
СТЕПАН ЦЕЛЮХ ПРО 55-річчя ДАШАВСЬКОЇ МУЗИЧНОЇ ШКОЛИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ХОРУ “КАМЕНЯР”
За правилами професійної етики журналістові не рекомендують висловлювати своє відношення у статті до респондента. Та ставлюся з великим пієтетом до свого співрозмовника і впевнена, чимало наших читачів знають і поважають митця, який навчає і надихає, духовно возвеличує та пропагує культуру хорового співу. Мій співрозмовник Заслужений діяч мистецтв України, голова асоціації диригентів і регентів Стрийщини «Камертон», засновник і диригент муніципального хору «Каменяр», директор Дашавської ДШМ ім. Ф. Колесси Степан ЦЕЛЮХ.
– Степане Андрійовичу, цьогоріч виповнюється 55 років Дашавській музичній школа ім. Ф. Колесси, яку Ви очолюєте 32 роки і випускником якої були у свій час. Як в умовах війни працюється?
– Рішення про відкриття музичної школи в Дашаві підписано 14 жовтня 1968 року. Сьогодні дитяча музична школа має не тільки багате минуле, творче сучасне, а й широкі перспективи розвитку в майбутньому. Бажання бачити рідну школу успішною надихає викладачів та учнів творити і діяти. Педагогічний колектив головним завданням ставить перед собою не лише навчити, а й відкрити в учнях іскорку таланту, духовності й доброти. Гордий з того, що очолюю заклад, де працює талановитий колектив і навчаються обдаровані діти. Музична школа стала для нас рідною оселею, де перебуває дух доброго, вічного, де виховуються наші українські дітки, де панує її величність музика.
Пишаємося нашими випускниками. У нас в школі у фойє є своєрідна галерея портретів тих, хто закінчив її й далі своє життя пов’язав з музикою, мистецтвом. Це Осип Федоришин – директор інституту мистецтв національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, Василь Ониськів – начальник оркестрової служби південного оперативного командування, Наталія Курильців – солістка Національної опери, Сергій Павлів – соліст-органіст органного залу м. Львова.
Якщо моделювати навчання на сьогоднішній день, війна змусила багато чого переглянути. Наші викладачі займають чітку патріотичну позицію, вони є активними волонтерами. Один з наших викладачів Василь Стельмах є у лавах ЗСУ. Зараз після поранення на реабілітації. Загалом всі викладачі чоловіки пройшли медкомісію та перебувають в резерві у військкоматі. Війна нас ще більше дисциплінувала.
– Скільки відділень є у Дашавській музичній школі?
– Маємо три відділення: оркестрове, фортепіанно-струнне та музично-теоретичне. На сьогодні навчається 210 учнів і працює 31 викладач. Наші акордеоністи, бандуристки завжди демонструють добрі результати на конкурсах і фестивалях різних рівнів. Трохи хотілося б кращої ситуації з духовиками. Чомусь хлопці не часто обирають гру на духових інструментах. І з викладачами цього напрямку теж проблема, бо випускники музичних коледжів обирають швидше гру в духових оркестрах, ніж навчання дітей. Розумію, що педагогічна нива не- легка і заробіток невеликий. Та сподіваюся, що в майбутньому ситуація покращиться. Цьогоріч у нас 21 випускник. Якщо один з них продовжить навчання у музичному коледжі – це вже буде добре. Батьки розуміють, що ми перш за все виховуємо культуру сприйняття музики, музичного мистецтва, даємо естетичне виховання дітям та поштовх до їхнього духовного розвитку. Виховання – це фундамент нашого майбутнього.
– Скільки коштує навчання у Дашавській ДШМ ім. Ф. Колесси?
– Насамперед хочу подякувати владі Стрийської громади, що підтримує музичні школи, зокрема і нашу. Є розуміння того, що навіть у воєнний час, коли всі кошти акумулюються на потреби фронту, мови про закриття чи скорочення не було. Навчання коштує на місяць 170-180 грн в залежності від опанування музичного інструменту. Є ряд державних пільг для певних категорій дітей, зокрема можуть навчатися безкоштовно чи сплачувати 50 відсотків.
