ТВОРЧІСТЬ В ІМ’Я ПЕРЕМОГИ

17 серпня у виставковій залі Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» відбулося  відкриття  ІІ Всеукраїнської виставки творчих робіт «З любов’ю до України».  Організували її  митці з  Громадської організації «Спілка творчих людей», керуючись благородною метою –  популяризувати образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво, розкривати творчий потенціал і дружній контакт між митцями України.

До участі запрошувалися художники з усієї України. Попередній огляд робіт відбувався в електронному варіанті. Відтак  після розгляду заявок оргкомітет відповідав електронним листом з відмовою чи пропозицією надіслати оригінал роботи, яка буде представлена на вернісажі у Стрию.

Серед номінації: живопис, графіка, декоративний живопис, витинанка, народна чи авторська лялька-мотанка,  вироби з соломи,  ткацтво (гобелени),  вишивка, вироби з дерева,  скульптура малих форм,  декоративний розпис. Віталася самостійна, авторська творчість у категоріях: «Аматори» –  автори, які не мають художньої освіти, створюють роботи для особистої самореалізації й  «Студенти та майстри» –   студенти вищих навчальних закладів всіх рівнів акредитації, учні професійно-технічних навчальних закладів профільного мистецького спрямування; художники і майстри образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.

Постійні відвідувачі виставок у нашому місті погодяться зі мною, що такої кількості гостей на презентації вернісажу давно не було. Чи це феномен воєнного часу, чи неординарність та креативність організаторів, та факт очевидний – так хочеться хороших новин, хочеться спілкування та краси навколо! Усього цього не бракувало на відкритті виставки.

Офіційну частину розпочали з привітання начальниці управління культури, молоді та спорту Стрийської міської ради Ірини Пукас: «Символічно, що виставка «З любов’ю до України» відкривається напередодні Дня прапора та Дня незалежності України.  Я мала змогу переглянути виставку, ще перед відкриттям, і справді, назва говорить сама за себе. Роботи просякнуті патріотизмом, любов’ю до рідного краю та українського народу. Мистецтво – це зброя. Всі роботи досконалі, довершені кольором і композицією. Впевнена, що кожен сюжет несе потужну емоційну силу любові до України і творилися вони у дусі патріотизму. Насичені кольори – це вогонь Прометея, який є присутній у кожного воїна на передовій. Бажаю, щоб цей вогонь патріотизму завжди був присутній і палав у наших серцях. Представлені мистецькі роботи – є промовистим зображенням нашої неньки України».

     

Про виставку та її підготовку розповіла речниця  ГО «Спілка творчих людей» Таїсія Гайдукевич. Вона зазначила, що через війну немає змоги приймати митців з усіх куточків України, та є можливість представити їхні роботи й таким чином розширити мистецьке коло творців прекрасного. ІІ Всеукраїнська виставка відрізняється від І – кількістю робіт та авторів, жанрами творів, та збільшилася кількість художників-аматорів, які вперше виставляють на широкий загал свої роботи, які є душевні та емоційні.  Вперше в Стрию представлена унікальна техніка – вишивка по дереву. Багато цікавих і незвичних робіт, зокрема пава з камінців, гобелени, ляльки-мотанки. Важливо, на думку пані Таїсії, що люди почали творити у будь-якому віці  й митці, яким і за 70 років,  розбивають стереотипи, що тільки молоді можуть креативити та творити у різних техніках і жанрах. Яскрава палітра кольорів свідчить про життєву енергію, бажання щось творити, тішити навколишніх людей і робити всіх щасливішими. Зараз саме такий час, коли нам потрібно більше сонця,  тепла і більше можливостей ділитися своїми душевними скарбами. Приємно, що розширилася географія авторів, які взяли участь у виставці.  Бачимо силу й любов до України і  це надихає нас. Дебютантам побажала вдалого сходження по щаблях майстерності.

