
Служба у справах дітей Стрийського міськвиконкому реалізовує державну політику з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень, забезпечує додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї. Її очолює Наталія КОВАЛИШИН. З усіма нюансами усиновлення в умовах воєнного стану пані Наталія поділилася з читачами часопису «Гомін волі».
Щорічно 30 вересня в Україні відзначають День усиновлення відповідно до указу президента, враховуючи суспільну значущість усиновлення в забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї. Дата свята обрана невипадково. В цей день також відзначається велике церковне свято Віри, Надії та Любові, які уособлювали головні християнські чесноти.
Процедура всиновлення здійснюється відповідно до Сімейного кодексу України та регулюється Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей.
Усиновити дитину, яка перебуває на території України в умовах воєнного стану, можливо. Усиновлення провадиться в тих регіонах, де нема воєнних дій та працюють державні органи влади України, а також по відношенню до тих дітей, обставини життя батьків та інших родичів яких є можливість встановити.
Втім, від початку повномасштабної війни в Україні процедура усиновлення зазнала певних змін.
Упродовж першого місяця після початку повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну усиновлення було призупинено (коректніше сказати, його було неможливо здійснювати). Це стосувалось як процесів, розпочатих до війни, так і нових заяв на усиновлення. Така пауза не була пов’язана зі змінами в законодавстві, а скоріше, була викликана об’єктивними реаліями. Органи державної влади, зокрема й суди, які беруть участь у процедурі усиновлення, переважно призупиняли свою роботу, аби забезпечити своїм працівникам безпечні умови роботи.
У квітні Верховна Рада опублікувала повідомлення про те, що на період воєнного стану процедура усиновлення не змінювалася, усиновлення відбувається на загальних підставах, з урахуванням норм національного законодавства. Тобто про призупинення процедури усиновлення не йшлося.
Очевидно, що внаслідок повномасштабної війни росії проти України кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, може зростати. При цьому в умовах воєнно го стану громадяни України все ще можуть допомогти діткам, усиновивши їх. Більше того, український уряд продовжує вживати заходів, аби розвивати, оптимізувати та популяризувати процедуру усиновлення в країні.
Однак, не існує спрощеної або пришвидшеної процедури усиновлення дітей під час війни. Усиновлення здійснюється на загальних підставах з урахуванням норм чинного національного законодавства.
Усиновлення дитини за якоюсь спрощеною чи пришвидшеною процедурою, особливо в умовах воєнного стану, може лише порушити найвищі інтереси дітей, тому саме зараз вкрай важливо ретельно перевіряти кандидатів в усиновлювачі та статус дитини, яку бажають усиновити.
За воєнного стану облік громадян України, які постійно проживають на її території та бажають усиновити дитину, ведеться службами у справах дітей районних, районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання таких громадян.
Якщо такі громадяни перемістилися для тимчасового проживання в інший куточок України, то можуть звернутися до служби у справах дітей за місцем тимчасового переміщення чи евакуації для ознайомлення з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку. Для цього треба надати необхідний пакет документів та висновок про можливість бути усиновлювачами. Зробити це можна в порядку черговості з урахуванням дати взяття на облік кандидатів в усиновлювачі за місцем постійного проживання.
У разі тимчасового переміщення, не перебуваючи до цього на обліку кандидатів громадяни України, можуть бути взяті на цей облік за місцем тимчасового переміщення чи евакуації. Якщо житло кандидатів в усиновлювачі, де вони проживали до взяття на облік, зруйновано, вони повинні надати документи, що підтверджують можливість проживання разом з усиновленою дитиною в іншому житловому приміщенні, що належить їм по праву власності або користування.
Під час воєнного стану всиновити дитину можна, якщо вона: перебуває на підконтрольній Україні території; переміщена (евакуйована) в межах України; перебуває на обліку з усиновлення.
З вересня 2022 року розширено підстави для надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування та підстави для втрати такого статусу, а саме дітям, батьки яких: не виконують свої обов’язки з виховання та утримання дитини з причин перебування батьків на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) тимчасово окупованій території; перебувають у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин; є військовополоненими (перебувають у полоні держави-агресора); позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) органами влади держави-агресора.
Водночас при отриманні статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відповідно до зазначених вище підстав, така дитина не може бути усиновленою.
Облік дітей, які можуть бути усиновлені, здійснюється службами у справах дітей територіальних громад. На облік беруться: діти-сироти; діти, позбавлені батьківського піклування; діти, батьки яких дали згоду на усиновлення. Слід звернути увагу, що якщо дитина має рідних братів і сестер, то роз’єднання родини не допускається. Тобто потрібно влаштувати всіх в одну сім’ю.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються із заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей територіальної громади в якій проживають. Заяву потрібно подавати в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому в службі у справах дітей.
Майбутні кандидати, проходять курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за програмою, затвердженою Мінсоцполітики, крім випадків, коли заявники є родичами дитини, її опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями.
Є підстави коли заявники не беруться на облік кандидатів в усиновлювачі, у разі коли: вони вже перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі в одній із служб у справах дітей; подані документи не відповідають вимогам, визначеним законом; у поданих документах є виправлення або дописки, не завірені в установленому порядку; заявники )один з них) не можуть бути усиновлювачами з підстав, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України; різниця у віці між дитиною, яку бажають усиновити, та заявниками становить менш як 15 років; сума сукупного доходу на кожного члена сім’ї з урахуванням дітей, які усиновлюються менша, ніж установлений законодавством прожитковий мінімум; житлове приміщення заявників перебуває в незадовільному санітарно-гігієнічному стані; у житловому приміщенні заявників неможливо влаштувати місце для занять і окреме спальне місце для дитини; під час обстеження житлово-побутових умов заявників та бесіди з ними або у процесі вивчення їх документів виявлено обставини чи умови, які можуть мати негативні наслідки для виховання і розвитку дитини.
Висновок про можливість бути усиновлювачем оформляється протягом десяти робочих днів після надходження заяви та всіх необхідних документів, згідно з визначеними Мінсоцполітики вимогами на бланку служби у справах дітей, пронумеровується, прошнуровується, підписується її керівником, засвідчується печаткою та видається кандидатам в усиновлювачі.
Разом із висновком повертаються пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та завірені підписом керівника служби у справах дітей документи, подані кандидатами в усиновлювачі, із зазначенням служби у справах дітей, в якій вони перебувають на обліку, та облікового номера. Строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами становить один рік з дати видачі і може бути продовжений, але не більше як на один рік. У воєнний час – 18 місяців.
Хоча усиновлення дітей є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні існують інші форми влаштування таких дітей. Це наближені до сімейних форм виховання, а саме прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу чи патронатні сім’ї, для створення яких є відповідні вимоги передбачені законодавством України. Створення таких форм теж вітається, оскільки виховання дитини в родині це альтернатива, яка дає змогу не влаштовувати діток, які опиняються у складних життєвих ситуаціях чи залишаються без батьківського піклування в інтернатні заклади.
У Службі справ дітей, що знаходиться в м. Стрию вул. Незалежності, 3 кабінет № 6 та 7 дадуть вичерпну інформацію та консультацію з усиновлення та інших форм влаштування дітей у сім’ю. Телефон (03245) 7-12-93 або 063-932-23-33 , пишіть e-mail: susdstriy@gmail.com.
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply