
Попри воєнний стан життя продовжується. Люди народжуються, одружуються, розлучаються, помирають. Як у нових реаліях працівники ДРАЦСів стають свідками безмежної любові українців та народження нових сімей, розповіла начальник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Стрию Стрийського району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Олена Угринюк.
- Не зважаючи на те, що з початком війни були відключені державні реєстри, ми надавали й надаємо усі послуги, які в нашій компетенції. Колектив у повному складі на місці. Окрім цього, у нас зараз екстериторіальність, тобто ми приймаємо усіх людей не залежно від місця прописки. Можемо одружити за один день, за умови відповідності документів. Якщо немає паперового паспорта, берем до уваги документ з додатку «Дія». Реєструємо новонароджених внутрішньо переміщених осіб, навіть якщо дитина була народжена в іншому місті проживання батьків. Відмінена сплата державного мита за будь-які послуги.
- За час від початку війни скільки шлюбів Ви зареєстрували?
- Зазначу, що кількість шлюбів збільшилася. Зареєстрували 70 нових сімейних пар. Для нас це не властиво, бо у часі перед великоднього посту зазвичай спостерігається спад одружень. Наші краяни традиційно чекають закінчення посту й тоді укладають шлюб. Так, понад 40 пар – це внутрішньо переселені особи. Відбувається все без святкових церемоній та весільної атрибутики. Багато військових чи тих, хто має повістку і готується на фронт. Війна чимало пар, які раніше жили у громадянському шлюбі спонукала узаконити свої стосунки. Зазначу, що послуги надаємо тільки громадянам України і не надаємо громадянам Росії чи Білорусі. Навіть якщо один з пари українець – це не можливо. Також є постанова, згідно з якою можна давати шлюб без присутності одного з наречених, або навіть без обох. Командири частин мають повноваження складати акт про шлюб по відеозв’язку, відтак, документ передається в найближчий орган РАЦСу, де складають актовий запис і тоді видається свідоцтво про шлюб. Усі нюанси воєнного часу ми враховуємо та дотримуємося букви закону.
- Скільки зареєстрували нових українців, які з’явилися на світ у цей нелегкий час?
- Видали 72 свідоцтва про народження дитини. Це переважно мешканці Стрийської територіальної громади, яка значно розширила свої межі. До речі, війна завадила запустити спеціальну програму старостинським округам, які мали б такі ж повноваження на місцях, як ми. Зазначу, маємо 10 старостів і вже відбулося у них підключення до реєстрів, вони отримали необхідні електронні ключі для здійснення актів цивільного стану. Нині ж війна – і на їхні плечі лягли інші важливі питання, зокрема, прийом і розселення біженців, тому ми й надалі займаємося своїми обов’язками. Також електронна послуга в додатку «Дія» «Є-малятко» зараз не працює, батькам доводиться першочергово звертатися до нас.
- Які імена дають діткам?
- На відміну від Львова, у нас Джавеліни чи Байрактара немає. А там вже дівчинку назвали Джавеліною. У нас називають звиклими українськими іменами.
- Смертність за останній період не збільшилася?
- За останній місяць ми зареєстрували 106 випадків смерті. Це всі мешканці Стрия та району. Серед внутрішньо переселених осіб таких випадків не було.
- Напередодні початку війни була магічна дата 22.02.22. Чи багато стриян в цей день забажали стати на рушничок щастя?
- Жодної пари бажаючих одружитися в цей день у нас не було. Я аналізувала статистику так званих магічних дат і мода на них започаткувалася з 12.12. 2012 року. Стрияни ж швидше, 14 лютого, в день Закоханих бажали взяти шлюб. Та і тут статистика ілюструє те, що половина з цих шлюбів згодом розпадається. Тому потрібно іншими критеріями керуватися, створюючи родину. Кохання, взаєморозуміння, відповідальність одне за одного, ось запорука щасливого сімейного життя.
- Чи не зустрічалися вам шахраї, які хотіли б скористатися ситуацією?
- Звісно, ми ретельно перевіряємо документи бажаючих взяти шлюб, бо так звані шлюбні аферисти і в мирний час траплялися. Це також стосується в даних реаліях визнання батьківства, оскільки багатодітні татусі зможуть виїхати за кордон і у воєнний час. Тому фільтруємо документи, щоб не були підроблені. У нас конкретних випадків не фіксувалося, але ми попереджені, що такі нюанси можуть бути. Згідно наказу Львівської військової адміністрації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані протягом 24 годин з’явитися у військовий комісаріат та стати на облік. Без цього ми не маємо права їх одружити. Відповідно ми після шлюбу надаємо інформацію у військовий комісаріат про зміну сімейного стану військовозобов’язаного.
Зрештою, до нас приходять справді закохані пари, тримаючись за руки і дивлячись одне на одного з неабиякою ніжністю. Приємно це спостерігати. Одразу відзначаєш, що це приїжджі. Не знаю, чому, та місцеві пари поводять себе зовсім по-іншому. Для них розписатися – це формальність. Можливо, війна, якби це не страшно звучало, спонукає людей, які тікали від неї, тут, на відносно спокійній території, не приховувати свої почуття.
Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply