ТОП-ТЕМА: НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК

НА ПЕРЕДОВІЙ ОСВІТНЬОГО ФРОНТУ ТА ВОЛОНТЕРСЬКОГО РУХУ  

За кілька днів  розпочнеться осінь та новий навчальний рік. Його з хвилюванням чекають усі, хто дотичний до освітянської галузі. Війна не просто внесла корективи, вона повністю змінила пріоритети. Про освітню реформу та нові виклики для школярів і педагогів у воєнний час поспілкувалися з директоркою Стрийської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів №1 Марією СУХОВЕРСЬКОЮ. Її загальний педагогічний стаж – 35 років, а на посаді директора школи – 18 років. 

– Маріє Михайлівно, навчальний заклад який Ви очолюєте, називають школою родинних династій. Це склалося так історично?

Рідна школа – це колиска майбутньої долі. Кожна добра справа, кожен грандіозний задум, усі особисті та професійні здобутки починаються зі школи. Стрийська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1, як і людина, має свою багату та цікаву історію, а головне те, що вона має свою душу. Її душа – це щасливі учні та турботливі і надзвичайно творчі вчителі. Школа, багата освітянськими звершеннями, поколіннями мудрих педагогів і вдячних за науку випускників, неначе найвправніша народна майстриня плекає учнів та плете мереживо родинних династій. Учні та педагоги Стрийської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 – це велика дружня родина, альма-матер складається із школярів, батьків школярів, бабусів та дідусів школярів, прабабусів і прадідусів школярів, тому нашу школу називають школою родинних династій. Перша школа – це затишне родинне гніздечко сотень тисяч учнів.

Написана її цікава, багата історія, яка бере свій початок з 1939 року, коли у школі працювало 4 вчителів та навчалося 95 учнів. З року в рік кількість учнів збільшувалася, тому місцеві органи влади передали Стрийській ЗШ І-ІІІ ступенів №1 приміщення педагогічного училища, яке було перенесено в м. Самбір, а через три роки і приміщення РК партії, яке знаходилося на одному подвір’ї зі школою. Це приміщення є історичною пам’яткою. До 1954 року школа була жіночою. З 1954 року в школі почали навчатися дівчата і хлопці разом. У даний час школа розміщена у приміщенні трьох корпусів.

– Є такий вислів: школа вчителем стоїть. Чи маєте проблеми з кадрами?   

Справді, школа – не тільки стіни. Це Іван Франко влучно зауважив, що учителем школа стоїть. Наш педагогічний колектив – це колектив однодумців, творчих, талановитих людей, справжніх професіоналів, закоханих у свою справу. Кожен  педагог – неординарна особистість, яка володіє навчальними психологічними технологіями виявлення і розвитку вікових та природних здібностей дитини. Усіх об’єднує найголовніше – любов до дітей та України, повсякденна турбота про всебічний розумовий і фізичний розвиток школярів. У своїй роботі ми керуємося народною мудрістю: «Дитятко – це тісто: як замісив, так і виросло». Діти – це наша любов і наша надія, це наше майбутнє покоління, якому в найближчі роки необхідно буде взяти  відповідальність за долю держави. Ми – приклад для наших учнів. Жоден педагог нашої школи не виїхав за кордон та не звільнився у такий скрутний для нашої Батьківщини час. Ми на передовій освітнього фронту та волонтерського руху.

У 2021-2022 навчальному році школа була забезпечена штатними працівниками на сто відсотків. При підборі кадрів ми завжди враховуємо фахову підготовку, особисті та колективні якості, працездатність та інші характеристики. За якісним  складом  педагогічних працівників наша школа є лідером. Більша частина педколективу, а це – 29 учителів мають вищу кваліфікаційну категорію, 3 – першу кваліфікаційну категорію, 1 – кваліфікаційну категорію «спеціаліст». У школі працює 6 вчителів-методистів, 11 старших вчителів,  2 відмінники освіти України (Ласунова Н. М., Кость С. М.).  Ласунова Наталія Миколаївна нагороджена відзнакою Міністерства освіти і науки України – нагрудним знаком «Василь Сухомлинський», що засвідчує високий рівень кваліфікації педагогів.

– Чи такими ж успішними є учні Вашої школи?