Великою подією для Стрия, назвав відкриття виставки художник Юрій Бандера, роботи якого також займають чільне місце в експозиції. «Тішуся, що митці працюють і не зупиняються. З’являються нові імена. Сподіваюся, що виставка матиме своє продовження в майбутньому й учасників щороку буде більше з усіх куточків України. Це буде творче єднання, а Стрий стане його осередком. Художникам-початківцям бажаю сміливості показувати свої роботи, не боятися критики і тоді творчі злети не за горами»,  зазначив  член Національної спілки художників України Ю. Бандера.

Стриянин Ярослав Ільків представив на виставці дві розписані каски з Майдану. Художник переконаний, що саме з 2014 року національна ідея підняла українців на боротьбу і сьогодні ми маємо отримати довгоочікувану перемогу над одвічним ворогом – москалем. Мистецькі заходи є потрібними і важливими, як пропаганда сильної  української держави.

Ідейна натхненниця виставки, голова ГО «Спілка творчих людей» Наталія Семків каже, що започатковуючи виставку, мріяли об’єднати митців  усієї України і вернісаж, представлений у Стрию, демонструє, що мети досягнуто.  Були побоювання, що війна зруйнує плани, та українці вкотре продемонстрували силу духу й на мистецькому фронті.

На виставці представлено 139 робіт. Левова частка зі Стрийщини. Та є з Харкова, Києва, м.Бровари Київська обл., з Хмельницького,  с. Загінці Дережнянського р-ну,  с. Лагодинці Красилівського р-ну, с. Маначин Волочиського р-ну,  м. Вараш Рівненської обл., с. Кашперівка Новгород-Волинського р-ну Житомирської обл., м. Івано-Франківська, смт. Зарічне Лиманського р-ну Донецької обл., м. Верхівцеве Кам’янського р-ну Дніпропетровської обл., м. Ковеля Волинської обл., с. Старостине Ковельського р-ну Волинської обл., м. Володимир Володимир-Волинського р-ну Волинської обл., с. Драбове-Барятинське Черкаської обл., м. Львова,  м. Миколаєва Львівська обл.,  м. Ходорова,  с. Лисовичі Стрийського р-ну,  м. Моршина та  м. Стрия.

Наталія Семків подякувала присутнім, за те, що відгукнулися й прийшли на відкриття, а учасникам, що  власними роботами демонструють свою любов до України.

«З любов’ю до України ми працюємо, з любов’ю – будуємо Україну. Якщо не буде культури і мистецтва, то не буде України. Нас не зупинила війна й творимо ми –  в ім’я  перемоги!», – наголосила пані Наталія.

Частим гостем у виставковій залі є стриянин, бард Зеновій Медюх. Його виступ завжди промовистий та емоційний. Незлічену кількість разів  він побував серед наших захисників, починаючи з 2014 року, зі своєю вірною подругою – гітарою. Попри радість від події, війна важким тягарем лежить у кожного на серці та думках. Трагічне і комічне автор та виконавець вдало поєднав, викликавши сльози, як від смутку втрат на війні, так від жартів над недолугими вояками-москалями.  Прем’єра пісні, текст якої з автографом передав Зеновій Медюх модератору відкриття виставки, директорові Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Миколі Закусову, додала позитиву й впевненості в перемозі у війні.

Як ніколи, в цей день було гамірно у виставковій залі. Своїми враженнями ділитися перші відвідувачі, митці вітали одне одного зі знаковою подією. ІІ  Всеукраїнська виставка творчих робіт «З любов’ю до України» тільки розпочала роботу й триватиме до 30 вересня. Є час зайти до виставкової  зали та поринути у багатогранний світ мистецтва. Крізь призму творчих робіт різних митців ви відчуєте непоборне бажання жити в мирній та квітучій Україні.

Нехай ця виставка стане провісницею перемоги над злом, мороком та руйнівною силою, і зацвітуть соняхами українські поля, лунатиме дитячий сміх   і все це – з любов’ю до України.

                                                                        Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*