– Чи були проблеми з набором учнів минулого року?
– Ви знаєте, ні, не було. Взагалі, що стосується нашої школи, я не пригадую, щоб у нас були проблеми з учнями. Окрім Дашави, до нас ще приїжджають займатися діти з навколишніх сіл. Є проблема, що бажаючих більше, ніж ми в змозі прийняти. Та намагаємося усіх бажаючих задіювати, зокрема займаються на підготовці.
– Ноу-хау воєнного періоду, як і ковідного – це онлайн конкурси. Чи заохочуєте своїх вихованців до такої форми оцінювання їхнього навчання?
– Так, наші вихованці активно беруть участь в онлайн конкурсах. На мою думку, такі конкурси мають дві сторони медалі: позитивну і негативну. Поясню. Почну з негативної. Вони платні. В результаті всі учасники отримують подяку чи диплом. А коли записують відео для конкурсу по десять разів, воно втрачає сенс. Взагалі, краще проводити свято музики, фестивалі, де б діти демонстрували те, чого навчилися. Конкурс – це насамперед випробування. Мав би бути якийсь відбір. Звісно, коли дитина перемагає у конкурсі, то здобуває певний досвід і отримує стимул. Позитив у тому, що діти готуються, перебувають в процесі, мають зацікавленість. І це дійсно воєнний формат, бо їздити в інші міста, регіони – це небезпечно. Та на місцях просто необхідно проводити свято музики, концерти. 25 травня готуємо творчий звіт нашої музичної школи.
З досвіду хочу сказати, що заняття музикою дуже змінюють дітей, дають поштовх до творчості, декого навіть рятують від негативного впливу вулиці. Таких прикладів за час роботи можу навести безліч. Ми не ставимо собі за мету, щоб всі були музикантами. Головне, щоб вони в майбутньому були людьми з великої літери.
– Чи підпадають музичні школи під освітню реформу?
– Так, ми в темі. Щодо цієї реформи в мене своя думка. Не бачу я в ній позитиву і вважаю, що вона не на часі. Три рівні, які нам визначили для навчання дітей, не обґрунтовані. Є свої, як хочете, закони, ази, які маєш дати дитині, щоб вона опанувала той чи інший інструмент. А те, що нам розписали, не підходить зовсім. Таке враження, що її писали люди, які ніколи не працювали у музичній школі й не знають нашу специфіку. Навіщо ламати суперову систему, напрацьовану роками від малого до великого, з урахуванням середньої ланки? Краще б подумали в міністерстві, як підняти статус викладача, підвищити матеріальне забезпечення.
– У світлі останніх подій, чи змінювали Ви репертуар для дітей? Вважаєте правильним вилучення з навчальних планів вивчення російських композиторів?
– Ще задовго до повномасштабної війни росії з Україною націлював викладачів давати дітям матеріал на нашій національній основі. Українська народна пісня, музика мають бути джерелом навчального процесу. Про світову музику і в тому числі російську потрібно говорити пізніше, коли вже сформується особистість. Але не забуваймо, що багато російських композиторів то є наші – українці, яких «приписали» собі окупанти. Вони понакрадали нашу історію й про це треба розповідати дітям. Ми переглянули навчальні програми і зняли все російське. У старших класах для розширення світогляду даємо світову музику, щоб дівчата і хлопці орієнтувалися, але крізь призму українства.
– Вашим дітищем є чоловічий хор «Каменяр», який створено у 2000 році, а в 2007 році реорганізовано в муніципальний чоловічий хор відділу культури і туризму Стрийської РДА. Його сміливо можна назвати візитівкою Стрийщини. Як все починалося?
