У СТРИЮ ВЧИЛИ «ЗАПУСКАТИ» СЕРЦЕ

Стрий став третім містом, після Дніпра та Львова, де встановили дефібрилятор у громадському місці. Це стало можливим завдяки всеукраїнському проекту «CPR 4 U», який реалізовує БФ «Разом для України». Наявність такого пристрою у велелюдному місці під час надзвичайної ситуації значно підвищить можливість порятунку людини під час зупинки серця до приїзду швидкої допомоги.

8 жовтня на майдані Ринок  для стриян провели навчання із надання домедичної допомоги. Захід проводили  восьмеро тренерів, які демонстрували, як «запускати» серце, рятувати від удушення та зупиняти кровотечу до приїзду швидкої.

Ілона студентка 5 курсу  Львівського національного  медичного університету  в складі волонтерської групи прибула до Стрия. Дівчина розповідає:  «Ми їздимо містами і проводимо тренінги, щоб більше людей дізналися про серцево-легеневу реанімацію, як діяти, коли є кровотеча, як діяти, коли в людини удушення. Багато осіб просто проходять повз, коли стають свідками втрати свідомості іншої людини, або підходять і не знають, що робити. А миттєва реакція, допомога може врятувати життя.  Особисто я не була свідком  трагічного випадку на вулиці та доводилося рятувати пацієнтів у лікарні. На тренінгах зазвичай цікавляться алгоритмом дій під час серцево-легеневої реанімації, компресією грудної клітки і користуванням дефібрилятором. Не завжди з першого разу виходить, бо все ж потрібна практика та, повторивши кілька разів, запам’ятовують, що за чим потрібно робити».

Перехожі залюбки брали участь в тренінгу, адже такі знання можуть пригодитися в будь-який момент, особливо в час війни. Одна з них Олена з синочком Тимофієм. «Ми просто гуляли поруч і підійшли з цікавості дізнатися, що тут відбувається, – каже молода мама. – Я хотіла навчитися надавати першу медичну допомогу ще до війни. Зараз тим більше це потрібно кожному знати, здавалося б, прості речі, які можуть врятувати чиєсь життя. Раніше, коли бачила, що людині погано, я просто зупинялася і викликала швидку допомогу й очікувала, коли приїдуть лікарі. Можливо, отримані сьогодні навики, не пригодяться, та краще знати й у потрібний час надати домедичну допомогу».

Разом із стриянами рятувати людей вчився і заступник міського голови Михайло Журавчак. У коментарі журналістам він, зокрема сказав: «Стрийська міська рада налагоджує партнерські стосунки з різними благодійними фондами, організаціями.  Сьогоднішній захід став можливим завдяки проекту “CPR 4 U”, який реалізовував БФ “Разом для України” та БФ “Пацієнти України” за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”. В рамках проекту представники фонду подарували нашому місту дефібрилятор, який встановили у адмінбудівлі КП «Ринок». Ринок обрали тому, що тут щодня велике скупчення людей.  У разі виникнення надзвичайної ситуації, поки їхатиме карета швидкої допомоги, відповідальна людина на ринку зможе швиденько взяти прилад і провести реанімаційні  заходи».

         

Евеліна Курілець виконавчий директор БФ «Разом для України» розповіла: «Ми створені у 2016 році американською організацією української діаспори для підтримки демократичних процесів в Україні після Майдану. Згодом почали займатися  не тільки культурною та освітньою галуззю, а й допомогою шпиталям, реінтеграцією ветеранів у мирне життя. З початком повномасштабного вторгнення  росії в Україну ми перекваліфікували свою роботу і найбільше зараз займаємося допомогою ЗСУ. Вагомий пласт нашої роботи – це тактична медична допомога.  Розуміємо, що і цивільне населення потерпає від наслідків війни. Створили різні програми, центри психологічної допомоги ТПО, підтримка родинам військовослужбовців, які воюють на фронті, або тим, хто вже втратив рідних на війні.  У Стрию втілюється один з наших проектів. Даруємо дефібрилятор і навчаємо всіх бажаючих користуватися ним й надавати першу домедичну допомогу, бо втрати можуть бути не тільки на передовій, а й у відносно мирних містах. Важливо не тільки вміти, а й мати чим надати допомогу. Наявність дефібрилятора дає шанс повернути людину до життя. Чому Стрий? Тому, що це велике місто, яке прийняло і продовжує приймати тисячі тимчасово переміщених осіб. У зв’язку з цим має велике навантаження. Ми також побували у районній лікарні. Приємно здивовані масштабами роботи медиків і тією допомогою, яка там триває. Хочемо надалі підтримувати цю лікарню. Ймовірно, відкриємо один з центрів  психологічної допомоги».

Пані Евеліна додала, що в Стрию вже не вперше і їй дуже подобається наше місто. А її донечка Соломія, проходивши вулицею Валовою біля пекарень, які пахнуть смачною випічкою, сказала, що так пахне Париж.

Після такого компліменту стриянам офіційні особи разом з директором КП «Ринок» Романом Бурієм з місця проведення тренінга перейшли до адміністрації ринку й на власні очі пересвідчилися, де встановлено подарований дефібрилятор. Доступ до приладу буде щодня, окрім неділі, тобто в ті дні й час, коли працює ринок.

                                                                    Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*