«СТРИЙ-ОРГАНІК-ФЕСТ» – ЛІТО ПЕРЕМОГ

26-28 серпня на майдані Ринок у Стрию пройшов XV великий традиційний Карпатський ярмарок «СТРИЙ-ОРГАНІК-ФЕСТ» – ЛІТО ПЕРЕМОГ. Його девіз «Свій до свого по своє!» залишився незмінним та головною ідеєю був збір коштів Фондом громад «Рідня» на підтримку Стрийської територіальної оборони, яка сьогодні на передовій. Та збір пожертв для проєктів громад, які працюють на перемогу України.

Додатковою мотивацією для учасників та жертводавців було те, що Фонд громад «Рідня» подвоював суму зібраних коштів ГО, а Стрийська міська рада має додати гривню на кожну зібрану Фондом громад «Рідня» для Стрийської територіальної оборони з метою придбання екскаватора, щоб наші захисники мали змогу будувати укріплення у фронтовій зоні.

Попри неоднозначні думки: варто чи ні у воєнний час проводити масові зібрання людей та святкувати – ярмарок відбувся. Окрім місцевих крамарів, приїхали гості із Закарпаття, Дрогобича, навколишніх сіл, з радістю його відвідували численні нові мешканці Стрия з категорії вимушено переміщених осіб.

Кожен день мав свою культурну програму та слоган, під яким проходив ярмарок. П’ятниця, 26 серпня – день Перемог ЗСУ. Відбувалася виставка продаж сільськогосподарської й еко-продукції та різні майстер-класи, благодійні виставки-продаж.

Субота, 27 серпня – день Перемог наших громад.   Офіційне відкриття із зірковим дуетом – Левком Дурко та Аелітою. Творчий тандем презентував нову пісню про перемогу України з промовистою назвою «Вона не вмерла».

Пройшли виступи місцевих талантів, презентації проектів – учасників програми ФГ «Рідня», програми «Добрий господар», Проекту «Стрийський Ясь», «Стрий –  місто музеїв», «Мистецька толока». Усі виступи й презентації супроводжувалися збором коштів для Стрийської ТрО.

У цей день ярмарок відвідав голова Львівської ОВА Максим Козицький у супроводі міського голови Стрия Олега Канівця та польських делегацій з міст Закопане і Новий Сонч.

Вперше в Стрию громада побачила «Форум-театр». Що це за театральна адвокація для розвитку громади, розповіла моя колега Ольга Пилипів, яка безпосередньо брала участь у дійстві.

Ольга ПИЛИПІВ: «Методика проведення форум-театрів була розроблена Августо Боалем (Бразилія) в 60 -х роках минулого століття. За ці роки вона довела свою ефективність і отримала широке поширення у всьому світі під назвою «Театр пригноблених». Інтерактивні заняття з методики форум-театру дозволяють учасникам на кілька годин опинитися на  місці людини, яка потрапила в проблемну ситуацію, в ігровій формі побачити, як реагує на нього оточення, і не тільки, запропонувати і обговорити можливі моделі поведінки різних людей, залучених у проблему, але і програти їх.  Форум-театр –  це театр на площі. Його мета –  опанувати  навички, які сприятимуть захисту своїх прав, адаптуватися, розвинути творчі здібності, лідерські якості, попрацювати з конфліктами, коректувати страхи за допомогою арт-терапевтичних методів, сприяти формуванню нових соціальних норм у своїх громадах.

У Стрию заняття проводила активна громадська діячка, киянка, експерт і тренерка з гендерних питань, прав людини, комунікаційних і театральних технологій Лілія Гук. З 2016 року працює в проєктах ВБО «Конвіктус Україна».

А також  тренерка психологічних тренінгів, викладачка Луцького коледжу Галина Єрко. На тренінг  «Театральна адвокація для розвитку громади» зібралося близько 15 осіб різного віку, статі  і поглядів. Тут було четверо молодих студентів із Харкова,  Дніра, дві жінки з Ізюма і Харкова, кілька учасників із Стрия і навколишніх сіл.

Усі сіли в коло! Чому саме коло? Бо саме в колі всі учасники почуваються рівними і добре бачили один одного.  Сформували  три групи і в кожного  була якась конфліктна ситуація, наприклад, залежність від соціальних мереж, булінг в школі, поведінка на вулиці. Учасники демонстрували три  міні-сценки на ці теми. Кожна людина мала зрозуміти: хто антагоніст, а хто протагоніст (жертва).

Форум-театр підіймає важливі проблеми в суспільстві, закликає обговорювати кризові ситуації, «спостерігати себе зі сторони». Висновок для учасників зрозумілий, форум-театр – це метод діалогу і мобілізації активності громади у час війни».

Неділя, 28 серпня – день Перемог наших Героїв-стриян. Попри Храмовий празник та День міста Стрия, цей день у громаді був оповитий журбою та трауром. Ми прощалися із загиблим Захисником, якому саме 28 серпня мало виповнитися усього 24 роки – Владиславом Паленичкою та зустрічали навколішках ще одного Героя – Романа Сунака, похорон якого відбувся наступного дня. Тож ярмарок проходив у форматі благодійного збору коштів та реалізації патріотичних сувенірів, іншої продукції.

Працювала на майдані Ринок і ГО «Мистецька толока» (голова Зоряна Кіндратишин). Гості ярмарку мали можливість   придбати книги від стрийських письменників та поспілкуватись із більшістю авторів: Марією Пак, Теодорою Савчинською-Латик, Марією Звіришин, Любовью Пікас, Василем Пасемківим, Тарасом Сорочаком, Лесею Павлів, Зоряною Кіндратишин, Олеляном Заревичем, Галиною Кавкою, Ізоліною Франків.

Враженнями від виступу на «Стрий Органік Фест» дитячого творчого колективу «Місіонери» поділилася Анастасія-Марія ОНИСЬКІВ: «Дякую Господу Богу за те, що ми мали можливість виступити на «Стрий Органік Фест», метою якого був збір коштів на потреби ЗСУ. Також вдячні всім, хто допомагав нам, а також організаторам фестивалю та керівнику творчого об’єднання «Наш світ» Тарасу Мільчаковському за запрошення.

Дитячий творчий колектив спільноти «Місіонери» був створений 8 червня цього року за ініціативи пароха с. Підгірці о. Богдана Дмитріва та батьків талановитих діточок, а вже через тиждень у храмовий празник на свято Трійці колектив мав деб’ютний виступ перед Святою Літургією.

Протягом місяця діти наполегливо вивчали пісні та церковні наспіви і в кінці липня вже самостійно заспівали Службу Божу. Це дуже талановиті та ініціативні діти, які ростуть справжніми патріотами: саме їм належала ідея фінансової допомоги ЗСУ. Вони продавали вироблені власноруч пряники та ангелики, а також овочі на фрукти.

7 серпня разом з батьками організували благодійний ярмарок продажу домашньої випічки «Мій внесок у допомогу ЗСУ» Всі зароблені кошти (понад 12 тисяч гривень) було перераховано у Фонд Сергія Притули. Тож  наш виступ у Стрию 27 серпня був своєрідним підсумком діяльності дитячого творчого колективу «Місіонери», а водночас стартом до нових творчих досягнень!».

Чекаємо усі нових стартів, фестивалів, концертів після ПЕРЕМОГИ. Наразі не забуваймо, що війна триває і маємо забезпечувати надійний тил нашим захисникам.

З нагоди Дня Незалежності України міський голова Стрия під час святкової сесії нагородив відзнакою за роботу на волонтерському фронті засновника та ідейного натхненника «Стрий-Органік-Фест» Петра Маковського. З ім’ям  пана Петра асоціюється багато починань на наших теренах, задаймо тільки КС «Вигода» та БФ «Фонд Рідня», Товариство «Просвіта». Він разом з командою однодумців підтримує та допомагає багатьом ініціативним громадам, започаткував підтримку проектам, постійно працює на залучення нових креативних ідей. І цьогорічний воєнний ярмарок – це теж його титанічна праця й велика відповідальність перед громадою.

Під час проведення «Стрий Органік Фесту» 27-28 серпня вдалося зібрати кошти  на екскаватор 25 000 грн, плюс 25 000 грн від фонду «Рідня». Отже,  50 000 грн. На Алею Героїв ГО «Майдан Стрийщини» зібрав 50 000 грн плюс від ФГ “Рідня” 50 000 грн.  ГО “Творча спілка людей” на виготовлення сувенірів для воїнів – 10 000 грн плюс ФГ “Рідня” 10 000 грн. ГО “АРР “Перспектива Стрийщини” на фільм “Волонтери – Герої України” – 50 000 грн плюс 50 000 грн від фонду «Рідня». ГО “Мистецька толока”  на видавництво поетичної збірки –  20 000 грн плюс  20 000 грн від  ФГ «Рідня».

Разом переможемо!

                                                                           Наталія КАРПЕНКОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*