– Високий рівень кваліфікації педагогів та їхня професійна педагогічна майстерність є запорукою успіху учнів. Впродовж 2021-2022  навчального року робота педколективу була спрямована на особистісно-орієнтоване навчання і виховання школярів. За 2021-2022 навчальний рік зроблені суттєві кроки щодо підвищення якості навчання згідно із вимогами сучасного суспільства. Аналіз річного оцінювання навчальних досягнень учнів показав достатній рівень навчальних досягнень. Всі учні 1-10-х класів переведені до наступного класу. За результатами 2021-2022 н. р. 24 учні продемонстрували високий рівень навчальних досягнень та нагороджені Похвальним листом «За високі досягнення у навчанні». 4 учнів   отримали свідоцтво про здобуття базової середньої освіти з відзнакою та 4 учнів нагороджені Похвальною грамотою «За особливі досягнення у вивченні окремих предметів». 23 випускників школи отримали свідоцтва про повну загальну середню освіту. 5 учнів нагороджені золотою медаллю,  2 учнів нагороджені Похвальною грамотою «За особливі досягнення у вивченні окремих предметів». 1 учениця навчалася за екстернатною формою навчання за курс базової середньої освіти та  отримала свідоцтво про здобуття базової середньої освіти. 75% учнів склали НМТ на 190 та більше балів. Софія Салдан склала НМТ з історії України на 200 балів.

Наші вчителі завжди намагаються знайти індивідуальний підхід до учня, бо кожна дитина має свій неперевершений та дивовижний талант від природи, а головне завдання вчителя – допомогти розкритись його здібностям.

– Маріє Михайлівно, як в умовах війни вдалося налагодити навчальний процес?

– 2021-2022 навчальний рік змусив змінити наші плани, проте об’єднав усіх учасників освітнього процесу Стрийської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, які разом навчались, працювали, допомагали, займались волонтерством, підтримували і гідно вистояли на освітньому фронті заради єдиної мети – перемоги над російським окупантом. Розпочинався цей рік з обов’язкової вакцинації працівників школи з надмірною тривогою та великою роботою щодо дотримання всіма учасниками освітнього процесу протиепідемічних вимог проти COVID-19. Цього року нам довелося працювати в складних умовах, адже були зміни у структурі навчального року, довелося кілька разів впродовж року навчати дітей з використанням технологій дистанційного навчання через захворюваність на коронавірус учасників освітнього процесу та початок війни.

Педагогічний колектив школи продовжив роботу над реалізацією проблеми «Удосконалення освітнього процесу у школі шляхом впровадження інноваційних технологій». Для виконання завдань методичної роботи було залучено вчителів, які мають педагогічні звання та вищу кваліфікаційну категорію. Для координації роботи учнів та вчителів під час дистанційного навчання використовували електронний щоденник, а для батьків та учнів  створили закриті  групи в соціальних мережах. Уроки проводяться за допомогою сервісу відеотелефонного зв’язку Google Meet  та платформи  Zoom.  Складність в організації  навчального процесу полягала у ефективному поєданні педагогічної та волонтерської діяльностей. Наші вчителі працювали одразу у кількох волонтерських пунктах, зокрема були залучені у цілодобовому чергування в укритті. 3840 годин чергування в укритті станом на 4 серпня 2022 року. Деяким вчителям доводилося після нічного чергування проводити уроки згідно розкладу.

– Перехід до електронного журналу і щоденника дався безболісно?

– Звичайно, що безболісно. Задовго до організації навчання з використанням дистанційних технологій ми вели електронний журнал та щоденник на електронній платформі Атомс. Паралельно з електронними ми ведемо класний журнал.

–  Чи багато учнів виїхало з початком війни і  скільки долучилося до навчального процесу  з числа ВПО?

– За кордон виїхало 38 учнів нашої школи. 8 учнів з числа внутрішньо переміщених осіб  навчалися у нас.

– Яким був останній дзвоник у школі №1? На чому ви робили акцент у напутньому слові для випускників?

– 21 червня  сторінки своєї історії перегорнув 2021-2022 навчальний рік.  Свято останнього дзвоника пройшло нетрадиційно і незвично, але, тим не менш, дуже урочисто і хвилююче, в затишному родинному колі. Для учнів 1-8, 10 класів свято останього дзвоника провели у режимі онлайн, а для випускників – очно.  В Катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці випускників благословив на щасливу життєву дорогу отець Олег Баранич. У школі зібралися випускники 9 та 11 класів, їх батьки та вчителі. Урочистості відбулись у змішаному форматі, до свята долучились за допомогою платформи ZOOM учні 9 та 11 класів, які на даний час вимушено перебувають за межами України. Щемливі спогади шкільного життя, щирі слова подяки, пісні і веселі, і сумні, і патріотичні – все це у стінах школи. А на подвір’ї: останній  дзвінок, спільне виконання пісні «Я буду сумувати за тобою, школо!», світлини біля святкової фотозони, яку вчергове подарувала випускниця школи Оксана Бекера. Учні школи долучились до Всеукраїнської акції «Замість квітів – кошти для ЗСУ» (під час акції зібрали 8 300 грн). Довго не вгавало на шкільному подвір’ї  щире спілкування вчителів, батьків, учнів.

