
У журналістиці є таке поняття як інформаційний привід. Це подія, що має значення для соціального, політичного, економічного, культурного життя громади, може зацікавити читача й стати предметом громадського обговорення. Дослідити тему цікаву для мандрівників мене спонукала інформація, на яку випадково натрапила на сайті однієї Львівської туристичної фірми про екскурсію в м. Стрию. Звісно ж, зацікавилася. Тур вихідного дня передбачав, окрім неї, дегустацію сирів неподалік міста та поїздку ще у дві локації в напрямку м. Сколе.
Ось як описують екскурсію Стриєм у путівнику туристичної агенції: «Запрошуємо на театралізоване дійство у місті, де проживав король Польщі, де був ув’язнений Іван Франко, де ходив вулицями найвідоміший мандрівник Європи 20-го ст., де був один з найбільших військових аеродромів України, де жив і навчався найвідоміший націоналіст України, творив найплідніший архітектор Галичини, де співались найвідоміші джазові шлягери і писались неймовірні картини, де живуть чемпіони світу та Європи (шахи, бокс, танці, карате, автомодельний спорт), де підняли вперше в Україні національний прапор! Під час екскурсії вас зустріне середньовічний князь, ви зможете викувати монету з гербом міста у балакучого коваля, ви ознайомитесь з побутом середньовіччя та сучасністю історичного королівського Стрия».
Звісно, я не могла пропустити нагоду в такий спосіб прогулятися рідним містом, тим більше цікавість аж розпирала. Погодьтеся, реклама, де називають твоє місто королівським, спрацьовує на всі сто. Я здогадувалася, хто буде проводити екскурсію в образі середньовічного князя, тому те, що це буде колоритно, весело і незабутньо, сумнівів не мала. То ж без вагань забронювала тур.
У призначений день (неділя) і час 9.30 год. прибула на місце зустрічі з туристами, які приїхали зі Львова. До слова, в групі були не тільки львів’яни, а й багато тих, хто нині вимушено проживає на наших теренах через війну. Саме звідси, з заправки ОККО на вул. Болехівській, 2, і мала стартувати екскурсія. Не забарився і наш гід.
До юрби туристів підійшов вже одягнутий у костюм князя, відомий стриянин, автор ідеї фільму «Стрий. Легенда» і багатьох інших проектів Юрій Комарницький. Якщо я не здивувалася, то, побачивши мене, Юрій був трохи спантеличений. Ми обмінятися привітаннями і князь-екскурсовод приступив до роботи.
На місці АЗС колись був Стрийський замок, оборонні мури – про це та перші згадки про місто з демонстрацією листівки із зображенням фортифікаційної споруди і почав розповідати Юрій. Далі туристів провів повз колишню лазню до розвалин синагоги. Це була друга локація. Тут також продемонстрував листівку із зображенням іудейської святині та багато жартував про єврейську підприємливість.
Відтак вулицею Міхновського провів до вул. Івана Павла ІІ та, зупинившись на перехресті, кілька слів розповів про Кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці й вивів на майдан Ринок. Тут і була наступна зупинка, яка супроводжувалася розповіддю про знакове місце для стриян у всі часи. Далі маршрут проліг до римо-католицького костьолу і продовжився бічною вулицею до школи № 1 і Народного дому. Завершилася екскурсія біля пам’ятника Степану Бандері.
З досвіду мандрівника знаю, що у кожній групі завжди знайдеться людна, яка обізнана більш-менш в історії й задає чимало запитань. Була і в нашій групі така жінка. Окрім цього, вона в дитинстві жила в Стрию й, згадуючи те, що залишилося в пам’яті, «засипала» запитаннями гіда-князя. Рятувало Юрія тільки те, що він корінний стриянин, виріс неподалік майдану Ринок, і природна харизма та жарти. Обіцяного карбування монет не було. Та година часу, відведеного на прогулянку містом, проминула швидко, отже було цікаво.
У кінцевому результаті гості нашого міста залишилися задоволеними. Львівська екскурсоводка вже в автобусі продовжила розповідь про Стрий. Говорила про те, що не сказав і не показав Юрій. «Стрий — місто, у яке варто повертатися. Особливо весною, коли цвістимуть магнолії», — сказала на завершення вона.