– Наприкінці 1999 року ми зібралися у колишньому РБК, запросили тодішнього голову Стрийської РДА Євгена Кухара та керівника районного відділу культури Володимиру Шиманську і озвучили ідею створити чоловічий хоровий колектив з перспективою зробити його муніципальним, щоб хористи отримували хоча б мінімальний, але стимул до творчої роботи. Нас підтримали і, власне, назву «Каменяр» запропонувала Володимира Шиманська. Перша репетиція у нас відбулася наприкінці січня, а вже в серпні ми поїхали в Севастополь з концертом на День військово-морських сил і День Незалежності. До речі, в ютубі можна цей виступ переглянути. Спочатку нас було 16 чоловік. Згодом у процесі формування маємо зараз 28 учасників. Гордий з того, що за всі ці роки ми стали титульним колективом міста Стрия та району, а тепер і Стрийської ОТГ. З часу заснування ми наспівали репертуар у 500 творів різної тематики. Маємо репертуар різдвяний, патріотичний, пісні УПА, духовну програму, Шевченкіану. З часу Героїв Майдану виконуємо таку місію, як супроводжувати наших Героїв в останню путь. За рік повномасштабної війни співали на 53-ох похоронах Захисників у всій ОТГ. Вважаємо це нашим обов’язком. Вони гинуть там, щоб тут ми могли жити. Ця жалібна, траурна пісня – наша данина шани і підтримка батькам, рідним, щоб вони не залишалися наодинці зі своїм болем та бідою.
– У колективі всі професійні музиканти?
– В основному так. Але маємо і юриста, і працівника заводу ВРЗ. Вимога в мене одна – знати музичну грамоту. Якщо людина хоче співати, має для цього всі дані, а не знає музичної грамоти, то вчимо. У нас така специфіка, що вчимо репертуар дуже швидко.
– 23 квітня в катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці «Каменяр» виступає з духовною програмою «Воскресіння день». Чим відрізняється концерт на сцені і в храмі?
– Користуючись нагодою, хотів би запросити стриян на це свято духовної музики. З нами ще виступатиме колектив з м. Самбора «Літанія». Прагнемо знайомити людей з новими колективами Львівщини, України, щоб люди бачили палітру хорового співу, традиції виконання. Безперечно, виступ у святині – це зовсім інше налаштування і, зрештою, звучання хору. Це наш спосіб розказати людям, що таке церква, духовна пісня. Зрештою, духовна пісня написана для храму. Звичайно, її можна співати на вулиці чи сцені будинку культури, але не буде того сприяння, як у церкві. Дух, аура, акустика – все сприяє розумінню цієї музики. Композитори, які писали духовну музику, думали не буденно, а піднесено. І ми, виконуючи її , підносимось і зростаємо духовно, а слухач втрачає дар мови. Намагаємося духовні концерти співати тільки у храмах. У римо-католицькому костелі у нас чудова акустика, у Кохавинському монастирі. Без пісні українцеві ніяк, а тим більше без молитви, без духовної пісні. Це своєрідна музична терапія. Тому співатимемо, скільки нам Бог дасть можливість.
– Афіші про концерти «Каменяра» не сходять зі шпальт нашої газети. Скільки виступів на рік на вашому рахунку?
– Дякуємо за промоцію нашого колективу. За рік даємо 50-60 сольних концертів. Відчуваємо потребу влади у нашому колективі й маємо підтримку. Були навіть виділені кошти на нові костюми, але зараз, поки війна, ми не будемо їх шити. Дизайнери в Коломиї розробили гарні сценічні костюми, та не на часі. Наступний після Стрия 23 квітня, матимемо виступ 7 травня у Кохавинському монастирі. Дуже любимо з колективом там виступати. Маю мрію зробити щорічний фестиваль духовної музики. Ще не розповідав на широкий загал нікому. Ваші читачі дізнаються перші, що погодився настоятель монастиря о. Михайло на проведення такого фестивалю й місцева влада не проти. Він називатиметься «Кохавинські передзвони». Цьогоріч пройде у форматі концерту, а згодом як повноцінний фестиваль. Обговорюються організаційні питання. Це буде надзвичайно духовно та молитовно. Саме місце кличе до цього. Кращої локації годі й бажати. Перспективи мають бути дуже хороші й для самого монастиря.
Ще в найближчих планах виступ у м. Ходорів, а 21 травня у Стрию на День Героїв на території садиби родини Бандерів. Загалом планів багато. «Каменяр» – це сім’я. Дружна, співоча родина. Відчуваю потенціал. Тож чекаємо стриян на наших концертах.
Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.