
17 серпня у виставковій залі Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» відбулося відкриття ІІ Всеукраїнської виставки творчих робіт «З любов’ю до України». Організували її митці з Громадської організації «Спілка творчих людей», керуючись благородною метою – популяризувати образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво, розкривати творчий потенціал і дружній контакт між митцями України.
До участі запрошувалися художники з усієї України. Попередній огляд робіт відбувався в електронному варіанті. Відтак після розгляду заявок оргкомітет відповідав електронним листом з відмовою чи пропозицією надіслати оригінал роботи, яка буде представлена на вернісажі у Стрию.
Серед номінації: живопис, графіка, декоративний живопис, витинанка, народна чи авторська лялька-мотанка, вироби з соломи, ткацтво (гобелени), вишивка, вироби з дерева, скульптура малих форм, декоративний розпис. Віталася самостійна, авторська творчість у категоріях: «Аматори» – автори, які не мають художньої освіти, створюють роботи для особистої самореалізації й «Студенти та майстри» – студенти вищих навчальних закладів всіх рівнів акредитації, учні професійно-технічних навчальних закладів профільного мистецького спрямування; художники і майстри образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.
Постійні відвідувачі виставок у нашому місті погодяться зі мною, що такої кількості гостей на презентації вернісажу давно не було. Чи це феномен воєнного часу, чи неординарність та креативність організаторів, та факт очевидний – так хочеться хороших новин, хочеться спілкування та краси навколо! Усього цього не бракувало на відкритті виставки.
Офіційну частину розпочали з привітання начальниці управління культури, молоді та спорту Стрийської міської ради Ірини Пукас: «Символічно, що виставка «З любов’ю до України» відкривається напередодні Дня прапора та Дня незалежності України. Я мала змогу переглянути виставку, ще перед відкриттям, і справді, назва говорить сама за себе. Роботи просякнуті патріотизмом, любов’ю до рідного краю та українського народу. Мистецтво – це зброя. Всі роботи досконалі, довершені кольором і композицією. Впевнена, що кожен сюжет несе потужну емоційну силу любові до України і творилися вони у дусі патріотизму. Насичені кольори – це вогонь Прометея, який є присутній у кожного воїна на передовій. Бажаю, щоб цей вогонь патріотизму завжди був присутній і палав у наших серцях. Представлені мистецькі роботи – є промовистим зображенням нашої неньки України».
Про виставку та її підготовку розповіла речниця ГО «Спілка творчих людей» Таїсія Гайдукевич. Вона зазначила, що через війну немає змоги приймати митців з усіх куточків України, та є можливість представити їхні роботи й таким чином розширити мистецьке коло творців прекрасного. ІІ Всеукраїнська виставка відрізняється від І – кількістю робіт та авторів, жанрами творів, та збільшилася кількість художників-аматорів, які вперше виставляють на широкий загал свої роботи, які є душевні та емоційні. Вперше в Стрию представлена унікальна техніка – вишивка по дереву. Багато цікавих і незвичних робіт, зокрема пава з камінців, гобелени, ляльки-мотанки. Важливо, на думку пані Таїсії, що люди почали творити у будь-якому віці й митці, яким і за 70 років, розбивають стереотипи, що тільки молоді можуть креативити та творити у різних техніках і жанрах. Яскрава палітра кольорів свідчить про життєву енергію, бажання щось творити, тішити навколишніх людей і робити всіх щасливішими. Зараз саме такий час, коли нам потрібно більше сонця, тепла і більше можливостей ділитися своїми душевними скарбами. Приємно, що розширилася географія авторів, які взяли участь у виставці. Бачимо силу й любов до України і це надихає нас. Дебютантам побажала вдалого сходження по щаблях майстерності.
Великою подією для Стрия, назвав відкриття виставки художник Юрій Бандера, роботи якого також займають чільне місце в експозиції. «Тішуся, що митці працюють і не зупиняються. З’являються нові імена. Сподіваюся, що виставка матиме своє продовження в майбутньому й учасників щороку буде більше з усіх куточків України. Це буде творче єднання, а Стрий стане його осередком. Художникам-початківцям бажаю сміливості показувати свої роботи, не боятися критики і тоді творчі злети не за горами», зазначив член Національної спілки художників України Ю. Бандера.
Стриянин Ярослав Ільків представив на виставці дві розписані каски з Майдану. Художник переконаний, що саме з 2014 року національна ідея підняла українців на боротьбу і сьогодні ми маємо отримати довгоочікувану перемогу над одвічним ворогом – москалем. Мистецькі заходи є потрібними і важливими, як пропаганда сильної української держави.
Ідейна натхненниця виставки, голова ГО «Спілка творчих людей» Наталія Семків каже, що започатковуючи виставку, мріяли об’єднати митців усієї України і вернісаж, представлений у Стрию, демонструє, що мети досягнуто. Були побоювання, що війна зруйнує плани, та українці вкотре продемонстрували силу духу й на мистецькому фронті.
На виставці представлено 139 робіт. Левова частка зі Стрийщини. Та є з Харкова, Києва, м.Бровари Київська обл., з Хмельницького, с. Загінці Дережнянського р-ну, с. Лагодинці Красилівського р-ну, с. Маначин Волочиського р-ну, м. Вараш Рівненської обл., с. Кашперівка Новгород-Волинського р-ну Житомирської обл., м. Івано-Франківська, смт. Зарічне Лиманського р-ну Донецької обл., м. Верхівцеве Кам’янського р-ну Дніпропетровської обл., м. Ковеля Волинської обл., с. Старостине Ковельського р-ну Волинської обл., м. Володимир Володимир-Волинського р-ну Волинської обл., с. Драбове-Барятинське Черкаської обл., м. Львова, м. Миколаєва Львівська обл., м. Ходорова, с. Лисовичі Стрийського р-ну, м. Моршина та м. Стрия.
Наталія Семків подякувала присутнім, за те, що відгукнулися й прийшли на відкриття, а учасникам, що власними роботами демонструють свою любов до України.
«З любов’ю до України ми працюємо, з любов’ю – будуємо Україну. Якщо не буде культури і мистецтва, то не буде України. Нас не зупинила війна й творимо ми – в ім’я перемоги!», – наголосила пані Наталія.
Частим гостем у виставковій залі є стриянин, бард Зеновій Медюх. Його виступ завжди промовистий та емоційний. Незлічену кількість разів він побував серед наших захисників, починаючи з 2014 року, зі своєю вірною подругою – гітарою. Попри радість від події, війна важким тягарем лежить у кожного на серці та думках. Трагічне і комічне автор та виконавець вдало поєднав, викликавши сльози, як від смутку втрат на війні, так від жартів над недолугими вояками-москалями. Прем’єра пісні, текст якої з автографом передав Зеновій Медюх модератору відкриття виставки, директорові Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Миколі Закусову, додала позитиву й впевненості в перемозі у війні.
Як ніколи, в цей день було гамірно у виставковій залі. Своїми враженнями ділитися перші відвідувачі, митці вітали одне одного зі знаковою подією. ІІ Всеукраїнська виставка творчих робіт «З любов’ю до України» тільки розпочала роботу й триватиме до 30 вересня. Є час зайти до виставкової зали та поринути у багатогранний світ мистецтва. Крізь призму творчих робіт різних митців ви відчуєте непоборне бажання жити в мирній та квітучій Україні.
Нехай ця виставка стане провісницею перемоги над злом, мороком та руйнівною силою, і зацвітуть соняхами українські поля, лунатиме дитячий сміх і все це – з любов’ю до України.
Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.
Leave a Reply