Протягом усієї мандрівки мене не полишало відчуття, що не те показав і розказав князь-екскурсовод. Гнітила думка, що люди, які вперше приїхали у наше місто, бачили тільки старий квартал навколо майдану Ринок, не спробували смачної кави, не придбали сувеніра на згадку, не сфотографувалися біля знаку «Я люблю Стрий» та… Зрештою, багато чого справді цікавого і знакового для міста можна показувати туристам. Звісно, години часу дуже мало та в інших містах це роблять, зацікавлюють най-най- кращим.
Мудрі люди кажуть, коли є проблема, її треба проговорити, обміркувати, виокремити «за» і «проти». Давайте умовно розділимо сторінку на дві частини і в першій напишемо все добре, а в іншій, що потрібно змінити.
Отже, те, що Стрий став об’єктом для відвідин мандрівників відомої львівської турагенції – це добре. Те, що історія нашого міста має багато цікавих фактів, будівель, особистостей, знакових подій – супер. Гарна ідея проведення екскурсії в театралізованій манері.
Що потрібно покращити? Змінити маршрут екскурсії. Було б добре розпочинати її з майдану Незалежності, місця, яке стало знаковим для Стрия. Розказати про єдиний в Україні пам’ятник «Будителям», поруч єдиний на Львівщині музей футбольної команди, алея, яка веде до воріт міста – залізничного вокзалу, будівля колишньої поліклініки та палац «Марисі». Пройти далі кілька хвилин і будівля міської ради, над якою вперше в радянській Україні встановили синьо-жовтий прапор, ліворуч на вул. Олесницького перший в Україні меморіал Героям та краєзнавчий музей. Ще кілька хвилин і туристи оглядали б Народний дім та римо-католицький костьол. І завершення на патріотичній ноті біля пам’ятника Степану Бандері, який, до речі, також вперше в незалежній Україні встановили у Стрию.
Зрештою, це моя суб’єктивна думка. Тоді б туристи змогли зробити собі багато гарних світлин, дорогою скуштувати каву, біля Народного дому в Туристично-інформаційному центрі придбати сувеніри на згадку і все ж викарбувати монету. Бо екскурсія — це враження. Чому люди мандрують? Бо хочуть дізнатися щось нове, побачити цікаві місця, залишити спомин про поїздку в маленьких дрібничках та світлинах.
Я не знаю, що будуть переповідати знайомим про відвідини Стрия. Хіба що про колоритного, веселого гіда у костюмі середньовічного князя, розвалену синагогу та красивий Народний дім. За моїми спостереженнями, фотографувалися хіба біля костьолу й пам’ятника С. Бандері. Й порівнюючи інші локації, які відвідувала група в цей день, на жаль, Стрий був найслабшою ланкою.
Зараз війна й більшість, можливо, засуджує тих, хто мандрує, та туристична галузь потерпає від бойових дій як усі. Й саме війна спонукала агенції розвивати внутрішній туризм. Саме зараз тисячі людей зі сходу вперше приїхали до нашого краю та на власні очі можуть побачити його красу, зануритися у національний колорит і надихнутися бажанням вивчати мову й любити Україну різну та єдину.
Стрий, на жаль, пасе задніх. Туристичний напрямок не розвивається. А є ж потенціал і бажання. Музейники розробили чимало маршрутів, силами громадських активістів і меценатів видавалися путівники, буклети про місто. Є гарні подарункові листівки зі стародавніми й сучасними зображеннями. Фотольбоми та брендовані сувеніри.
Як все це поєднати, щоб в кінцевому результаті на запитання: чи Стрий туристичний? — можна було б однозначно відповісти – так. І додати: ви що не були в Стрию? Тоді вам до нас!.. Наразі, не маю відповіді.
Респект Юрію Комарницькому за ідею театралізованої екскурсії та спроби закласти фундамент у туристичній сфері. Подяка директорові ТІЦ «Стрий» Олександру Сікорі, який не втомлюється з проектом «Стрийський вернісаж» робити промоуцію місту далеко за його межами та на просторах всесвітньої павутини. Директор Народного дому Олександр Ілечко проводить також екскурсії для однієї трускавецької турагенції, маршрут якої пролягає через Стрий із зупинкою біля римо-католицького костьолу, розповідаючи все про створення та існування нашої головної туристичної принади.
Так хочеться, щоб рідне місто було туристично привабливим у всі пори року. Наразі, чекаємо перемоги і весни, коли зацвітуть магнолії та мандрівники частіше цікавитимуться Стриєм – містом на березі швидкоплинної річки зі своїм особливим галицьким шармом.
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply