У ШЛЮБІ – 70 РОКІВ

Саме такий рідкісний ювілей у подружжя стриян  Володимира та  Ярослави ШВЕДІВ. Ця чудова сімейна пара –  приклад того,  що можна і потрібно жити достойно і щасливо. Що для цього потрібно? Мабуть,  взаємна повага, активне життя, улюблена робота, захоплення, творчість, родинне тепло, віра в Божу силу.

Пан Володимир пропрацював 37 років у Стрийській середній школі №6 викладачем української мови та літератури, а ще раніше у Моршині. Дуже любив свій предмет. Велика любов до книжок була з самого дитинства. Пригадує, навіть учителі йому робили зауваження, що дуже багато читає й може зір пошкодити. А ще його  найбільше захоплювали дитячі ігри «в школу», читання різножанрових книжок багатьох авторів.

Після закінчення школи продовжив навчання в університеті. Відтак,  викладацька робота улюбленого предмета. Скількох дітей Володимир Григорович навчив любити рідну мову, літературу, розкрив силу слова ! Вдячні колишні і теперішні учні часто запрошують свого вчителя на традиційні зустрічі випускників. Пан Володимир гордиться своїми випускниками. Вкладена колись праця в навчання дітей приносить йому задоволення від того, що вони в дорослому житті стали справжніми патріотами, досягають  життєвих висот.

Пан Володимир завжди виділявся своєю педантичністю, точністю, вишуканим смаком. Учні його любили і поважали.

З Ярославою Швед  (дівоче прізвище Свідерська) я познайомилася, коли прийшла в «Союз українок». Знайомство було особливо приємним,  виявилося що пані Ярослава добре знала моїх батьків, рідних.

Вона вміє цікаво розповідати,  енергійна, ніколи не буває байдужою, а ще завжди дуже гарно, елегантно виглядає. Любить одягати вишиті або власноруч виткані  чудові речі. А як їй личать капелюшки!

Коли я недавно відвідала пані Ярославу, вона мені розповіла дещо з родинної історії. Виявляється, що прадід по татовій лінії – Свидригайло. Походив від князя литовського. Мав маєтки, зокрема фільварок у  с. Заплатин.

А дідусь, будучи молодим, познайомився з дівчиною, яка була полькою, Ощиховською. Прадід не дав згоди на шлюб. Тоді дідусь пішов з дому, маєтку не дістав, шлюб брав у костьолі, поміняв прізвище зі Свидригайла на Свідерський. Отака була любов.

Але повернусь до розповіді про пані Ярославу. Скільки себе пам’ятає, вона завжди любила і любить співати. У церкві Успіння Пресвятої Богородиці почала співати в хорі зовсім молодою дівчиною, у 15 років.

У 20 років одружилася з Володимиром Шведом.  Шлюб брали 17 січня 1952 року. Священник о. Бачинський у церкві Успіння Пресвятої Богородиці благословив подружжя, як тепер бачимо, на довгу спільну життєву дорогу.

У грудні цього ж року народилася донечка Лідуся, яку теж охрестив о. Бачинський, але в церкві вже було заборонено хрестити дітей, тому чин хрещення провели вдома.

Ярослава Швед закінчила Львівський фінансовий технікум. Працювала в міській раді, головним бухгалтером відділу освіти. Учасниця національного відродження, членкиня «Союзу українок» з перших днів заснування товариства, активна учасниця клубу вишивальниць. Багато років була скарбником в цих організаціях. Також багатолітня учасниця клубу греко-католицької інтелігенції.

У клубі вишивальниць пані Ярослава  проявила свою велику творчість і як вишивальниця, і як ткаля. Ця праця радувала і надихала.  Всі її роботи –  це дійсно мистецькі твори виконані досконало, майстерно. Ткані подушки красуються на дивані, одна краща іншої. Донечці на вінчання вона виткала чудовий кептар та спідничку в голубих тонах і вишила до комплекту сорочку. Тут вкладена вся мамина любов.  А яка краса витканий кептар для внучки, коли вона зі дзвоником в руках на 1 вересня  в шостій школі сповіщала про початок нового навчального року!

Я з цікавістю оглядаю цю красу, а пані Ярослава бере крісло, стає на нього легенько, як дівчинка, знімає з антресолі чергову свою роботу, яку вишила три роки тому. Це чудова блузка вишита білим по білому.  І у віці 87 років! Робіт так багато, що вистачило б на персональну виставку. Все викликає захоплення і подив. До речі, творчість   майстрині експонувалася на багатьох виставках.

Наприкінці нашої зустрічі цікавлюсь: «Пані Славо, поділіться рецептом довголіття».

-Так Бог дав, Бог дає силу.

Ще сказала пані Ярослава, що кожного дня робить фізкультурні вправи до 20 хвилин. Лягає спати не пізніше 22.00 години. Встає о 6-7-ій зранку.

Родина Володимира та Ярослави Шведів мають дочку, трьох внуків, додають наснаги чотири правнуки: три дівчинки і наймолодший – Марко. Деякий час пані Ярослава не могла приходити на союзянські зібрання тому що доглядала за правнуком. Коли я подзвонила повідомити про зустріч, то  радісний енергійний голос прабабусі відповідав: «Наш Марко додає нам сили, енергії  до життя». Приємно було чути таке зізнання.

У травні цього року, коли було чергове зібрання «Союзу українок», пані Ярослава разом з паном Володимиром були запрошені. Ми,  союзянки, мали можливість привітати таких шановних, особливих ювілярів. Адже їм обом виповнилося по 90, а в парі –  70 років спільного життя!

Хай Господь Бог і надалі додає Вам сили.

                                                                               Тереза ЛАНОВЕНКО.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*