розшук і ліквідацію головного пропагандиста УПА, художника Ніла Хасевича. Цей майор ще й отримував медалі в часи незалежності України від обласного управління СБУ в Рівненській області. Не забуваймо це: адже це непоодинокий приклад!
Путінсько-геббелівські пропагандисти з тих пір співають «осанну» пабєдітєлям срср над гітлерівською Німеччиною, пудрять мізки «насєлєнію» РФ. Не всі знають, що під час Курської битви союзники висадились на Сіцілію і розпочали Італійську кампанію, не дозволивши Гітлеру перекинути резерви в росію. І вже в 1943 році союзники змусили Італію вийти з війни. Авіація союзників методично знищувала промисловість та інфраструктуру Німеччини, змусивши її утримувати повітряний флот в Європі, а страх перед висадкою союзників зв’язував могутні сухопутні сили.
3 листопада 1943 року до американської допомоги по ленд-лізу був підключений срср, який дістав допомоги на 11 млрд. тодішніх доларів, 18 тисяч літаків і більше 11 тисяч танків, 44 тисячі джипів. Жуков сказав про допомогу союзників: «Дістали 350 тисяч автомашин та яких машин! У нас не було вибухівки, пороху. Не було чим заряджати гвинтівки і патрони».
Таким чином, саме союзники врятували срср від розгрому. Другий фронт англійці з французами відкрили 3 вересня 1939 року, оголосивши війну Німеччині. «Якщо б не США, нацисти стерли б росію з лиця землі», — заявив американський експерт.
А тепер РФ приписує всю перемогу винятково собі, наплювавши на союзників, на розбомблену та зруйновану Україну. А хто посилав мільйони українців беззбройних, неодягнутих, «забезпечивши» однією гвинтівкою на двох-трьох бійців. Путінські брехачі воліють про це не згадувати багато літ!
Православна церква стала філією путінських федералів. І тут брехливі пропагандисти показали своє обличчя у війні з 2022 р. Досвід показав, що культура є значно більшою рушійною силою історії, ніж це допускає більшість політичних пояснень світової (культури) політики. У випадку війни росії проти України (яка також є війною проти європейського порядку після холодної війни та проти політичної культури Заходу) культурним рушієм є фальшива історична теорія, згідно з якою москва є єдиною спадкоємицею хрещення східних слов’ян у 988 році — що насправді відбулося під Києвом. Незважаючи на складнощі демографічної історії східних слов’ян, цей російський наратив (згідно з яким українці є «меншими братами» великоросійського гегемона або, в гіршому разі, взагалі не є жодною нацією) — просто фальшивий з історичної точки зору. Але ця фальшива історична лінія лежала в основі імперіалізму московського князя ХV століття Івана Великого, відомого як «собіратель земель русскіх», і вона продовжувала підтримувати багатовікову експансію росії. Вона збереглася навіть у пізній радянський період: так, у 1988 році радянський режим Міхаіла Горбачова витратив на ремонт російських православних церков під час підготовки до тогорічного святкуваня тисячоліття, яке повністю викреслило українців з історії східнослов’янського християнства, що почалося в 988 році. І путін, як правонаслідник срср, назвав розпад радянського союзу найбільшою геополітичною катастрофою ХХ століття, із задоволенням використовує цю фальшиву історіографію, щоб легітимізувати свою рішучість знищити Україну як незалежну державу і відновити російську імперію. Великим символом цього є поставлений путіним 2016 року в центрі москви 17-метровий пам’ятник київському князю Володимиру, який, власне, навернув східних слов’ян до християнства в 988 році. До речі, бронзова постать князя Володимира висотою 4,5 метра у мантії з хрестом і великокнязівською шапкою в руках височить на 16-метровому постаменті у столиці Києві (на фото). Навіть попередня більшовицька влада не сумнівалася в його історичній цінності й гадки не мала його знести.
Тільки демонічна влада путінського режиму намагалась його знищити бомбами, ракетами й захопити столицю України. Але не так сталось, як гадалось. Бо нас у бій благословляє Господня сила й веде могутній дух Мазепи.
Марія ЦЕСЛІВ-РІШКО.