
Місцеві поціновувачі прекрасного знають, що у період новорічно-різдвяних свят за будь-яких обставин відбудеться відкриття виставки творчості членів мистецького об’єднання «Стрий-КО». Голова товариства Дарія Михаць зорганізувала у цей нелегкий час як професійних митців, так і аматорів різних видів образотворчого і прикладного мистецтва. Назвали цьогорічний вернісаж актуально до сьогодення – «Світло Різдва».
Символічно й, зрештою, очікувано, щойно розпочалося офіційне відкриття виставки – світло вимкнули за графіком. Та це не зіпсувало настрій нікому, а навпаки, додало певної таємничості дійству, яке чисельно зібрало прихильників об’єднання «Стрий- КО».
Хто встиг до цього оглянути роботи, той обговорював свої враження від побаченого з колегами. Хто не встиг – ловив кожне слово від тих, хто виступав. Як і годиться, на правах господаря виставку відкрив директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Микола Закусов. Він привітав митців та поділився своїми першими відчуттями від побаченого: «Є роботи, біля яких хочеться зупинитися та подумати, є на злобу дня. Та приємно, що творчі люди не зупиняються, а продовжують творити. Живемо тією ідеєю, щоб розширити наш мистецький простір й створити в Стрию картинну галерею. Вірю, що ми це втілимо в життя, бо насправді є багато робіт, які варті уваги й того, щоб експонувалися на постійній основі».
Дарія Михаць свій виступ розпочала з подяки тим, хто прийшов розділити радість презентації традиційної, святкової експозиції від «Стрий-КО».
«Я надзвичайно рада, коли бачу живе спілкування, бачу, як люди оживають від сьогодення і від цього на душі стає тепліше. Художники – це фотографи нашого життя. Вони віддзеркалюють те, що вони відчувають, те, що бачить народ, те, що бурлить у нас всередині: засмучує чи звеселяє. Радію, коли до нас приєднуються нові учасники і цьогоріч маємо двох художників, які вперше зі «Стрий-КО» презентують свою творчість».
Пані Дарія розповіла, що кожна виставка їхнього товариства – це мистецьке відкриття. Представлені роботи не повторюються. Окрім картин, експонуються вироби з соломки, вишивка, картини зі шкіри, кераміка, намисто, художня ковка. Відзначила певний творчий ріст майстерності окремих членів об’єднання, які відверто дивують новими напрямками в роботі та натхненням – це Юрій Палій та Сергій Будяков.
«Мені цікаво спостерігати, чи ми ростемо, чи деградуємо, – каже Д. Михаць. – Тому закликаю всіх до діалогу. Давайте по-розмірковуємо, що в нашому мистецькому об’єднанні слід змінити, на що звернути увагу, до яких форм роботи повернутися, як оживити спілкування на рівні митець – глядач. Важко зараз митцям, як і всім. Якщо пекар бере і пече хліб, художник має брати в руки пензлі й малювати. Не дарма ми нашу виставку назвали «Світло Різдва». Це про світло у широкому значенні слова. Бо світло в нашій душі не згасає».
Саме своїм внутрішнім світлом присутні осяяли виставку і, справді, зуміли діалог перевести у неформальне спілкування, де митці, чиї роботи представлені на виставці, аматори творчості, поціновувачі мистецтва ділилися емоціями, враженнями, тим, що турбує.
До сліз вразив коротенький виступ художниці Мар’яни Демідової з Горлівки. Мисткиня нині проживає в нашому місті й усю лють від ненависті до рашистів, через яких довелося залишати рідне місто, виливає на полотно. Вона долучилася до виставки й представила кілька робіт, зокрема картину «Крах імперії», де бачимо падіння кремля.
Марія Груба поділилася своїм сновидінням з далекого минулого, яке закарбувалося їй у пам’яті й зараз вона втілила його у картину на різдвяну тематику та в темних тонах. Такі воєнні реалії. Боже дитятко з’являється на світ у глибокій темряві та дарує промінчик надії усьому людству.
Ігор Мельник, який завжди привертає увагу своєю авангардною творчістю, представив дві роботи: «Киця» з серії «Березневі коти» й «Букет щастя». Як викладач художнього училища, пан Ігор загострив питання того, що одиниці з їхніх випускників в майбутньому залишаються у професії, продовжують малювати, творити в інших мистецьких жанрах. А чому це відбувається? Бо молоді люди не хочуть працювати, а одразу прагнуть заробітків, не розуміючи того, що тільки багаторічна наполеглива праця пробиває художнику дорогу до визнання, успіху, добробуту. А для об’єднання «Стрий-КО» запропонував створити групу в соцмережі, де кожен учасник зможе презентувати свою творчість та виставляти на продаж власні роботи. Так роблять багато митців й інтернет нині дає широкі можливості не тільки для творчої реалізації, а й для того, щоб художник відчував свій рівень.
Багато говорили про самореалізацію митців. Разом мріяли та планували. Була й критика, певне розчарування та усі розмови зводилися до єдиного бажання – перемоги України. Тоді, на думку багатьох, розкриється творчий потенціал ще з більшою силою. Повернеться бажання творити й виставки «Стрий-КО» будуть ще колоритнішими, вражаючими та об’єктивно кращими.
Заходьте на «Світло Різдва» від «Стрий-КО», відкривайте нові імена та по-новому подивіться на тих митців, яких вже знаєте. Без емоцій і вражень не залишитеся. Надихніться творчістю інших, щоб і собі світитися упродовж усіх свят.
З Новим роком та Різдвом Христовим!
Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.
Leave a Reply