СВІТЛО ПАМ’ЯТІ У СЕРЦІ НАЗАВЖДИ

Під такою назвою відбулася акція 24 лютого на майдані Незалежності у Стрию, у рік від початку повномасштабної війни з росією. 365 днів стали  роком незламності українців, які продемонстрували усьому світові  мужність та волю до життя. Разом з нами змінилася Україна, змінився кожен з нас, змінився світ.  Не змінилися тільки наші вороги – вони все такі ж підступні та жорстокі.

Організатори заходу – управління культури, молоді та спорту підготували відеоролики «Хронологія подій 24 лютого» та «Герої Стрийської ТГ, які загинули за рік повномасштабної російсько-української війни» й  демонстрували їх на екрані.

Кожен, хто у цей вечір прийшов до пам’ятника «Будителям», зустрічався поглядом з очима наших захисників, які першими пішли боронити Батьківщину та поклали своє життя за те, щоб раз і назавжди покінчити з  одвічним ворогом – москалем. На світли­нах вони усміхнені чи зосере­джені, у військовому однострої, зі зброєю, зовсім юні та зрілі чоло­віки. 46 пар очей проникають у серце кожного й відгукуються болем втрати. На жаль, ця цифра зростатиме …

Війна вбиває кращих

з-поміж нас,

І повняться ряди

в Небесній Сотні

Та для героїв зупинився час,

Вони у вічність перейшли

з безодні.

Після цих слів поіменно згада­ли наших Героїв та хвилиною мо­вчання вшанували усіх військо­вих і цивільних, дорослих і дітей, за­гиблих через вторгнення рф в Україну.

Говорили про день, який на­завжди розділив життя українців на «до» та «після». Слушно за­уважили ведучі, що війна торк­нулася кожного українця, зали­шила слід у кожному серці. Наша Стрийська територіальна грома­да, як і вся Україна, з перших днів війни об’єдналася заради спільної мети – Перемоги. Біля військ­комату збиралися  величезні чер­ги з добровольців. Майже кожна сім’я приймала українців, що втіка­ли з-під обстрілів з областей, які прийняли першими удар ворога. Кожен запрацював на своєму фронті як волонтер: журналіст,  хакер, кухар, водій, митець тощо…

Звучали тематичні пісні та музичні композиції, віршовані рядки, від яких мурахи бігали по шкірі. Ведучі карбували кожне слово та їхній трепет передавав­ся усім присутнім  на Майдані. Ні­хто не стримував сліз.

«Моя свічка – це пам’ять  від усіх матерів за дочками та синами, яких забрала війна»… «Моя свічка – це пам’ять від усіх коханих, які не до­чекалися своїх Героїв»… «Моя свічка – це пам’ять від усіх дітей, яких зробила сиротами клята війна»…

Стрияни запалили лампадки та виклали у формі серця у знак пам’яті за усіма тими, чиє життя забрала війна. І нехай це світло пам’яті ніколи не згасне у наших серцях.

Майдан Незалежності у Стрию пам’ятає велелюдні зібрання у часи Революції Гідності чи інші загальноміські заходи, та цього ра­зу дуже мало людей відгукну­лося на заклик прийти вшанувати на­ших Героїв. Тому гірким після­сма­ком акції став пост у Фейсбу­ку ор­ганізаторки та ведучої Окса­ни Лесишин: «Не хочу нікого об­рази­ти. Проте сказати хочу і му­шу. Вчорашній день, а саме акція «Світло пам’яті у серці на­зав­жди» показав, які ми байдужі і черстві. Думала, що під час її проведення на Майдані не буде «де яблуку впасти». Помилилася. Прийшли ті, кого справді болить, хто цінує пам’ять про наших хлопців, які віддали своє життя за нас з вами. Досі перед очима один із останніх уже Ангелів неба – Роман, в до­мовині, а поруч його мама – На­таля, яка ледь тримається на ногах, і тихо шепоче: «Ромчику, встань…». Не можу забути, бо не маю на це права. Як і не можу забути й усіх інших воїнів неба, зокрема і тих 46 із Стрийської ТГ, які поповнили ряди Небесної Сотні, починаючи з 24 лютого минулого року.   Розумію тих, хто не зміг прийти вчора, бо мав на те вагому причину. Розумію і тих, хто не знав. І ніяк не розумію інших, тих, хто лежав на дивані, сидів у кафе і пив каву, хто гарно проводив час у колі друзів, хто просто порався по господарству… Хоча, не мені вас судити, не маю на це права.

24 лютого 2023 року, Майдан Незалежності. На пюпітрах фото, з яких дивляться очі наших Героїв, наших небесних Ангелів. Біля кожного купка запалених свічок. А на землі – контур серця ви­кла­дений свічками пам’яті. І тільки середина його порожня… Втім, як і серця декого з нас».

Прикро. Та слід визнати, що пані Оксана права. Не забуваймо, що війна триває. Підтримка мо­ральна, фізична, психологічна потрібна тією чи іншою мірою кожному. Будьмо вдячними тим, хто віддав своє життя, допома­гаймо тим, хто залишився живим і продовжує жити попри рани фізичні та душевні.

З роком незламності,  стрияни!

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото Євгена БАРМІНОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*