– Триває освітня реформа. Що зміниться чи вже змінилося у вашому навчальному закладі ?

– Згідно з рішенням виконавчого комітету з 01.09.2022 року у нашій школі припинено набір учнів у 10 клас.

– Ваша особиста думка щодо освітянської реформи у нашій громаді. Чи на часі вона, з якими викликами стикнулися Ви та інші колеги-директори?

– Кожна держава на певних етапах свого розвитку здійснює реформи в різних сферах життя, які мають забезпечити прискорення суспільного розвитку, сприяти досягненню прогресу у відповідних сферах. Водночас, у реформах завжди існує ризик помилитися, отримати результат, протилежний тому, на який розраховують автори та ініціатори змін. На мою думку, найбільш ризикованими є реформи в освітній галузі, бо через невдале реформування освіти можна скалічити долю цілого покоління. Важливі зміни в освіті мають бути особливо продуманими та погодженими як із професіоналами, практиками і науковцями відповідного профілю, так і з більшістю суспільства, яке є користувачем освітніх послуг.

Педагоги нашої школи є коректними та толерантними, уважно ставляться до дітей, виявляють зацікавленість до своєї роботи, їм притаманні терпіння, інтелігентність, освіченість, тактовність, уважність, мобільність та ерудованість. Вони мають почуття стилю, смаку, міри, добре володіють технічними засобами та сучасними освітніми технологіями, не перестають здобувати нові знання, бо педагогіка – постійний рух тільки вперед, у ногу з часом. Реформа освіти є вимогою часу. Ми готові до викликів. Однак навіть ми, враховуючи високі моральні цінності, високий рівень професіоналізму та активну життєву позицію, не були готові до цькувань та непорозумінь, які виникли під час впровадження реформи у нашій громаді. Учителі повинні бути прикладом для учнів та батьків, тому ми не  самостверджувалися за рахунок педагогічних колективів громади.

Кожна українська школа має свою історію та пишається своїми випускниками. Усі без винятку школи нашої громади плекають українські традиції та вчать учнів шанувати їх, сіють зерна добра та мудрості, наповнюють дитячі серця світлом любові та людяності. Кожен педагогічний колектив Стрийщини багатий освітянськими здобутками та поколіннями творчих, неординарних та закоханих у свою роботу вчителів. Саме тому безглуздо класифікувати школи на кращі та гірші, самостверджуватися за рахунок інших колег. Для кожної дитини та її батьків рідна школа – найкраща. Для кожного вчителя школа, у якій він працює, – це храм науки та джерело творчості. Толерантність, виваженість та мудрість кожного педагогічного колективу гарантуватиме успіх реформи.

– Як готувалися до нового навчального року в умовах війни та реформи?

– Особливістю підготовки до нового навчального року є облаштування укриттів. У нашій школі облаштовано укриття у двох корпусах.

– Як відбувається комунікація з батьками?

– Виховання учня в школі і сім’ї – щоденний нерозривний процес. Педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку здобувачів освіти. Батьки є соціальним замовником школи, а тому беруть активну участь в освітньому процесі. Вони є учасниками позакласних заходів, пов’язаних з професіями, світом захоплень, родинними святами. Класні керівники тісно співпрацюють з сім’ями своїх вихованців. Організація навчання за допомогою дистанційних технологій спонукала нас організувати також закриті групи у соціальних мережах для батьків. Ми вдячні батькам наших учнів за розуміння, віру у вчителів, увагу, небайдужість, підтримку своїх дітей під час уроків.

– Скільки набрали першачків?

– Згідно наказу управління освіти про мережу закладів освіти громади нам рекомендовано набирати один клас. У 2022-2023 н. р. до 1 класу зараховано 25 учнів.

– Яке рішення Ви прийняли – навчання офлайн чи онлайн? Яким буде свято 1 вересня у Вашій школі?

– У 2022-2023 н. р. учні нашої школи навчатимуться очно. Свято першого дзвоника буде організоване в межах кожного класу окремо. Перший урок «Ми українці: честь і слава незламним!» буде  присвячений ще більш глибокому усвідомленню нашими учнями, що ж таке Батьківщина, держава, патріотизм.

– Який основний меседж Ви  хотіли б донести до колег освітян, школярів і їхніх батьків напередодні нового/воєнного навчального року?

– Вчительська доля… така велична і скромна, така талановита і проста, така вимоглива і добра. Тому мої вітання усім тим, хто причетний до праці у царині освіти. Бажаю вам міцного здоров’я, творчого натхнення, злагоди в родинах. Хочу, щоб усі учні були здібними, хотіли вчитися, були небайдужими і найголовніше – вдячними. Миру нам та ПЕРЕМОГИ! Дякую ЗСУ! Все буде Україна!

                                                                 Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*