ТОЙ, ХТО НЕ ЗНАЄ СВОЄЇ ІСТОРІЇ — НЕ ЗНАЄ, ЯК ЖИТИ В МАЙБУТНЬОМУ

Ще минулого року голова Стрийської міської організації Конгресу Українських Націоналістів Ростислав Готь за підтримки Всеукраїнського Братства ОУН-УПА ім. Романа Шухевича, районної організації КУН, Спілки дітей репресованих, Всеукраїнського об’єднання «Свобода», «Правого  сектору» з нагоди 80-річчя УПА започаткували заходи з вшанування  пам’яті  героїв, які  боролися за незалежність України на теренах Західної України.

Минулої неділі багаточисельні представники патріотичних сил Стрийщини і м. Моршина відвідали  мальовниче  село Корчин. Це був уже дев’ятий  виїзд на  місця боїв або поховань вояків.

Село Корчин розташоване на березі річки Стрий. Ошатні гос­поди, привітні селяни і гори – завжди величні, особливо цієї  пізньої холодної весни, коли  цві­тіння дерев трохи запізнилося. Саме ці  гори  і є  німими свідками тих подій, які відбувалися в селі порівняно недавно.

Неділя.  Як і годиться, мало не усе село зібралося на Службу  Божу у стару дерев’яну  церковцю. Прибулі учасники патріотичного заходу також відвідали церкву, щоб помолитися Господу за Украї­ну.

Захід з вшанування пам’яті Героїв розпочали виконанням гімну Українських націоналістів «Зродились ми великої години», який  зараз є офіційним Маршем Українського війська.

Отець Іван Барабаш та отець Олександр Ільницький відправи­ли поминальну  панахиду за  загиб­лими  героями. Погода не радува­ла теплом присутніх, але тепло сер­дець присутніх відда­вали шану і па­­м’ять полеглим  молодим воя­кам.

Дуже  зворушливо і надзвичай­но цікаво виступив Михайло  Пет­ришин, який  вже  не вперше під­німає архіви СБУ саме про події  в тих селах, де відбувається вша­нування пам’яті героїв. Він роз­повів три приголомшливі історії про людей села  Корчин за  період із 1946-1962 р.р. Пан Михайло  розповів, як і чому загинули під­пільники УПА в селі  Корчин.

В урочищі Полянське, що роз­ташоване неподалік Корчина,  була  криївка. Це  була рефе­рен­тура Дрогобицького окружного проводу ОУН. Там працювали патріоти, які займали надзвичай-но високі посади в структурі ОУН-УПА. Зовсім «випадково» 6 лю­того 1948 року туди потрапив  жи­тель села Верхнє Синьовидне – Д. (прізвище відоме). Два дні його  протримали в криївці, а потім відпустили, повіривши, що він не зрадить друзів. Та він виявився сексотом. І вже  8 лютого 1948 року на криївку було здійснено напад НКВД з метою ліквідації підпілля. Загинули усі  дев’ятеро патріотів, а бункер було підірвано:

– Ліщинський Зеновій («Сай­гар») – референт служби безпеки, син священика, двоюрідний брат Степана Бандери, стриянин, який жив по вулиці Львівській,19. Цей  будинок і досі  зберігся.  Йому  було 22 роки.

– Вітрук Стефанія («Мирослав­­на»), зв’язкова, секретарка, наре­чена Ліщинського. Вона була із м. Сколе, їй було 24  роки. Поба­чивши, що безвихідна ситуація, пустила кулю в скроню.

Вічна пам’ять: Хандон О. («Крук»), Кавка М. («Карпо»), Ди­міцький Г. («Лісник»), Масний М. («Бурлака»), Борщ Т. («Рибак»), Коваль І. («Грубий»), Шило С. («Дуб»). І ще поховано четверо невідомих.

Другий спомин про Лавріва Іва­на («Нечай»)  із  Белейова Долин­ського району. Він був окружним провідником Дрогобицького про­воду, це надзвичайно велике звання в ієрархії ОУН. Загинув 15.05.1949 року. Архівний мате­ріал під грифом «цілком таємно», підписаний командиром 62-ої стрілкової дивізії генерал-майо­ром Бровкіним, описує, що у всіх  селах  були «сексоти» – секретні сотрудники  НКВД.

Сколівське МВД за наводкою зрадників створило 18 чекістсь­ких груп в районі лісового масиву «Оброслі  верби», обшукували усю територію.

Неподалік водоспаду Фуркало «Нечай» і його один охоронець були застрелені. У «Нечая»  була  і особиста трагедія в житті. В селі Семигинів в криївці  загинула його дружина та однорічний  син  Ми­рон.

Він зумів  вистояти в цій склад­ній  ситуації та безстрашно мстив  і боровся із енкаведистами, боровся до кінця. Йому був 31  рік,  – розповів  пан Михайло.

Третя  історія – звернення до жителів Корчина. У фондах архіву знаходиться лист-подяка Петра Федуна («Полтава») жителям села за  значну  підтримку осередку та  інформаційну роботу. Так, було випущено в світ більше 350 тис. примірників різного роду інфор­мації, публікації, історичні дописи. Це дуже дошкуляло енкаведис­там.

Петро Федун («Полтава»), маючи 26 років, був керівником бюро інформації, начальником політтехнічного відділу УПА го­ловного військового штабу. Він написав брошуру «Хто такі бан­дерівці і за що вони борються», яку можна прочитати в Літописі УПА, том 17.

У наші часи активісти зі  Стрийщини під проводом Петра Маковського шукали бункер. Перший похід був невдалим, а другий  похід приніс усім радість – було виявлено величезний  бун­кер, розміром 35х5 метрів, ка­пітально обладнаний. Він зна­ходився в підніжжі  гори Кичера. З 1946  по 07 квітня 1948  року став фактично центром видавничої діяльності проводу ОУН. Там  були  визначні  особи  визволь­ного руху:  Роман Шухевич, Олек­са Гасин, Дяків, Нечай, Катерина Заріцька і багато інших патріотів.

Хочеться пом’янути жителів  Корчина, які віддали своє молоде життя, пропали безвісти, відсиділи роки каторги у Сибіру. Це Кор­чинський  І. («Ясько»), Малярчин Софія, Лучків В. П. («Яструб»), Воскрес М. Г., Яків І. С., Корчинсь­кий П. І., Корчинський О. І., Кор­чинський П. П. (перебував у під­­піл­лі до 1962 року, а потім вико­пав могилу, ліг в неї і застрелив­ся), сім’я Лавришиних, Стойка Б. («Сте­повий»),  Хандон А. С., Винниць­кий І. («Яр») та ін.

Бережемо нашу історію. Той, хто не  знає своєї історії, не знає, як жити в майбутньому, – закінчив свою розповідь Михайло Петри­шин. Слава Героям!

Виступи учасників з вшануван­ня пам’яті героїв УПА продовжу­валися. Виступав Борис Юрович, племінник Зеновія Красівського, Ярослав Ільків, голова Всеукра­їнського Братства УПА, Ростислав Готь, Микола Магас та Марія Зві­ришин.

«Ще не вмерла України ні слава, ні воля…» – звучав  Гімн України і понеслися горами його патріотичні слова! На мить ви­зирнуло сонечко! Такий народ непереможний! Нас підтримує навіть  природа!

Ольга ПИЛИПІВ.